Jedynie prawda jest ciekawa

Przedterminowe wybory w Grecji 6 maja

11.04.2012

Premier Grecji Lukas Papademos ogłosił w środę na posiedzeniu gabinetu, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 6 maja - podała półoficjalna agencja ANA.

Wcześniej informowano, że 6 maja jest bardzo prawdopodobną datą wyborów.

Papademos, który kieruje od listopada 2011 roku koalicyjnym rządem, spotka się po południu z prezydentem Karolosem Papuliasem, aby uzgodnić rozwiązanie parlamentu i zorganizować wybory w pierwszą niedzielę maja, 18 miesięcy przed terminem.

Koalicyjny rząd technokratów Papademosa został utworzony przez socjalistyczną partię PASOK i konserwatywną Nową Demokrację z mandatem do sfinalizowania negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Zadaniem rządu Papademosa było też przygotowanie wyborów.

Nowa Demokracja, która prowadzi w sondażach, i PASOK na razie nie zadeklarowały, czy po wyborach parlamentarnych ponownie utworzą koalicję. Taki wariant jest jednak prawdopodobny, gdyż według dotychczasowych sondaży żadne z ugrupowań nie zdobyłoby wystarczającego poparcia, by rządzić samodzielnie.

Jak pisze Reuters, na wyniki wyborów wpłynie niechęć wyborców z powodu wspierania przez dwie największe partie radykalnych oszczędności i surowych reform, od których spełnienia UE, MFW i EBC uzależniły przyznanie zadłużonej Grecji pomocy finansowej.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

 2. kongres12122017 12.12.2017

  Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

  Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

 3. trump12122017 12.12.2017

  Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

  Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

 4. 127chlopieccas 12.12.2017

  Tak przerzucają "uchodźców" do Europy. Policja przecierała oczy ze zdumienia

  Koszmarne odkrycie hiszpańskiej policji i służb granicznych. Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym między Hiszpanią a Marokiem funkcjonariusze natknęli się na makabryczne znalezisko

 5. 127cerhdsg4 12.12.2017

  Ten człowiek jest chory z nienawiści do Polski?

  Verhofstadt: kara dla TVN to powód, by podjąć kroki w sprawie Polski

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook