Jedynie prawda jest ciekawa


Przełom w sprawie Via Carpatia

25.10.2016

Parlament Europejski zwrócił we wtorek uwagę na konieczność poprawy połączeń komunikacyjnych w obrębie środkowo-wschodniej części UE. To przełom, jeśli chodzi o drogę Via Carpatia - komentuje autor raportu w tej sprawie europoseł PiS Tomasz Poręba.

PE podkreślił, że infrastruktura transportowa w większości regionów środkowo-wschodniej części UE jest nadal słabiej rozwinięta w porównaniu z innymi regionami europejskimi. -To pierwszy w historii raport PE, który w sposób tak precyzyjny wskazuje te korytarze transportowe, które na wschodniej ścianie powinny być budowane. Powstał on przy dużej współpracy z Komisją Europejską i ma charakter strategicznego dokumentu, który na pewno będzie brany pod uwagę zarówno przez PE, jak i KE w najbliższych latach - powiedział PAP Poręba. 

Jego zdaniem dokument jest swoistą mapą drogową tego, co powinno być budowane we wschodniej Europie. PE wskazał z raporcie, że dysproporcje w zakresie rozwoju infrastruktury i jej jakości między Europą Środkowo-Wschodnią a resztą Europy mogą zostać zmniejszone jedynie dzięki wyraźnej,konkretnej i zintegrowanej strategii dla całej UE. Europosłowie podkreślili, że zintensyfikowanie prac nad takimi projektami jak m.in. Via Carpatia dałoby ważny impuls do poprawy połączeń infrastrukturalnych w regionie.

Via Carpatia to planowana międzynarodowa trasa, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. -Dzięki budowie Via Carpatia regiony UE położone peryferyjnie uzyskają możliwość przyspieszonego rozwoju i szybciej dorównają bardziej rozwiniętym obszarom Unii- zaznaczono w raporcie. 

Zwrócono też uwagę na konieczność przeznaczenia na ten korytarz odpowiednich środków budżetowych. Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE. Raport zachęca państwa członkowskie do przygotowania odpowiednich źródeł finansowania, by realizować inwestycje wykorzystując m.in. środki z programu Łącząc Europę czy Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. -Dziś PE przyjął moje argumenty, że dzięki Via Carpatia regiony UE położone peryferyjnie uzyskają możliwość przyspieszonego rozwoju i szybciej dorównają bardziej rozwiniętym obszarom Unii -zaznaczył Poręba.

W dokumencie mowa jest też jednak o innych drogach, jak choćby o zakończeniu budowy włoskiej A27 z wjazdem do Austrii czy połączeniu węzła portowego w Wenecji z Europą Północno-Wschodnią. PE zwrócił też uwagę na potencjał drzemiący w międzynarodowych projektach infrastrukturalnych takich jak Nowy Jedwabny Szlak. -Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu Europa Środkowo-Wschodnia może stać się ważnym centrum logistycznym i węzłem komunikacyjnym między Europą a Azją- zaznaczono w dokumencie. 

Raport odnosi się także do budowy szlaku Rail Baltica (połączenia kolejowego od Berlina przez Warszawę do Helsinek), wskazując go jako pozytywny przykład współpracy między zainteresowanymi krajami.  Europosłowie zaznaczyli, że rozwój węzłów transportowych to jeden z kluczowych elementów służących powiązaniu transportu dalekobieżnego, regionalnego i miejskiego. Zaapelowali do KE, by udzieliła państwom członkowskim w Europie Środkowo-Wschodniej pomocy technicznej w sprawie wykorzystywania środków unijnych, a także angażowania do projektów inwestorów prywatnych czy partnerstw publiczno-prywatnych.

W raporcie zaznaczono, że dobrze rozwinięte transgraniczne połączenia transportowe mają duże znaczenie dla konkurencyjności regionów oraz dla dalszej ekspansji małych i średnich przedsiębiorstw na tych obszarach. Raport mówi też o konieczności budowy i modernizacji linii kolejowych. -W wielu państwach członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej wciąż brakuje dobrych połączeń transportowych, zwłaszcza międzynarodowych połączeń kolejowych-  podkreślono w dokumencie. Raport Parlamentu Europejskiego nie jest wiążącym prawnie dokumentem, ale jest wskazówką polityczną, na podstawie której swoje decyzje może podejmować Komisja Europejska.


fot.[You Tube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 4. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 5. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 6. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 7. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 8. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook