Jedynie prawda jest ciekawa


Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

19.01.2017

Decyzję zapowiedzieli szefowie MSW obu krajów.

Niemcy i Austria zamierzają przedłużyć na czas nieokreślony wprowadzone w 2015 roku kontrole na swoich granicach państwowych - zapowiedzieli w czwartek szefowie MSW obu krajów, Thomas de Maiziere i Wolfgang Sobotka.

Ciągle jeszcze niewystarczające zabezpieczenie granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz zagrożenie ze strony terrorystów w pełni uzasadniają taki krok - wyjaśnili ministrowie spraw wewnętrznych po spotkaniu w Berlinie.

"Podejmiemy właściwe kroki" - zapowiedział de Maiziere. Przedłużone po raz kolejny w zeszłym roku kontrole obowiązują do połowy lutego.

Niemcy i Austria chcą uzgodnić swoje działania z innymi krajami, takimi jak Dania, podzielającymi ich ocenę stanu bezpieczeństwa. Rozmowy mają się odbyć przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów UE w przyszłym tygodniu na Malcie.

De Maiziere już wcześniej zapowiadał przedłużenie kontroli wprowadzonych w Niemczech na początku września 2015 roku w związku z falą uchodźców przedostających się do Niemiec z Bałkanów. Dwa lata temu z zamiarem ubiegania się o azyl do Niemiec przyjechało 890 tys. imigrantów. W zeszłym roku ich liczba spadła do 280 tys.

Sobotka, cytowany przez agencję dpa, zaznaczył, że granice Niemiec są co prawda "arteriami ekonomicznymi", jednak poczucie bezpieczeństwa obywateli jest sprawą priorytetową. "Popieramy Niemcy w tej sprawie" - powiedział szef MSW Austrii.

Z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook