Jedynie prawda jest ciekawa

Przebudzenie wulkanu

28.11.2012

Wulkan Płoskij Tołbaczik na Kamczatce wszedł w okres aktywności - poinformował Instytut Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Jeśli dojdzie do erupcji - może stanowić poważne zagrożenie dla samolotów.

Mierzący ponad 3 tys. m wysokości wulkan Płoskij Tołbaczik na Kamczatce wszedł w okres aktywności - poinformował we wtorek Instytut Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk.

Zaobserwowano, że krater wulkanu zaczęła wypełniać płynna lawa, której towarzyszy wzmożona aktywność sejsmiczna. W nocy szczyt wulkanu świeci.

Ogłoszono "pomarańczowy" stan pogotowania dla lotnictwa. Sejsmolodzy oceniają, że w wypadku erupcji pyły i gazy wulkaniczne mogą zostać wyrzucone na wysokość do 5 km nad poziomem morza i stanowić poważne zagrożenie dla samolotów.

Wulkan Płoskij Tołbaczik znajduje się w południowo zachodnim rejonie tzw. Kluczewskiej Grupy Wulkanów, na wschodzie półwyspu Kamczatka, w odległości 343 km od Pietropawłowska Kamczackiego. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu znajduje się kilka wiosek. Ostatnia erupcja tego wulkanu nastąpiła w 1975 r.

ansa/pap

[fot.sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook