Jedynie prawda jest ciekawa


Przemówienie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

30.03.2016

Prezydent Polski przemawiał podczas konferencji Atlantic Council i Center for European Policy Analysis.

W trakcie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas konferencji Atlantic Council i Center for European Policy Analysis.

Organizatorzy debaty podkreślili, jak duże zmiany zaszły w Polsce. Zaznaczyli również, że bezpieczeństwo i stabilność takiego państwa jak Polska jest niezwykle ważna dla całego świata zachodniego.

Następnie głos zabrał sam prezydent RP.

„Z uznaniem patrzę na naszą współpracę. Dla nas ważne jest by mówić jednym głosem w sprawach, które są istotne, dlatego chętnie podzielę się swoimi przemyśleniami na temat bezpieczeństwa” – powiedział Duda.

Głowa państwa zwróciła uwagę na priorytety polskiej polityki zagranicznej.

„To długotrwałe priorytety niezależne od bieżącej polityki – są uzależnione od naszych doświadczeń, czasami trudnych i bolesnych. Polska polityka zagraniczna ma trzy filary: prawo międzynarodowe, które nie może być naruszane i prawo, które zapewnia integralność terytorialność i suwerenność każdego państwa. Drugi filar, to zasad partnerstwa i tutaj nie jest ważna siła konkretnych partnerów i nie możemy działać dając w ofierze najsłabszych. Nasza historia nas nauczyła, że to nigdy nie pomogła pokojowi. Trzeci filar to zasada zjednoczenia. W ciągu ostatnich 30 lat widzieliśmy wiele przykładów, jak ta jedność jest kluczowa. Jesteśmy dumnym członkiem UE i NATO.”

„Nasze cele są podobne, musimy utrzymać jedność NATO. (…) Naszym celem jest, by bardzo mocno utrzymywać w sile. (…) Bardzo ważna jest obecność NATO na flance wschodniej (…) Każdy z nas musi gwarantować bezpieczeństwo członków NATO – na tym polega solidarność tego Sojuszu. Polskie zobowiązania są bardzo poważne . Zawsze zapewnialiśmy naszą współpracę, staliśmy obok NATO w Iraku i Afganistanie. Dlatego również współpracujemy w dziedzinie bezpieczeństwa powietrznego regionu bałtyckiego i zawsze kiedy mówimy o wzmocnieniu flanki wschodniej, wiemy, że to ważne ze względu na bezpieczeństwo państw wschodnich i nie tylko.”

„Szczyt NATO w Warszawie musi mieć przesłanie uniwersalne. Niezależnie od tego, jak zmieniają się wyzwania pod względem bezpieczeństwa, bez względu na zagrożenia z jakimi musi zmierzyć się NATO. (…) Zabezpieczenie wszystkich członków jest naszym obowiązkiem. Czy to zagrożenie oddziału czołgów czy grupy terrorystów – mamy różne doświadczenia i różnie postrzegamy niebezpieczeństwo, ale jesteśmy w jednym sojuszu i mamy wspólne wartości oraz zasady. Sądzę, ze w tym momencie mierzymy się z tym samym zagrożeniem – naruszeniem ludzkiej godności, widzimy na wschodzie Ukrainy, widzimy to również w Syrii. NATO to sojusz, który broni fundamentalnych prawd i wartości. W tym momencie mamy do czynienia z punktem zwrotnym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo NATO. Chciałbym powiedzieć jasno, że Polska będzie zabiegać o jak najlepsze stosunki ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Wszystko co nam zagraża nie dotyczy konkretnego państwa. Polska nie chce izolacji Rosji. Nie chcemy powrotu zimnej wojny, o czym mówił niedawno Miedwiediew w Monachium. Nie chcemy żyć w poczuciu zagrożenia, ale po to, by budować wspólnotę i partnerstwo, żeby dialog był możliwy, prawo musi być szanowane.”

 

 „Doświadczenie mówi nam, ze to co prowokuje agresję, to tzw. zamrożone konflikty, dlatego musimy przekazać jasną wiadomość - sankcje muszą być nałożone na wszelkie kraje, które naruszają prawo – międzynarodowe. Sankcje chronią przestrzeganie tego prawa. Musimy być silni i czuć się bezpiecznie, by móc odpowiadać takim zagrożeniom. Musimy bronić naszego bezpieczeństwa, na naszych warunkach, nie możemy być krok do tyłu.”

„Szczyt NATO musi pokazać, że musimy zbudować adekwatną odpowiedź. Na to, co dzieje się pod względem bezpieczeństwa. Prawdziwa reakcja oznacza prawdziwa obecność na flance wschodniej. (..) Powinniśmy zwiększyć swoją obecność wojskową na wschodzie. O tym mówił tez prezydent Obama podczas swojej wizyty w Warszawie. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Amerykanie zwiększa swoją obecność na wschodzie i że zwiększony zostanie potencjał oddziałów na wschodzie Europy. Jednocześnie w pełni uznajemy powagę zagrożeń takich jak działanie IS, które podważa podstawy istnienia cywilizacji zachodniej.”

„Panie i Panowie! Do szczytu w Warszawie pozostają 3 miesiące. Polacy i Amerykanie maja długa historią sukcesów, jeśli chodzi o współpracę. Dzisiaj musimy podtrzymać współpracę strategiczną, która jest oparta na wzajemnym szacunku. Jest to ryzyko pewnego działania, ale jest też ryzyko braku pewnego działania.”

Gah/wPolityce.pl

fot. [Twitter/Kancelaria Prezydenta]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook