Jedynie prawda jest ciekawa

"Przyjaciele Syrii" szkodzą

04.04.2012

Tak uważa Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji. Jego zdaniem Ustalenia konferencji "Przyjaciół Syrii", która odbyła się w niedzielę, podważają wysiłki na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu, podjęte przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

- Wszyscy poparli plan pokojowy Kofiego Annana, ale decyzje, jakie zapadły na spotkaniu "Przyjaciół Syrii", zmierzające do uzbrojenia opozycji i zapewnienia jej środków łączności, podkopują wysiłki pokojowe - powiedział w środę Ławrow, który przebywa z wizytą w Azerbejdżanie. Jego wypowiedź przekazała agencja ITAR-TASS.

Rosyjski minister ostrzegł Zachód i państwa arabskie przed zbrojeniem przeciwników prezydenta Baszara el-Asada, mówiąc, że jedynie wydłuży to konflikt. - Choćby opozycja była uzbrojona po zęby, nie pokona syryjskiej armii. Rozlew krwi będzie się ciągnął latami - podkreślił.

Na konferencji "Przyjaciół Syrii" w Stambule uczestniczące w niej delegacje 83 krajów uznały opozycyjną Narodową Radę Syryjską za głównego partnera w rokowaniach oraz zapowiedziały wsparcie dla sił opozycji w formie środków łączności. Uznano także, że powstańcy "mają prawo mieć broń do obrony przed atakami wojsk rządowych".

Rosja nie wzięła udziału w spotkaniu. Zdaniem Moskwy było ono stronnicze i faworyzowało przeciwników syryjskiego reżimu.

Wraz z innymi państwami Rosja zdecydowanie poparła plan rozwiązania kryzysu syryjskiego, przedstawiony przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. Plan obejmuje zaprzestanie wszelkich form przemocy przez wszystkie strony pod nadzorem ONZ, dostarczenia pomocy humanitarnej i uwolnienie zatrzymanych.

W konflikcie syryjskim, który trwa od ponad roku, według ONZ zginęło już co najmniej 9 tys. cywilów.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook