Jedynie prawda jest ciekawa


Przedterminowe wybory w Grecji 6 maja

11.04.2012

Premier Grecji Lukas Papademos ogłosił w środę na posiedzeniu gabinetu, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 6 maja - podała półoficjalna agencja ANA.

Wcześniej informowano, że 6 maja jest bardzo prawdopodobną datą wyborów.

Papademos, który kieruje od listopada 2011 roku koalicyjnym rządem, spotka się po południu z prezydentem Karolosem Papuliasem, aby uzgodnić rozwiązanie parlamentu i zorganizować wybory w pierwszą niedzielę maja, 18 miesięcy przed terminem.

Koalicyjny rząd technokratów Papademosa został utworzony przez socjalistyczną partię PASOK i konserwatywną Nową Demokrację z mandatem do sfinalizowania negocjacji z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji. Zadaniem rządu Papademosa było też przygotowanie wyborów.

Nowa Demokracja, która prowadzi w sondażach, i PASOK na razie nie zadeklarowały, czy po wyborach parlamentarnych ponownie utworzą koalicję. Taki wariant jest jednak prawdopodobny, gdyż według dotychczasowych sondaży żadne z ugrupowań nie zdobyłoby wystarczającego poparcia, by rządzić samodzielnie.

Jak pisze Reuters, na wyniki wyborów wpłynie niechęć wyborców z powodu wspierania przez dwie największe partie radykalnych oszczędności i surowych reform, od których spełnienia UE, MFW i EBC uzależniły przyznanie zadłużonej Grecji pomocy finansowej.

PAP
[fot.sxc.hu]
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook