Jedynie prawda jest ciekawa


Przejmują zdewastowany kraj

21.11.2011

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii zdecydowane zwycięstwo nad skompromitowanymi socjalistami premiera Zapatero odniosła centroprawicowa Partia Ludowa. Stefczyk.info pyta dr. Pawła Skibińskiego, historyka i politologa z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującego się w sprawach hiszpańskich, o wyzwania stojące przed zwycięzcami i o stan, w jakim znajduje się obecnie Hiszpania.

Sytuacja, w jakiej zwycięska partia Mariano Rajoya obejmie władzę, jest nie do pozazdroszczenia. Oczywiście nowy rząd przede wszystkim będzie musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, który pogrąża Hiszpanię. Jednak należy zauważyć, że kraj znajduje się w kryzysie moralnym. Jak można odbudować ekonomię, gdy cnoty społeczne są zdewastowane? A taka sytuacja ma właśnie miejsce w Hiszpanii. Rajoy stanie zatem przed koniecznością odbudowy kulturowej i etycznej społeczeństwa hiszpańskiego. Na razie jednak trudno jest przewidzieć, na ile nowy rząd na poważnie zaangażuje się w ten proces i czy coś w tej sferze rzeczywiście uda mu się osiągnąć – tłumaczy dr Skibiński.

Nasz rozmówca wskazuje, że w Polsce przyzwyczajono się przypisywać wszelkie zło, jakie zaszło w sferze kulturowej i obyczajowej Hiszpanów, rządom premiera Zapatero. – Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona. Już bowiem od ponad 25 lat postępowała dewastacja kulturowa i obyczajowa Hiszpanii. Obserwujemy długoletnie zsuwanie się po równi pochyłej bez względu na rządy, które w tym czasie sprawowały władzę. To oczywiście obraz szerszych tendencji, widocznych w całej Europie – zauważa rozmówca Stefczyk.info.

Jeśli na przykład poruszamy kwestię aborcji, to trzeba podkreślić, że nie jest tak, iż w Hiszpanii lewica jest za aborcją, a prawica przeciw niej. Panuje ogólna zgoda elit społecznych przyzwalających na praktyki aborcyjne i Rajoy nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Nawet jeśli ukróci on pewne pomysły aborcyjne wprowadzone przez odchodzących socjalistów, to nie musi się to przełożyć na jakiś gwałtowny spadek liczby wykonywanych aborcji – zauważa Skibiński.

Jak zaznacza, większość Hiszpanów głosowało w tych wyborach mając na uwadze przede wszystkim kwestie ekonomiczne, a nie kulturowo-cywilizacyjne. – Może 15–20 proc. Hiszpanów jest wiernych kwestiom kulturowo-tożsamościowym i religijnym. Dla większości z nich kwestie te nie są jednak szczególnie istotne – mówi dr Skibiński.

Not. RoJ

[fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 7. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 8. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook