Jedynie prawda jest ciekawa


Przez "polskie obozy śmierci" Obama może przegrać

31.05.2012

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC.

Komentarze mediów po wypowiedzi Baracka Obamy o „polskich obozach śmierci”, a zwłaszcza informacje o oburzeniu Polonii, wskazują na jej rosnące znaczenie w amerykańskich wyborach prezydenckich.

„Honorując bohatera II wojny światowej, Obama niemal rozpoczął wojnę z Polską” – napisał „New York Magazine”. „ABC” cytuje szefa polskiego MSZ-etu Radosława Sikorskiego, że Biały Dom przeprosi za ten oburzający błąd. Fox News i ABC News przytaczają oświadczenie Aleksa Storożyńskiego, prezesa Fundacji Kościuszkowskiej, który stwierdził, że „Karski by się skulił, gdyby to (słowa Obamy – przyp. red.) usłyszał”.

„Prezydent musi uznać swój błąd i za niego przeprosić. Musi to uczynić dla Karskiego i dla innych Polaków, którzy ryzykowali życiem, usiłując powstrzymać Holokaust” – napisał w oświadczeniu Storożyński. Podkreślił także, że w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 300 tys. osób podpisało petycję Fundacji, domagającą się od mediów zaprzestania używania tego błędnego określenia. Protest w sprawie wypowiedzi Obamy zapowiedział też prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC. Inny przypomniał, że Obama zamiast uczestniczyć w pogrzebie polskiego prezydenta [Lecha Kaczyńskiego], grał w golfa.

Przyznając medal Karskiemu, Obama chciał przypodobać się Polonii i zapewnić sobie jej głosy w listopadowych wyborach. Tymczasem oburzenie, jakie wywołał, może zmobilizować Polonię do głosowania na jego konkurenta. Polonia i jej głosy stają się ważne, bo sondaże poparcia dla obu kandydatów są wyrównane. Według analityków, żeby zwyciężyć w wyborach, Mitt Romney musi wygrać przynajmniej w jednym ze stanów o największym odsetku Amerykanów polskiego pochodzenia. Jak zauważa Carl Rove, szef organizacji popierającej Republikanów, tegoroczne wybory prezydenckie, w jednym ze scenariuszy, mogą rozstrzygnąć wyborcy w stanach Wisconsin, Michigan lub Pensylwania, gdzie Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią ok. 10  proc. mieszkańców. Być może dlatego Mitt Romney po marcowej wpadce Obamy, kiedy przy otwartym mikrofonie obiecywał Rosji większą „elastyczność” po wyborach, dwa razy wspomniał wycofanie tarczy antyrakietowej z Polski jako przykład opuszczenia sojuszników.

niezalezna.pl

(Fot. PAP/EPA)

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook