Jedynie prawda jest ciekawa


„Przyjmując uchodźców nie pomagacie”. Mocne słowa arcybiskupa Aleppo!

14.06.2017

- Przyjmując uchodźców nie pomagacie Syrii – powiedział w Montrealu melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clement Jeanbart. Hierarcha zareagował w ten sposób na deklarację kanadyjskich władz zamierzających przyjąć 25 tys. Syryjczyków.

Jak podaje Radio Watykańskie, abp Jeanbart podkreślił, że sposobem na realną pomoc ofiarom wojny jest pomoc udzielana na miejscu i dążenie do zatrzymania katolików na bliskim wschodzie.

- Trzeba skończyć z tymi rebeliantami i terrorystami. Trzeba zmusić obie strony do rozmów i znaleźć polityczne rozwiązanie – zaznacza arcybiskup Aleppo, dodając że docenia litość Kanadyjczyków nad Syryjczykami. Jeanbart zastrzegł jednocześnie, że przyjmujący uchodźców Kanadyjczycy nie rozumieją prawdziwych problemów Syrii. Gdyby tak było, zabiegaliby oni o zakończenie wojny.

Abp Jean-Clément Jeanbart już od ponad roku zwraca uwagę na fakt, że polityka Zachodu wobec Syrii jest nietrafiona. – Stymulowana przez Zachód emigracja Syryjczyków to w zasadzie deportacja. Pozbawia ona Syrię sił witalnych, które są niezbędne, by odbudować kraj po wojnie. Nie pomaga też tym, którzy wyjeżdżają. Lepsze życie, którego szukają, mogą znaleźć jedynie w Syrii – zauważył w rozmowie z Radiem Watykańskim melchicki metropolita Aleppo.

Słowa biskupa bezpośrednio związanego z Syrią kontrastują z ostatnimi decyzjami Komisji Europejskiej, która wszczyna postępowanie przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców ze strony tych państw.

Komisja, której przewodniczy Jean-Claude Juncker grozi Polsce karami finansowymi za niewywiązanie się z deklaracji składanych przez rząd Ewy Kopacz. Administracja Beaty Szydło podkreśla, że nie zamierza poddawać się naciskom organów UE i przyjmować migrantów z Bliskiego Wschodu. - Szanujemy tę decyzję KE, ale nie zgadzamy się z nią, ponieważ od samego początku rząd PiS, rząd Beaty Szydło mówił, że przymusowa relokacja nie jest dobrym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego, co pokazały ostatnie miesiące i lata – mówi rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W marcu 2017 roku media informowały o uchodźcach sprowadzonych do Polski ponad 2 lata temu przez Fundację Estera przy wsparciu rządu PO. Syryjczycy mieli otrzymać lekcje języka polskiego i utrzymanie. Według doniesień medialnych, rodziny te uznały życie w Polsce za „niewykonalne” m.in. ze względu na poziom zarobków i konieczność nauki języka potrzebnego do znalezienia pracy w Polsce.

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook