Jedynie prawda jest ciekawa

Przestępca ma wrócić do domu na święta

20.10.2012

Być może już na Boże Narodzenie wróci do domu papieski kamerdyner Paolo Gabriele, skazany na półtora roku więzienia za kradzież tajnych dokumentów. Jego uniewinnienie będzie aktem łaski ze strony papieża, an którego szkodę działał przestępca.

Tuż przed Bożym Narodzeniem należy oczekiwać aktu łaski Benedykta XVI dla jego skazanego kamerdynera Paolo Gabriele - twierdzi włoska agencja informacyjna Ansa.

Na początku października Gabriele został skazany przez watykański sąd na półtora roku więzienia za kradzież tajnych dokumentów. Przekazał je włoskiemu dziennikarzowi Gianluigiemu Nuzziemu, który w książce opublikował dziesiątki poufnych listów hierarchów do papieża oraz jego współpracowników, a także tajne noty watykańskiej dyplomacji.

W osobnym procesie, który ma rozpocząć się na początku listopada przed watykańskim trybunałem stanie wspólnik Gabriele, informatyk zatrudniony w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Według włoskiej agencji prasowej Ansa w Watykanie górę wzięło przekonanie, że zanim dojdzie do aktu łaski dla niewiernego kamerdynera, musi zakończyć się całe sądowe postępowanie w sprawie masowego wycieku dokumentów zza Spiżowej Bramy, a więc także proces informatyka Claudio Sciarpellettiego. Papieski kamerdyner ma na nim zeznawać jako świadek.

Od 21 lipca Paolo Gabriele przebywa w areszcie domowym w swym watykańskim mieszkaniu i tam czeka na decyzję papieża, która uchroniłaby go przed odbyciem kary we włoskim więzieniu. Watykan nie dysponuje bowiem odpowiednią strukturą.

PAP/ Slaw

[FOTO: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook