Jedynie prawda jest ciekawa

Przejmują zdewastowany kraj

21.11.2011

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii zdecydowane zwycięstwo nad skompromitowanymi socjalistami premiera Zapatero odniosła centroprawicowa Partia Ludowa. Stefczyk.info pyta dr. Pawła Skibińskiego, historyka i politologa z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującego się w sprawach hiszpańskich, o wyzwania stojące przed zwycięzcami i o stan, w jakim znajduje się obecnie Hiszpania.

Sytuacja, w jakiej zwycięska partia Mariano Rajoya obejmie władzę, jest nie do pozazdroszczenia. Oczywiście nowy rząd przede wszystkim będzie musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, który pogrąża Hiszpanię. Jednak należy zauważyć, że kraj znajduje się w kryzysie moralnym. Jak można odbudować ekonomię, gdy cnoty społeczne są zdewastowane? A taka sytuacja ma właśnie miejsce w Hiszpanii. Rajoy stanie zatem przed koniecznością odbudowy kulturowej i etycznej społeczeństwa hiszpańskiego. Na razie jednak trudno jest przewidzieć, na ile nowy rząd na poważnie zaangażuje się w ten proces i czy coś w tej sferze rzeczywiście uda mu się osiągnąć – tłumaczy dr Skibiński.

Nasz rozmówca wskazuje, że w Polsce przyzwyczajono się przypisywać wszelkie zło, jakie zaszło w sferze kulturowej i obyczajowej Hiszpanów, rządom premiera Zapatero. – Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona. Już bowiem od ponad 25 lat postępowała dewastacja kulturowa i obyczajowa Hiszpanii. Obserwujemy długoletnie zsuwanie się po równi pochyłej bez względu na rządy, które w tym czasie sprawowały władzę. To oczywiście obraz szerszych tendencji, widocznych w całej Europie – zauważa rozmówca Stefczyk.info.

Jeśli na przykład poruszamy kwestię aborcji, to trzeba podkreślić, że nie jest tak, iż w Hiszpanii lewica jest za aborcją, a prawica przeciw niej. Panuje ogólna zgoda elit społecznych przyzwalających na praktyki aborcyjne i Rajoy nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Nawet jeśli ukróci on pewne pomysły aborcyjne wprowadzone przez odchodzących socjalistów, to nie musi się to przełożyć na jakiś gwałtowny spadek liczby wykonywanych aborcji – zauważa Skibiński.

Jak zaznacza, większość Hiszpanów głosowało w tych wyborach mając na uwadze przede wszystkim kwestie ekonomiczne, a nie kulturowo-cywilizacyjne. – Może 15–20 proc. Hiszpanów jest wiernych kwestiom kulturowo-tożsamościowym i religijnym. Dla większości z nich kwestie te nie są jednak szczególnie istotne – mówi dr Skibiński.

Not. RoJ

[fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON]

Warto poczytać

 1. dzieci17122017 17.12.2017

  Dzieci śpiewają hymn ku czci diabła. Chora zabawa czy wstęp do satanizmu?

  W czasie Adwentu, kiedy chrześcijanie przygotowują się do godnego przeżycia świąt Bożego Narodzenia, w Holandii kilkuletnie maluchy uczą się piosenki o tym, że są „dziećmi diabła”.

 2. 1270dontrump 17.12.2017

  Putin podziękował Trumpowi za pomoc CIA w udaremnieniu zamachu

  Prezydent Władimir Putin zatelefonował w niedzielę do prezydenta Donalda Trumpa, by podziękować mu za przekazane przez CIA informacje, które umożliwiły udaremnienie ataku terrorystycznego w Rosji - poinformowała służba prasowa Kremla.

 3. Berlinzamach2016wiki 17.12.2017

  Nowe fakty w sprawie zamachowca z Berlina. Policja wiedziała że uczy się budować bombę i oferuje usługi ISIS. Nic z tym nie zrobiono

  Islamski terrorysta Anis Amri, który rok temu w Berlinie zabił 12 osób, był na długo przed zamachem intensywnie obserwowany przez niemieckie służby - podał w niedzielę dziennik "Welt am Sonntag". Nie wiadomo, dlaczego go nie aresztowano

 4. Papiez17122017 17.12.2017

  "Dziękujemy Bogu za mądrego pasterza". Papież Franciszek kończy 81 lat

  Papież Franciszek kończy w niedzielę 81 lat. Katolicki dziennik "Avvenire" pisze, że papież nie lubi ceremonii na swoją cześć. Przypomina, że przed rokiem z okazji urodzin zaprosił grupę bezdomnych na śniadanie w Domu Świętej Marty w Watykanie, gdzie mieszka

 5. Pakistan17122017 17.12.2017

  Weszli do kościoła i zaczęli strzelać do ludzi. Nie żyje 9 osób

  Co najmniej dziewięć osób zginęło, a 30 zostało rannych, gdy uzbrojeni napastnicy zaatakowali w niedzielę kościół metodystyczny w Kwecie, na zachodzie Pakistanu, detonując bombę i strzelając do wiernych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwóch napastników

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook