Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przez "polskie obozy śmierci" Obama może przegrać

31.05.2012

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC.

Komentarze mediów po wypowiedzi Baracka Obamy o „polskich obozach śmierci”, a zwłaszcza informacje o oburzeniu Polonii, wskazują na jej rosnące znaczenie w amerykańskich wyborach prezydenckich.

„Honorując bohatera II wojny światowej, Obama niemal rozpoczął wojnę z Polską” – napisał „New York Magazine”. „ABC” cytuje szefa polskiego MSZ-etu Radosława Sikorskiego, że Biały Dom przeprosi za ten oburzający błąd. Fox News i ABC News przytaczają oświadczenie Aleksa Storożyńskiego, prezesa Fundacji Kościuszkowskiej, który stwierdził, że „Karski by się skulił, gdyby to (słowa Obamy – przyp. red.) usłyszał”.

„Prezydent musi uznać swój błąd i za niego przeprosić. Musi to uczynić dla Karskiego i dla innych Polaków, którzy ryzykowali życiem, usiłując powstrzymać Holokaust” – napisał w oświadczeniu Storożyński. Podkreślił także, że w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 300 tys. osób podpisało petycję Fundacji, domagającą się od mediów zaprzestania używania tego błędnego określenia. Protest w sprawie wypowiedzi Obamy zapowiedział też prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC. Inny przypomniał, że Obama zamiast uczestniczyć w pogrzebie polskiego prezydenta [Lecha Kaczyńskiego], grał w golfa.

Przyznając medal Karskiemu, Obama chciał przypodobać się Polonii i zapewnić sobie jej głosy w listopadowych wyborach. Tymczasem oburzenie, jakie wywołał, może zmobilizować Polonię do głosowania na jego konkurenta. Polonia i jej głosy stają się ważne, bo sondaże poparcia dla obu kandydatów są wyrównane. Według analityków, żeby zwyciężyć w wyborach, Mitt Romney musi wygrać przynajmniej w jednym ze stanów o największym odsetku Amerykanów polskiego pochodzenia. Jak zauważa Carl Rove, szef organizacji popierającej Republikanów, tegoroczne wybory prezydenckie, w jednym ze scenariuszy, mogą rozstrzygnąć wyborcy w stanach Wisconsin, Michigan lub Pensylwania, gdzie Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią ok. 10  proc. mieszkańców. Być może dlatego Mitt Romney po marcowej wpadce Obamy, kiedy przy otwartym mikrofonie obiecywał Rosji większą „elastyczność” po wyborach, dwa razy wspomniał wycofanie tarczy antyrakietowej z Polski jako przykład opuszczenia sojuszników.

niezalezna.pl

(Fot. PAP/EPA)

Warto poczytać

 1. sejmarszalek 28.10.2016

  Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

  Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

 2. mid-epa05603261 28.10.2016

  KE: Starannie przeanalizujemy polską odpowiedź

  „Na tym etapie nie będziemy spekulować na temat możliwych dalszych kroków”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-135135 28.10.2016

  Orban pozwie Komisję Europejską?

  Premier Węgier zagroził, że pozwie Komisję Europejską, jeśli nie zrezygnuje ona z obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-121606 28.10.2016

  Gen. Shirreff o zagrożeniach ze strony Rosji

  "Jeśli NATO z 3,5-milionowej armii jest w stanie jedynie wygenerować jednostkę wielkości 5 tys. żołnierzy, to nie jest to najlepszy sposób odstraszania"

 5. niemiec-straszny 28.10.2016

  Szef Bundestagu krytykuje polski rząd

  Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego.

 6. ГрадСвияжск 28.10.2016

  Waszczykowski: Zachowanie Rosjan agresywne

  Szwecja potwierdziła w środę, że dwie rosyjskie korwety, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

 7. mid-epa05605443 27.10.2016

  NATO wesprze UE na Morzu Śródziemnym

  Sojusz udzieli wsparcia unijnej operacji, której celem jest zwalczanie przemytników migrantów z Afryki Północnej do Europy.

 8. mid-epa05603595 27.10.2016

  Ważny głos papieża w obronie rodziny

  Jako jedną z przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił narzucanie "ideologii, które bezpośrednio atakują plan rodziny".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook