Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prześwietlanie lekarzy z paszportem

30.12.2012

Cudzoziemscy medycy znaleźli się na cenzurowanym w Wielkiej Brytanii. Muszą liczyć się z tym, że będą surowiej oceniani pod kątem przygotowania do pracy. Blisko 2/3 lekarzy zawieszanych lub usuwanych z zawodu to obcokrajowcy - donosi "Sunday Telegraph".

W latach 2008-12 Naczelna Rada Lekarska GMC (General Medical Council) prowadząca rejestr lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu skreśliła, bądź zawiesiła 669 lekarzy, z czego 420 (63 proc.) to posiadacze zagranicznych dyplomów.

Najwięcej z nich pochodzi z Indii. Na dalszych miejscach są Nigeria i Egipt. 27 lekarzy usuniętych lub zawieszonych w ostatnich pięciu latach pochodzi z nowych państw UE. W proporcji do ogółu zarejestrowanych w GMC, lekarze zagraniczni stanowią 36 proc.

Dane te uzyskał "Sunday Telegraph" w oparciu o przepisy o swobodnym dostępie do informacji oficjalnej (Freedom of Information).

GMC chce ustanowić nowy kurs wdrażania do standardów obowiązujących w zawodzie medycznym w Wielkiej Brytanii, uściślić weryfikacje lekarzy zgłaszających się do pracy oraz dokonać przeglądu testów sprawdzających praktyczne i lingwistyczne przygotowanie kandydata do zawodu.

Sprawa testów sprawdzających znajomość angielskiego dla kandydatów z UE jest jedną ze spornych spraw w stosunkach Londynu z UE. Bruksela takich testów nie wymaga, obecny rząd chce je wprowadzić.

Od grudnia brytyjska służba zdrowia dla wszystkich praktykujących lekarzy wprowadziła doroczny sprawdzian mający ustalić, czy są na bieżąco obeznani z medycznymi nowinkami w ich specjalizacji i czy wciąż nadają się do wykonywania swego zawodu. Sprawdziany (ang. revalidation) opierają się na opiniach pacjentów, pielęgniarek, innych lekarzy.

W żadnym innym kraju UE nie ma podobnej praktyki dorocznych sprawdzianów. Od początku tego roku zaostrzono wymóg znajomości języka wobec kandydatów do zawodu spoza UE.

JKUB/PAP

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

język

,

lekarze

,

Wielka Brytania

,

UE

,

Bruksela

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook