Jedynie prawda jest ciekawa

Procesja palmowa w Jerozolimie

01.04.2012

Wielonarodowa procesja palmowa, która przeszła przez centrum Jerozolimy, otworzyła obchody Wielkiego Tygodnia. Tłumy pielgrzymów wzięły udział w uroczystościach upamiętniających uroczysty wjazd Jezusa do tego miasta 2 tys. lat temu.

Procesję otwierali tradycyjnie palestyńscy chrześcijanie, a wśród jej uczestników były także grupy pielgrzymów przybyłych z Polski. Na czele szli franciszkanie, którzy szli z polską flagą. Uczestnicy procesji nieśli gałązki palmowe i krzyże.

W godzinach popołudniowych wierni udali się także w procesji na Górę Oliwną.

Pani Jolanta z Polski uczestniczyła w obchodach Niedzieli Palmowej w Jerozolimie w zeszłym roku. Tym razem przyjechała z rodziną. "To błogosławieństwo, jesteśmy szczęśliwi, że możemy tu być" - powiedziała PAP.

Z możliwości uczestniczenia w uroczystościach w Jerozolimie cieszyły się też liczniejsze niż w poprzednich latach rodziny palestyńskich katolików.

"Po raz pierwszy od wielu lat chrześcijanie z terytoriów okupowanych dostali aż tyle pozwoleń. W minionych latach wydawano po kilkadziesiąt, czasem kilkaset pozwoleń, a tym razem w samym Bejt Dżala dostaliśmy aż tysiąc!" - powiedziała PAP Chadra Zreineh, przewodniczka z tej zamieszkanej przez chrześcijan miejscowości na Zachodnim Brzegu.

Izraelskie Ministerstwo Turystyki spodziewa się podczas obchodów Wielkiego Tygodnia 125 tysięcy pielgrzymów oraz 300 tysięcy w kwietniu, gdy żydzi będą obchodzić swe najważniejsze święto - siedmiodniowe Święto Paschy (Pesach) na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. 

PAP
[fot.PAP/EPA]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook