Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Przemówienie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

30.03.2016

Prezydent Polski przemawiał podczas konferencji Atlantic Council i Center for European Policy Analysis.

W trakcie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie podczas konferencji Atlantic Council i Center for European Policy Analysis.

Organizatorzy debaty podkreślili, jak duże zmiany zaszły w Polsce. Zaznaczyli również, że bezpieczeństwo i stabilność takiego państwa jak Polska jest niezwykle ważna dla całego świata zachodniego.

Następnie głos zabrał sam prezydent RP.

„Z uznaniem patrzę na naszą współpracę. Dla nas ważne jest by mówić jednym głosem w sprawach, które są istotne, dlatego chętnie podzielę się swoimi przemyśleniami na temat bezpieczeństwa” – powiedział Duda.

Głowa państwa zwróciła uwagę na priorytety polskiej polityki zagranicznej.

„To długotrwałe priorytety niezależne od bieżącej polityki – są uzależnione od naszych doświadczeń, czasami trudnych i bolesnych. Polska polityka zagraniczna ma trzy filary: prawo międzynarodowe, które nie może być naruszane i prawo, które zapewnia integralność terytorialność i suwerenność każdego państwa. Drugi filar, to zasad partnerstwa i tutaj nie jest ważna siła konkretnych partnerów i nie możemy działać dając w ofierze najsłabszych. Nasza historia nas nauczyła, że to nigdy nie pomogła pokojowi. Trzeci filar to zasada zjednoczenia. W ciągu ostatnich 30 lat widzieliśmy wiele przykładów, jak ta jedność jest kluczowa. Jesteśmy dumnym członkiem UE i NATO.”

„Nasze cele są podobne, musimy utrzymać jedność NATO. (…) Naszym celem jest, by bardzo mocno utrzymywać w sile. (…) Bardzo ważna jest obecność NATO na flance wschodniej (…) Każdy z nas musi gwarantować bezpieczeństwo członków NATO – na tym polega solidarność tego Sojuszu. Polskie zobowiązania są bardzo poważne . Zawsze zapewnialiśmy naszą współpracę, staliśmy obok NATO w Iraku i Afganistanie. Dlatego również współpracujemy w dziedzinie bezpieczeństwa powietrznego regionu bałtyckiego i zawsze kiedy mówimy o wzmocnieniu flanki wschodniej, wiemy, że to ważne ze względu na bezpieczeństwo państw wschodnich i nie tylko.”

„Szczyt NATO w Warszawie musi mieć przesłanie uniwersalne. Niezależnie od tego, jak zmieniają się wyzwania pod względem bezpieczeństwa, bez względu na zagrożenia z jakimi musi zmierzyć się NATO. (…) Zabezpieczenie wszystkich członków jest naszym obowiązkiem. Czy to zagrożenie oddziału czołgów czy grupy terrorystów – mamy różne doświadczenia i różnie postrzegamy niebezpieczeństwo, ale jesteśmy w jednym sojuszu i mamy wspólne wartości oraz zasady. Sądzę, ze w tym momencie mierzymy się z tym samym zagrożeniem – naruszeniem ludzkiej godności, widzimy na wschodzie Ukrainy, widzimy to również w Syrii. NATO to sojusz, który broni fundamentalnych prawd i wartości. W tym momencie mamy do czynienia z punktem zwrotnym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo NATO. Chciałbym powiedzieć jasno, że Polska będzie zabiegać o jak najlepsze stosunki ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Wszystko co nam zagraża nie dotyczy konkretnego państwa. Polska nie chce izolacji Rosji. Nie chcemy powrotu zimnej wojny, o czym mówił niedawno Miedwiediew w Monachium. Nie chcemy żyć w poczuciu zagrożenia, ale po to, by budować wspólnotę i partnerstwo, żeby dialog był możliwy, prawo musi być szanowane.”

 

 „Doświadczenie mówi nam, ze to co prowokuje agresję, to tzw. zamrożone konflikty, dlatego musimy przekazać jasną wiadomość - sankcje muszą być nałożone na wszelkie kraje, które naruszają prawo – międzynarodowe. Sankcje chronią przestrzeganie tego prawa. Musimy być silni i czuć się bezpiecznie, by móc odpowiadać takim zagrożeniom. Musimy bronić naszego bezpieczeństwa, na naszych warunkach, nie możemy być krok do tyłu.”

„Szczyt NATO musi pokazać, że musimy zbudować adekwatną odpowiedź. Na to, co dzieje się pod względem bezpieczeństwa. Prawdziwa reakcja oznacza prawdziwa obecność na flance wschodniej. (..) Powinniśmy zwiększyć swoją obecność wojskową na wschodzie. O tym mówił tez prezydent Obama podczas swojej wizyty w Warszawie. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że Amerykanie zwiększa swoją obecność na wschodzie i że zwiększony zostanie potencjał oddziałów na wschodzie Europy. Jednocześnie w pełni uznajemy powagę zagrożeń takich jak działanie IS, które podważa podstawy istnienia cywilizacji zachodniej.”

„Panie i Panowie! Do szczytu w Warszawie pozostają 3 miesiące. Polacy i Amerykanie maja długa historią sukcesów, jeśli chodzi o współpracę. Dzisiaj musimy podtrzymać współpracę strategiczną, która jest oparta na wzajemnym szacunku. Jest to ryzyko pewnego działania, ale jest też ryzyko braku pewnego działania.”

Gah/wPolityce.pl

fot. [Twitter/Kancelaria Prezydenta]

Warto poczytać

 1. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 2. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

 3. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 4. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 5. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 6. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 7. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 8. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook