Jedynie prawda jest ciekawa


Przejmują zdewastowany kraj

21.11.2011

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii zdecydowane zwycięstwo nad skompromitowanymi socjalistami premiera Zapatero odniosła centroprawicowa Partia Ludowa. Stefczyk.info pyta dr. Pawła Skibińskiego, historyka i politologa z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującego się w sprawach hiszpańskich, o wyzwania stojące przed zwycięzcami i o stan, w jakim znajduje się obecnie Hiszpania.

Sytuacja, w jakiej zwycięska partia Mariano Rajoya obejmie władzę, jest nie do pozazdroszczenia. Oczywiście nowy rząd przede wszystkim będzie musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, który pogrąża Hiszpanię. Jednak należy zauważyć, że kraj znajduje się w kryzysie moralnym. Jak można odbudować ekonomię, gdy cnoty społeczne są zdewastowane? A taka sytuacja ma właśnie miejsce w Hiszpanii. Rajoy stanie zatem przed koniecznością odbudowy kulturowej i etycznej społeczeństwa hiszpańskiego. Na razie jednak trudno jest przewidzieć, na ile nowy rząd na poważnie zaangażuje się w ten proces i czy coś w tej sferze rzeczywiście uda mu się osiągnąć – tłumaczy dr Skibiński.

Nasz rozmówca wskazuje, że w Polsce przyzwyczajono się przypisywać wszelkie zło, jakie zaszło w sferze kulturowej i obyczajowej Hiszpanów, rządom premiera Zapatero. – Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona. Już bowiem od ponad 25 lat postępowała dewastacja kulturowa i obyczajowa Hiszpanii. Obserwujemy długoletnie zsuwanie się po równi pochyłej bez względu na rządy, które w tym czasie sprawowały władzę. To oczywiście obraz szerszych tendencji, widocznych w całej Europie – zauważa rozmówca Stefczyk.info.

Jeśli na przykład poruszamy kwestię aborcji, to trzeba podkreślić, że nie jest tak, iż w Hiszpanii lewica jest za aborcją, a prawica przeciw niej. Panuje ogólna zgoda elit społecznych przyzwalających na praktyki aborcyjne i Rajoy nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Nawet jeśli ukróci on pewne pomysły aborcyjne wprowadzone przez odchodzących socjalistów, to nie musi się to przełożyć na jakiś gwałtowny spadek liczby wykonywanych aborcji – zauważa Skibiński.

Jak zaznacza, większość Hiszpanów głosowało w tych wyborach mając na uwadze przede wszystkim kwestie ekonomiczne, a nie kulturowo-cywilizacyjne. – Może 15–20 proc. Hiszpanów jest wiernych kwestiom kulturowo-tożsamościowym i religijnym. Dla większości z nich kwestie te nie są jednak szczególnie istotne – mówi dr Skibiński.

Not. RoJ

[fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook