Jedynie prawda jest ciekawa


Przedstawiciele wywiadu zaprzeczają, że byli pod presją Trumpa

08.06.2017

- Szefowie trzech agencji wywiadu USA i zastępca prokuratora generalnego podczas przesłuchania w środę przed komisją Senatu USA ds. wywiadu odmówili zeznań ws. swych rozmów z prezydentem Donaldem Trumpem i zaprzeczyli, że wywierał on na nich presję.

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats, pełniący obowiązki dyrektora FBI Andrew McCabe, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Mike Rogers i zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein, którzy składali zeznania podczas otwartej sesji komisji senackiej, powiedzieli, że nie nakazywano im podejmowania nieodpowiednich kroków czy ingerowania w śledztwa dotyczące powiązań otoczenia Trumpa z Kremlem oraz ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w roku 2016.

Środowe przesłuchania poprzedzają wystąpienie byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, który stanie przed komisją Senatu w czwartek; ma to być jego jedyne publiczne przesłuchanie w związku z dochodzeniem dotyczącym Rosji.

Szefowie agencji oraz Rosenstein wielokrotnie odmówili przedstawienia treści ich rozmów z prezydentem.

Zapytany, czy wywierano na niego naciski, Coats stanowczo zaprzeczył i dodał: "To jest przesłuchanie publiczne, nie uważam za stosowne dzielenia się tutaj tajnymi informacjami". Dał jednak do zrozumienia, że odpowie na pytania dotyczące tajnych informacji po konsultacji z zespołem prawnym Białego Domu.

Mike Rogers powiedział: "Mam ponad trzy lata doświadczenia w prowadzeniu agencji (NSA) i zgodnie z moją wiedzą nigdy nie nakazano mi wykonywania zadań, które są nielegalne, niemoralne bądź niestosowne (..) oraz nie czułem, że wywierana jest na mnie presja, by działać w ten sposób".

Rogers również oznajmił, że może złożyć zeznania dotyczące tajnych informacji po konsultacji z zespołem prawnym Białego Domu.

Rosenstein odmówił odpowiedzi na pytanie, dlaczego minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions odsunął się od śledztw dotyczących ingerencji Rosji w wybory oraz kontaktów ludzi z otoczenia Trumpa z jej przedstawicielami.

Tymczasowy dyrektor FBI nie chciał przedstawić treści swoich rozmów z Comeyem ani skomentować nacisków, jakie miały być wywierane na jego poprzednika.  

Wszyscy czterej świadkowie odmówili podania informacji na temat tego, czy sporządzili notatki z rozmów z prezydentem w sprawie śledztw dotyczących Rosji.

Najwyższy rangą Demokrata w komisji, senator Mark Warner komentując zeznania powiedział, że jest zawiedziony odpowiedziami Rogersa i Coatsa, którzy mogliby dostarczyć informacji na temat tego, czy Trump wywierał naciski na agencje wywiadowcze.

Komisja ma ustalić, czy prezydent naciskał na Comeya w sprawie prowadzonych przez niego śledztw oraz czy zwolnił szefa FBI dlatego, że nie ugiął się on pod tą presją.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska/PAP


Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook