Jedynie prawda jest ciekawa


Przeprosiny za reakcję po zamachach Breivika

28.08.2012

Premier Norwegii Jens Stoltenberg przeprosił we wtorek w parlamencie za błędy i niedociągnięcia w reakcji policji na zamachy dokonane rok temu przez Andersa Behringa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya. Zapowiedział utworzenie nowego centrum kryzysowego.

Opublikowany 13 sierpnia raport rządowej komisji na temat zamachów terrorystycznych dokonanych przez Breivika, w których zginęło 77 ludzi, głosi, że z pewnością możliwa była szybsza interwencja policji, a ekstremista mógł być powstrzymany wcześniej. Powołana przez rząd komisja uznała, że norweskie służby specjalne mogły dołożyć więcej starań, by wpaść na ślad terrorysty.

Stoltenberg wyliczył na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu główne wnioski raportu i powiedział: "za to właśnie przepraszam". Wykluczył zarazem swoją dymisję i zapowiedział wprowadzenie nowych środków bezpieczeństwa.

"Grubbegata (ulica w Oslo, przy której znajdują się ministerstwa) powinna była zostać zamknięta, a nie zamknięto jej. Liczne środki bezpieczeństwa powinny były zostać wdrożone, a nie zostały. Zabójcę można było powstrzymać wcześniej, a do tego nie doszło" - wyliczał premier. Według Stoltenberga gdyby nie te błędy, nie doszłoby pewnie do śmierci tylu ludzi.  

Oceniwszy, że jego głównym zadaniem jest obecnie poprawa bezpieczeństwa, Stoltenberg zadeklarował, że to właśnie uczyni. Zapowiedział wzmocnienie współpracy między wojskiem a policją w czasie kryzysu, większą liczbę ćwiczeń i lepsze metody szkoleniowe oraz lepszą ochronę potencjalnych celów ataków.

Stojąc przed parlamentem, Stoltenberg wymienił też środki mające na celu poprawienie błędów z przeszłości, m.in. utworzenie w Oslo centrum interwencji policyjnej, dysponującego elitarną jednostką i śmigłowcami oraz ekipą z wyszkolonymi psami.

Po opublikowaniu raportu rządowego o zamachach Breivika, tabloid "Verdens Gang" rozpoczął debatę, apelując do władz o znalezienie winnych zaniedbań i o dymisje. W rezultacie w kilka dni po tym z pełnienia funkcji zrezygnował szef norweskiej policji Oeystein Maeland.

Na rok przed wyborami norweska prawicowa opozycja wzmogła naciski na rząd, zastrzegając sobie prawo do złożenia wniosku o wotum nieufności, co jednak ma tylko symboliczne znaczenie, gdyż centrolewicowa koalicja dysponuje większością w parlamencie.

"To poważna sprawa, że władze zawiodły w zapewnieniu ludziom bezpieczeństwa" - ocenił stojący na czele głównej partii opozycyjnej (FrP) Siv Jensen. FrP to populistyczna partia prawicowa, głosząca antyimigracyjne hasła. Breivik swego czasu był jej członkiem. 

Według politologa Bernta Aardala, cytowanego we wtorek przez norweską agencję NTB, "opozycja widzi obecnie możliwość przygotowania krytyki pod adresem władz podczas przyszłorocznej kampanii wyborczej".

W ubiegły piątek Breivik został skazany na 21 lat więzienia za dokonanie 22 lipca 2011 roku zamachów terrorystycznych. Kara ta może być przedłużana, jak długo osadzony będzie uznawany za niebezpiecznego dla społeczeństwa. Przy czym przez 10 lat wykluczona jest też możliwość przedterminowego zwolnienia prawicowego ekstremisty.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook