Jedynie prawda jest ciekawa


Protest działaczki ONZ. "Jesteśmy bezsilni, dla Syrii nie ma sprawiedliwości"

07.08.2017

Członkini komisji śledczej ds. zbrodni wojennych w Syrii Carla del Ponte ogłosiła w niedzielę, że odchodzi z komisji, ponieważ brak politycznego wsparcia ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawił, że wykonywanie jej pracy stało się niemożliwe.

Członkini komisji i dawna główna prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii powiedziała w kuluarach trwającego festiwalu filmowego w Locarno, że już przygotowała wypowiedzenie.

- Odchodzę z komisji, której nie wspiera żadna wola polityczna - powiedziała. Dodała, że jej rolą było jedynie dawanie "alibi". - Jesteśmy bezsilni, dla Syrii nie ma sprawiedliwości - powiedziała Carla del Ponte.


Del Ponte dołączyła do komisji we wrześniu 2012 roku. Zajmowała się m.in. takimi kwestiami, jak ataki z użyciem broni chemicznej, ludobójstwo jazydów w Iraku czy ataki na konwoje pomocowe.

- Tego, co dzieje się w Syrii, nigdy nie widziałam w Rwandzie czy w byłej Jugosławii. To jest naprawdę wielka tragedia - mówiła wcześniej w tym roku del Ponte.

Komisja oświadczyła, że del Ponte poinformowała o swojej decyzji współpracowników w czerwcu. Śledztwa w sprawach, które badała, mają być kontynuowane - zapewniono. W oświadczeniu dodano, że obowiązkiem komisji jest kontynuowanie tych prac w imię niezliczonych syryjskich ofiar zbrodni przeciwko prawom człowieka.

Po odejściu del Ponte w komisji zostanie jedynie dwóch członków - Paulo Pinheiro z Brazylii i Karen Koning AbuZayd z USA.

Komisja śledcza ds. zbrodni wojennych w Syrii została utworzona w sierpniu 2011 roku. Do jej zadań należy odnotowywanie przypadków łamania praw człowieka, ale - jak zauważa Reuters - jej apele o poszanowanie międzynarodowego prawa trafiały w próżnię.

PAP

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 3. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook