Jedynie prawda jest ciekawa


Procesja palmowa w Jerozolimie

01.04.2012

Wielonarodowa procesja palmowa, która przeszła przez centrum Jerozolimy, otworzyła obchody Wielkiego Tygodnia. Tłumy pielgrzymów wzięły udział w uroczystościach upamiętniających uroczysty wjazd Jezusa do tego miasta 2 tys. lat temu.

Procesję otwierali tradycyjnie palestyńscy chrześcijanie, a wśród jej uczestników były także grupy pielgrzymów przybyłych z Polski. Na czele szli franciszkanie, którzy szli z polską flagą. Uczestnicy procesji nieśli gałązki palmowe i krzyże.

W godzinach popołudniowych wierni udali się także w procesji na Górę Oliwną.

Pani Jolanta z Polski uczestniczyła w obchodach Niedzieli Palmowej w Jerozolimie w zeszłym roku. Tym razem przyjechała z rodziną. "To błogosławieństwo, jesteśmy szczęśliwi, że możemy tu być" - powiedziała PAP.

Z możliwości uczestniczenia w uroczystościach w Jerozolimie cieszyły się też liczniejsze niż w poprzednich latach rodziny palestyńskich katolików.

"Po raz pierwszy od wielu lat chrześcijanie z terytoriów okupowanych dostali aż tyle pozwoleń. W minionych latach wydawano po kilkadziesiąt, czasem kilkaset pozwoleń, a tym razem w samym Bejt Dżala dostaliśmy aż tysiąc!" - powiedziała PAP Chadra Zreineh, przewodniczka z tej zamieszkanej przez chrześcijan miejscowości na Zachodnim Brzegu.

Izraelskie Ministerstwo Turystyki spodziewa się podczas obchodów Wielkiego Tygodnia 125 tysięcy pielgrzymów oraz 300 tysięcy w kwietniu, gdy żydzi będą obchodzić swe najważniejsze święto - siedmiodniowe Święto Paschy (Pesach) na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. 

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 3. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 4. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 5. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 6. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 7. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 8. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook