Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przez "polskie obozy śmierci" Obama może przegrać

31.05.2012

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC.

Komentarze mediów po wypowiedzi Baracka Obamy o „polskich obozach śmierci”, a zwłaszcza informacje o oburzeniu Polonii, wskazują na jej rosnące znaczenie w amerykańskich wyborach prezydenckich.

„Honorując bohatera II wojny światowej, Obama niemal rozpoczął wojnę z Polską” – napisał „New York Magazine”. „ABC” cytuje szefa polskiego MSZ-etu Radosława Sikorskiego, że Biały Dom przeprosi za ten oburzający błąd. Fox News i ABC News przytaczają oświadczenie Aleksa Storożyńskiego, prezesa Fundacji Kościuszkowskiej, który stwierdził, że „Karski by się skulił, gdyby to (słowa Obamy – przyp. red.) usłyszał”.

„Prezydent musi uznać swój błąd i za niego przeprosić. Musi to uczynić dla Karskiego i dla innych Polaków, którzy ryzykowali życiem, usiłując powstrzymać Holokaust” – napisał w oświadczeniu Storożyński. Podkreślił także, że w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 300 tys. osób podpisało petycję Fundacji, domagającą się od mediów zaprzestania używania tego błędnego określenia. Protest w sprawie wypowiedzi Obamy zapowiedział też prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

„Jestem Amerykaninem polskiego pochodzenia i całe życie głosowałem na Demokratów. Ale w tych wyborach głosuję na Romneya” – napisał po angielsku jeden z komentatorów na stronie ABC. Inny przypomniał, że Obama zamiast uczestniczyć w pogrzebie polskiego prezydenta [Lecha Kaczyńskiego], grał w golfa.

Przyznając medal Karskiemu, Obama chciał przypodobać się Polonii i zapewnić sobie jej głosy w listopadowych wyborach. Tymczasem oburzenie, jakie wywołał, może zmobilizować Polonię do głosowania na jego konkurenta. Polonia i jej głosy stają się ważne, bo sondaże poparcia dla obu kandydatów są wyrównane. Według analityków, żeby zwyciężyć w wyborach, Mitt Romney musi wygrać przynajmniej w jednym ze stanów o największym odsetku Amerykanów polskiego pochodzenia. Jak zauważa Carl Rove, szef organizacji popierającej Republikanów, tegoroczne wybory prezydenckie, w jednym ze scenariuszy, mogą rozstrzygnąć wyborcy w stanach Wisconsin, Michigan lub Pensylwania, gdzie Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią ok. 10  proc. mieszkańców. Być może dlatego Mitt Romney po marcowej wpadce Obamy, kiedy przy otwartym mikrofonie obiecywał Rosji większą „elastyczność” po wyborach, dwa razy wspomniał wycofanie tarczy antyrakietowej z Polski jako przykład opuszczenia sojuszników.

niezalezna.pl

(Fot. PAP/EPA)

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook