Jedynie prawda jest ciekawa


„Przyjmując uchodźców nie pomagacie”. Mocne słowa arcybiskupa Aleppo!

14.06.2017

- Przyjmując uchodźców nie pomagacie Syrii – powiedział w Montrealu melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clement Jeanbart. Hierarcha zareagował w ten sposób na deklarację kanadyjskich władz zamierzających przyjąć 25 tys. Syryjczyków.

Jak podaje Radio Watykańskie, abp Jeanbart podkreślił, że sposobem na realną pomoc ofiarom wojny jest pomoc udzielana na miejscu i dążenie do zatrzymania katolików na bliskim wschodzie.

- Trzeba skończyć z tymi rebeliantami i terrorystami. Trzeba zmusić obie strony do rozmów i znaleźć polityczne rozwiązanie – zaznacza arcybiskup Aleppo, dodając że docenia litość Kanadyjczyków nad Syryjczykami. Jeanbart zastrzegł jednocześnie, że przyjmujący uchodźców Kanadyjczycy nie rozumieją prawdziwych problemów Syrii. Gdyby tak było, zabiegaliby oni o zakończenie wojny.

Abp Jean-Clément Jeanbart już od ponad roku zwraca uwagę na fakt, że polityka Zachodu wobec Syrii jest nietrafiona. – Stymulowana przez Zachód emigracja Syryjczyków to w zasadzie deportacja. Pozbawia ona Syrię sił witalnych, które są niezbędne, by odbudować kraj po wojnie. Nie pomaga też tym, którzy wyjeżdżają. Lepsze życie, którego szukają, mogą znaleźć jedynie w Syrii – zauważył w rozmowie z Radiem Watykańskim melchicki metropolita Aleppo.

Słowa biskupa bezpośrednio związanego z Syrią kontrastują z ostatnimi decyzjami Komisji Europejskiej, która wszczyna postępowanie przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców ze strony tych państw.

Komisja, której przewodniczy Jean-Claude Juncker grozi Polsce karami finansowymi za niewywiązanie się z deklaracji składanych przez rząd Ewy Kopacz. Administracja Beaty Szydło podkreśla, że nie zamierza poddawać się naciskom organów UE i przyjmować migrantów z Bliskiego Wschodu. - Szanujemy tę decyzję KE, ale nie zgadzamy się z nią, ponieważ od samego początku rząd PiS, rząd Beaty Szydło mówił, że przymusowa relokacja nie jest dobrym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego, co pokazały ostatnie miesiące i lata – mówi rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W marcu 2017 roku media informowały o uchodźcach sprowadzonych do Polski ponad 2 lata temu przez Fundację Estera przy wsparciu rządu PO. Syryjczycy mieli otrzymać lekcje języka polskiego i utrzymanie. Według doniesień medialnych, rodziny te uznały życie w Polsce za „niewykonalne” m.in. ze względu na poziom zarobków i konieczność nauki języka potrzebnego do znalezienia pracy w Polsce.

Warto poczytać

 1. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 2. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook