Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prokurator generalny USA naraził sie Kongresowi

29.06.2012

Izba Reprezentantów wyraziła dezaprobatę wobec prokuratora generalnego Erica Holdera za obrazę i lekceważenie Kongresu oraz opowiedziała się za jego ukaraniem. Zarzucono mu odmowę udostępnienia ustawodawcom dokumentów dotyczących zakończonej fiaskiem operacji kontrolowanego przemytu broni do Meksyku.

To pierwszy taki wniosek w historii USA. Holder może być pierwszym urzędującym prokuratorem generalnym, który zostanie ukarany za lekceważenie Kongresu. Biały Dom i demokraci zarzucają Partii Republikańskiej grę polityczną w roku wyborczym.

Za przyjęciem wniosku głosowało 255 kongresmenów, przeciwko było 67. Do republikańskiej większości głosującej za ukaraniem Holdera przyłączyło się 17 demokratów. Pokaźna część ustawodawców z Partii Demokratycznej zbojkotowała jednak głosowanie. W proteście opuścili oni salę obrad niższej izby Kongresu.

Przebywający w czwartek w Nowym Orleanie prokurator generalny Eric Holder powiedział, że "głosownie było godną pożałowania kulminacją wprowadzającego w błąd politycznie motywowanego śledztwa w roku wyborczym". Holder dodał, że Republikanie "skupili się na polityce zamiast na bezpieczeństwie publicznym".

Do głosowania nad wnioskiem o ukaranie Holdera za lekceważenie Kongresu doszło prawie 16 miesięcy od rozpoczęcia przez Komisję Kontroli i Reformy Rządu pod kierownictwem jej republikańskiego przewodniczącego Darrella Issy śledztwa w sprawie nieudanej operacji "Fast and Furious".

Akcja, prowadzona przez agentów federalnego Biura Kontroli Broni Palnej, Tytoniu i Alkoholu (ATF), miała na celu ustalenie, w jaki sposób amerykańska broń trafia w ręce meksykańskich gangów narkotykowych. Operacja zakończyła się niepowodzeniem i utratą około 2 tysięcy sztuk broni, która trafiła w ręce gangsterów na ulicach Meksyku. Dwóch karabinów użyto do zabójstwa agenta amerykańskiej straży granicznej Briana Terry'ego w grudniu 2010 r. na pustyni w Arizonie.

Prokurator generalny, któremu podlega ATF, został wezwany na zeznania w roli świadka. Eric Holder odmówił udostępnienia Komisji części dokumentów powołując się na decyzję prezydenta Baracka Obamy, który po raz pierwszy skorzystał z przysługującego mu prawa do utajnienia dokumentów. Republikanie oskarżyli Holdera o zatajenie informacji o operacji w Meksyku.

"Ważne jest, abyśmy pamiętali jak doszło do tego" - mówił przed głosowaniem w sprawie ukarania Holdera przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner. "Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło przekazania dokumentów, o które zwróciliśmy się" - dodał. Bohner stwierdził, że "żadne ministerstwo sprawiedliwości nie znajduje się ponad prawem, czy ponad konstytucją"

Biały Dom i demokraci oskarżają republikanów o wykorzystywanie śledztwa w sprawie operacji "Fast and Furious" do celów politycznych. Zarzucają im spektakl polityczny i brak dobrej woli do wyjaśnienia całej sprawy.

W ciągu najbliższych dni Izba Reprezentantów Kongresu odda sprawę ukarania Holdera do prokuratora federalnego Dystryktu Kolumbii Ronalda C. Machena, który zdecyduje, czy jego szefowi zostaną postawione zarzuty kryminalne.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 2. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 3. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 4. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 5. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 6. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 7. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook