Jedynie prawda jest ciekawa


Przez miesiąc zakaz manifestacji w centrum Rzymu

18.10.2011

Po gwałtownych sobotnich zamieszkach w Rzymie burmistrz Gianni Alemanno wydał zakaz organizowania przez miesiąc wszelkich pochodów i demonstracji w ścisłym centrum Wiecznego Miasta.

Zgodnie z tą decyzją można będzie tylko urządzać pikiety na niektórych rzymskich placach, między innymi Piazza della Repubblica.

Jednocześnie w wydanym rozporządzeniu burmistrz zapowiedział rychłą zmianę zasad dotyczących organizacji manifestacji w sercu stolicy po to, by - jak wyjaśnił- nie doszło więcej do takiego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, jak podczas demonstracji tzw. oburzonych. Pokojowy w zamierzeniach przemarsz został zakłócony przez liczne i dobrze zorganizowane grupy chuliganów i ekstremistów.

Rewizję obecnych zasad demonstracji władze miasta uznały za pilną i konieczną.

Decyzję burmistrza o zakazie manifestacji w pierwszej dzielnicy Rzymu natychmiast skrytykowała największa lewicowa centrala związkowa CGIL, często organizująca wiece i pochody w ścisłym centrum. "To błędny dekret, który należy wycofać"- oświadczyła przywódczyni centrali Susanna Camusso. "Stanowczo potępiamy wszystkie epizody przemocy. Zakaz manifestowania to jednak nieskuteczna droga przeciwdziałania jej"- oceniła szefowa największej włoskiej centrali związkowej.

Bilans sobotnich burd i starć z policją w Rzymie to 135 rannych, w tym ponad 100 funkcjonariuszy, a także straty szacowane na co najmniej 5 milionów euro.

PAP

(fot.PAP/Fusco)
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook