Jedynie prawda jest ciekawa

Przejmują zdewastowany kraj

21.11.2011

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii zdecydowane zwycięstwo nad skompromitowanymi socjalistami premiera Zapatero odniosła centroprawicowa Partia Ludowa. Stefczyk.info pyta dr. Pawła Skibińskiego, historyka i politologa z Uniwersytetu Warszawskiego specjalizującego się w sprawach hiszpańskich, o wyzwania stojące przed zwycięzcami i o stan, w jakim znajduje się obecnie Hiszpania.

Sytuacja, w jakiej zwycięska partia Mariano Rajoya obejmie władzę, jest nie do pozazdroszczenia. Oczywiście nowy rząd przede wszystkim będzie musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym, który pogrąża Hiszpanię. Jednak należy zauważyć, że kraj znajduje się w kryzysie moralnym. Jak można odbudować ekonomię, gdy cnoty społeczne są zdewastowane? A taka sytuacja ma właśnie miejsce w Hiszpanii. Rajoy stanie zatem przed koniecznością odbudowy kulturowej i etycznej społeczeństwa hiszpańskiego. Na razie jednak trudno jest przewidzieć, na ile nowy rząd na poważnie zaangażuje się w ten proces i czy coś w tej sferze rzeczywiście uda mu się osiągnąć – tłumaczy dr Skibiński.

Nasz rozmówca wskazuje, że w Polsce przyzwyczajono się przypisywać wszelkie zło, jakie zaszło w sferze kulturowej i obyczajowej Hiszpanów, rządom premiera Zapatero. – Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona. Już bowiem od ponad 25 lat postępowała dewastacja kulturowa i obyczajowa Hiszpanii. Obserwujemy długoletnie zsuwanie się po równi pochyłej bez względu na rządy, które w tym czasie sprawowały władzę. To oczywiście obraz szerszych tendencji, widocznych w całej Europie – zauważa rozmówca Stefczyk.info.

Jeśli na przykład poruszamy kwestię aborcji, to trzeba podkreślić, że nie jest tak, iż w Hiszpanii lewica jest za aborcją, a prawica przeciw niej. Panuje ogólna zgoda elit społecznych przyzwalających na praktyki aborcyjne i Rajoy nie jest tu jakimś szczególnym wyjątkiem. Nawet jeśli ukróci on pewne pomysły aborcyjne wprowadzone przez odchodzących socjalistów, to nie musi się to przełożyć na jakiś gwałtowny spadek liczby wykonywanych aborcji – zauważa Skibiński.

Jak zaznacza, większość Hiszpanów głosowało w tych wyborach mając na uwadze przede wszystkim kwestie ekonomiczne, a nie kulturowo-cywilizacyjne. – Może 15–20 proc. Hiszpanów jest wiernych kwestiom kulturowo-tożsamościowym i religijnym. Dla większości z nich kwestie te nie są jednak szczególnie istotne – mówi dr Skibiński.

Not. RoJ

[fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON]

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook