Jedynie prawda jest ciekawa


Protest przeciwo Oettingerowi

05.01.2017

Dziesięć europejskich organizacji pozarządowych sprzeciwia się planom powierzenia niemieckiemu komisarzowi UE Guentherowi Oettingerowi nowych funkcji.

Dziesięć europejskich organizacji pozarządowych zaapelowało w czwartek do europosłów, by sprzeciwili się planom powierzenia niemieckiemu komisarzowi UE Guentherowi Oettingerowi nowych funkcji w Komisji Europejskiej, związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

W liście otwartym adresowanym do eurodeputowanych, organizacje działające na rzecz równouprawnienia i przejrzystości zarzucają Oettingerowi rasistowskie, seksistowskie, ksenofobiczne i homofobiczne wypowiedzi. Najnowszy przykład takich wypowiedzi to - zdaniem autorów listu – wystąpienie Oettingera na spotkaniu z organizacją przedsiębiorców w Hamburgu z 26 października ub. Roku, które odbiło się szerokim echem w europejskich mediach. Niemiecki komisarz określił wówczas Chińczyków "skośnookimi", żartował na temat kwot dla kobiet oraz małżeństw homoseksualnych.

Organizacje pozarządowe podpisane pod listem oceniają, że Oettinger nie jest odpowiednią osoba, by zajmować się sprawami pracowników Komisji Europejskiej.

"W tym kluczowym czasie dla UE, mocne i wiarygodne zaangażowanie Komisji Europejskiej w walkę z dyskryminacją i działania na rzecz równości dla wszystkich jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Komisarz odpowiedzialny za zasoby ludzkie musi dawać tu przykład. Powinien mieć jasne plany działań, które pomogą sprawić, że równość dla wszystkich stanie się rzeczywistością, oraz wypowiadać się przeciwko rasizmowi, seksizmowi, ksenofobii, homofobii i transfobii. W przeciwnym razie, czy można by oczekiwać, że zainspiruje innych do takich działań? Naszym zdaniem komisarz Oettinger nie jest odpowiednią osobą, by sprostać temu zadaniu" - napisano w liście przesłanym w czwartek PAP.

Autorzy listu wskazują także, że Oettinger wielokrotnie był krytykowany za swoje kontakty z lobbystami, a prowadząc konsultacje na temat nowych inicjatyw KE spotykał się przede wszystkim z grupami interesu, reprezentującymi korporacje. Dlatego - oceniają autorzy listu - polityk ten nie będzie też dobrą inspiracją dla pracowników KE w dziedzinie przestrzegania zasad etycznych i przejrzystości.

Pod listem podpisały się organizacje: ILGA Europe działająca w obronie praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, Europejskie Lobby Kobiet, Transparency International EU, Europejska Sieć przeciwko Rasizmowi, Obserwatorium Europy Korporacyjnej (CEO), Międzynarodowa Federacja Planowanego Rodzicielstwa (IPPF Europe), Oxfam, Volonteurope, ERGO Network zajmująca się prawami Romów, a także Lobbycontrol.

Komisja Europejska nie chciała w czwartek komentować listu dziesięciu organizacji pozarządowych.

Guenther Oettinger, dotychczasowy komisarz ds. gospodarki cyfrowej, ma przejąć tekę związaną z budżetem UE oraz zasobami ludzkimi po wiceszefowej KE, Bułgarce Kristalinie Georgiewej, która z początkiem roku została dyrektorem generalnym w Banku Światowym. W poniedziałek 9 stycznia odbędzie się przesłuchanie niemieckiego komisarza w komisjach Parlamentu Europejskiego ds. budżetu, kontroli budżetowej i komisji prawnej.

Pod koniec października ub. roku, tuż po ogłoszeniu decyzji szefa KE Jean-Claude'a Junckera o nominacji dla Oettingera, media ujawniły budzące kontrowersje wystąpienie niemieckiego komisarza z Hamburga. Zaś kilka tygodni później wyszło na jaw, że Oettinger skorzystał w maju z prywatnego samolotu niemieckiego biznesmena Klausa Mangolda, by dotrzeć na spotkanie z premierem Węgier, choć zasady etyki Komisji Europejskiej zakazują przyjmowania drogich prezentów. KE tłumaczyła wówczas, że skorzystanie z zaproszenia było jedyną możliwością, by Oettinger mógł dotrzeć na czas na spotkanie w Budapeszcie.

[fot. pixabay.com]

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook