Jedynie prawda jest ciekawa

Prorosyjskie przesłanie Obamy?

04.06.2014

Rosyjska prasa rozpisuje się z triumfem o pojednawczym tonie prezydenta USA podczas wizyty w Warszawie. Barack Obama bodaj po raz pierwszy podczas kryzysu ukraińskiego wypowiedział się pod adresem Rosji w pojednawczym tonie - ocenił dziennik "Kommiersant".

Rosyjska gazeta podkreśla, że "w Warszawie wymienił on najważniejsze warunki przywrócenia kontaktów z Moskwą: przestrzeganie przez nią międzynarodowych norm i poprawa stosunków z Ukrainą".

"Kommiersant" odnotowuje, że "Barack Obama wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, by ten spotkał się z (nowo wybranym ukraińskim prezydentem) Petrem Poroszenką, wycofał wojska z granicy z Ukrainą i pomógł w nawiązaniu dialogu między stronami konfliktu w tym kraju".

Dziennik przytacza też opinię politologa Dmitrija Trenina, który zwrócił uwagę, że w Warszawie amerykański prezydent wystąpił z inicjatywą "asekurowania Europy". "Kraje Europy Wschodniej, Polska i państwa bałtyckie uważają, że gwarancje zbiorowego bezpieczeństwa, zapisane w Traktacie Waszyngtońskim, są niewystarczające i że potrzebne są inne - bazy amerykańskie i obecność w tych bazach amerykańskich żołnierzy" - wyjaśnił politolog.

Trenin zauważył, że "w ten sposób wytycza się nie tylko wirtualną, ale również realną czerwoną linię, której siły zbrojne Rosji przekroczyć nie zdołają".

Natomiast "Wiedomosti" zwróciły uwagę na apel Obamy do krajów europejskich o zwiększenie wydatków wojskowych. Według gazety "Waszyngton dąży do zmodyfikowania systemu obrony Europy i częściowego przerzucenia kosztów jego finansowania na sojuszników z NATO".

"Amerykanie, którym potrzebne są pieniądze na rozwój gospodarki, żądają bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków i wzywają do atlantyckiej solidarności" - tłumaczą "Wiedomosti".

Dziennik informuje, że "zdaniem ekspertów Europejczycy zignorowaliby apel Obamy o zwiększenie wydatków wojskowych, gdyby nie działania rosyjskich wojsk i błyskawiczne przyłączenie Krymu do Rosji". "Działania Moskwy na Krymie i Ukrainie zaniepokoiły Europejczyków. Europejscy komentatorzy mówią jednym głosem, że Rosja uratowała NATO przed kryzysem, stwarzając realne zagrożenie na granicach Sojuszu" - piszą "Wiedomosti".

Gazeta prognozuje, że "jeśli europejscy członkowie sojuszu zareagują na apel USA, to zwiększenie wydatków wojskowych nie będzie znaczące". "Europejscy politycy są uzaleznieni od swoich wyborców i nie mogą poważnie redukować wydatków socjalnych i infrastrukturalnych, aby gwałtownie zwiększyć wydatki na zbrojenia" - wyjaśniają "Wiedomosti".

Dziennik wyraża nadzieję, że "dzisiejsze wydarzenia nie będą początkiem nowego wyścigu wydatków wojskowych i zbrojeń".

Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" podkreśla, że Obama zapowiedział w Warszawie "zwiększenie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej w związku z sytuacją na Ukrainie". "Tak USA, jak i Polskę niepokoją relacje z Rosją na tle kryzysu ukraińskiego" - przekazuje dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" odnotowuje też, że "Obama zaapelował do rosyjskich władz, by te przekonały powstańców z południowego wschodu Ukrainy do nieatakowania ukraińskich wojsk". "Gospodarz Białego Domu opowiedział się za pokojowym dialogiem między Kijowem i samozwańczymi republikami na południowym wschodzie - Doniecką i Ługańską" - pisze "Niezawisimaja Gazieta".


PAP/mall
[Fot. PAP/J. Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 2. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 3. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 4. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 5. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 6. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 7. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 8. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook