Jedynie prawda jest ciekawa

Przemoc w Sudanie Południowym

20.12.2013

Ok. 34 tys. mieszkańców Sudanu Płd. szuka schronienia w oenzetowskich bazach w trzech miejscach na terenie kraju, w tym 20 tys. w stolicy Dżubie, a 14 tys. w Bor, stolicy stanu Jonglei, gdzie doszło w tym tygodniu do zaciętych walk - poinformowała ONZ.

Ponadto kilkaset osób pozostaje bez dachu nad głową w Bentiu, stolicy stanu Unity, gdzie skupione są południowosudańskie pola naftowe. W nocy z czwartku na piątek doszło tam do walk miedzy rywalizującymi ze sobą plemionami Nuer i Dinka.

Od środy toczy się walka o miasto Bor (środkowy zachód Sudanu Płd.), które najpierw opanowali żołnierze z ludu Nuerów, wierni byłemu wiceprezydentowi Riekowi Macharowi, który również jest Nuerem. Siły rządowe, lojalne wobec prezydenta Salvy Kiira Mayardita, pochodzącego z plemienia Dinka, próbują odbić miasto.

Walki w Sudanie Południowym wybuchły w niedzielę po utrzymującym się przez kilka miesięcy napięciu, wywołanym  zdymisjonowaniem w lipcu przez Kiira wiceprezydenta Machara. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi.

W starciach między rywalizującymi frakcjami w armii zginęło ponad 500 osób, a 800 zostało rannych. Rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział jednak, że siły pokojowe ONZ nie będą interweniować. 

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook