Jedynie prawda jest ciekawa


Protest działaczki ONZ. "Jesteśmy bezsilni, dla Syrii nie ma sprawiedliwości"

07.08.2017

Członkini komisji śledczej ds. zbrodni wojennych w Syrii Carla del Ponte ogłosiła w niedzielę, że odchodzi z komisji, ponieważ brak politycznego wsparcia ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawił, że wykonywanie jej pracy stało się niemożliwe.

Członkini komisji i dawna główna prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii powiedziała w kuluarach trwającego festiwalu filmowego w Locarno, że już przygotowała wypowiedzenie.

- Odchodzę z komisji, której nie wspiera żadna wola polityczna - powiedziała. Dodała, że jej rolą było jedynie dawanie "alibi". - Jesteśmy bezsilni, dla Syrii nie ma sprawiedliwości - powiedziała Carla del Ponte.


Del Ponte dołączyła do komisji we wrześniu 2012 roku. Zajmowała się m.in. takimi kwestiami, jak ataki z użyciem broni chemicznej, ludobójstwo jazydów w Iraku czy ataki na konwoje pomocowe.

- Tego, co dzieje się w Syrii, nigdy nie widziałam w Rwandzie czy w byłej Jugosławii. To jest naprawdę wielka tragedia - mówiła wcześniej w tym roku del Ponte.

Komisja oświadczyła, że del Ponte poinformowała o swojej decyzji współpracowników w czerwcu. Śledztwa w sprawach, które badała, mają być kontynuowane - zapewniono. W oświadczeniu dodano, że obowiązkiem komisji jest kontynuowanie tych prac w imię niezliczonych syryjskich ofiar zbrodni przeciwko prawom człowieka.

Po odejściu del Ponte w komisji zostanie jedynie dwóch członków - Paulo Pinheiro z Brazylii i Karen Koning AbuZayd z USA.

Komisja śledcza ds. zbrodni wojennych w Syrii została utworzona w sierpniu 2011 roku. Do jej zadań należy odnotowywanie przypadków łamania praw człowieka, ale - jak zauważa Reuters - jej apele o poszanowanie międzynarodowego prawa trafiały w próżnię.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook