Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: To Rosja wraca do zimnej wojny

13.02.2016

Andrzej Duda odpowiadał na pytania dziennikarzy na konferencji prasowej.

Andrzej Duda rozmawiał z dziennikarzami na 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „W dobie zbliżających się wydarzeń w naszym kraju, czyli szczytu NATO, jest to bardzo ważne forum i ważne dla mnie spotkanie. To nie tylko spotkanie pomiędzy prezydentami i szefem Parlamentu Europejskiego, ale też szereg spotkań bilateralnych. Spotkałem się już w prezydentem Poroszenko i prezydentem Francji. Będą dziś tez spotkania z prezydentem Libanu i Czarnogóry. Będą z mojej strony deklaracje zaproszenia do NATO Czarnogóry. Jeśli chodzi o Liban będziemy rozmawiać o uchodźcach i rozwiązaniu tej kwestii” – mówił prezydent. „Bardzo mi zależało na tym, by wybrzmiały dwie kwestie. Po pierwsze, że chcemy mieć dobre relacje z naszymi sąsiadami, bo jest to bardzo dla nas ważne, ale że te relacje muszą się opierać na stosunkach o charakterze partnerskich, czyli na wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Na zrozumieniu tego co nas martwi. Chodzi tu m.in. o budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream. To nas bardzo martwi jeśli chodzi  polskie bezpieczeństwo energetyczne. Ale też jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Słowacji. Nie jest to problem ekonomiczny, ale polityczny. Mam nadzieje, że nasze stanowisko znajdzie zrozumienie wśród naszych partnerów, tak Niemiec jak Komisji Europejskiej” -  dodał Andrzej Duda.

„Mamy dwa kolejne problemy. Jako dla gospodarza szczególnie ważny jest problem szczytu NATO w Warszawie i naszej wizji dalszego działania NATO. Ja uważam, że musi to być adaptacja Sojuszu do nowych warunków bezpieczeństwa w naszej części Europy i na południu. Ten szczyt powinien mieć 3 cele. Powinien być wszechstronny, ujmować wszystkie najważniejsze kwestie dot. bezpieczeństwa, czyli wschodnia flankę NATO, ale też problem bezpieczeństwa na południu i konfliktu syryjskiego, który powinien zakończyć się pokojem. To też kwestia konfliktu na Ukrainie, który powinien zakończyć się odzyskaniem przez Ukrainę kontroli nad granicami, czyli wdrożeniem porozumienia z Mińska. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać jak ważna to dla nas kwestia.” „Ten szczyt powinien być także patrzący w przyszłość. Powinien dostrzegać, w sensie planistycznym, możliwe scenariusze bezpieczeństwa w Europie i poza Europą w przyszłości. Oznacza to dla mnie wzmocnienie sił NATO na obszarze regionu i Polski. Chciałbym, by znalazły się tu stałe bazy sprzętowe. Chcemy też stałej obecności wojskowej NATO i może być to obecność rotacyjna, gwarantującą bezpieczeństwo. Oczekuję, że siły NATO będą na tyle mocne, że działania zaczepne wobec Sojuszu na tym terenie nie będą opłacalne” – powiedział Duda. „Ten szczyt powinien być decyzyjny. Powinien podjąć konkretne decyzje w tych kwestiach. Wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej naszej części świata, powinien  wyjść poza to co ustalono w Walii. Szczyt warszawski powinien być decyzyjny i forward looking. Chcemy by był to szczyt nie tylko efektowny, ale też efektywny” – mówił.

„Rozmawiamy też o problemie migracyjnym. Musimy uszczelnić zewnętrzne granice Unii. Trzeba też zapewnić odpowiednie warunki bytowania w obozach dla uchodźców. Trzeba oddzielić tych, którzy są uchodźcami, od tych, którzy są imigrantami ekonomicznymi”  - dodał. „To się coraz mocniej w tej przestrzeni europejskiej  pojawia, jak i ze strony tych dużych Europy, sceptycyzm wobec propozycji mechanizmu kwotowego i przymusowej relokacji. I myślę, że to dobry kierunek działania. W moim osobistym przekonaniu klucz do rozwiązania tej kwestii leży poza Europą. Potrzeba większego zaangażowania ONZ” – mówił prezydent Polski.Następnie Andrzej Duda odpowiadał na pytania dziennikarzy. W odpowiedzi na pytanie Marcina Wikło (wSieci/wPolityce.pl) odniósł się do słów premiera Rosji, który uznał, że Zachód wywołał nową zimną wojnę. „Jeżeli chodzi o słowa wypowiedziane przez pana premiera Miedwiediewa, to jeżeli ktoś patrzy też przez pryzmat działań jakie są podejmowane w ostatnim czasie przez Rosję, działań ofensywnych, jeżeli chodzi o kwestie militarne, które mają charakter działania imperialnego – myślę tu o włączeniu się rosyjskich wojsk w Syrii i Ukrainie oraz prowokacyjnych ćwiczeń armii rosyjskiej u granic NATO, dozbrajanie wojsko w Okręgu kaliningradzkim. Mówiąc o powrocie do zimnej wojny, Rosja mówi o swoim własnym działaniu. Rosja wraca do retoryki zimnowojennej. Próbuje tym samym podważyć ład, który powstał po zakończeniu tej zimnej wojny, która trwała do lat 90” – powiedział Andrzej Duda.

„Dialog jest zawsze potrzebny, bo jeżeli drzwi zamkną się na dialog to szanse na uzyskanie konsensusu prawie znikają ale dialog z Rosją, która zachowuje się tak jak się zachowuje, by był konstruktywny, to musi być realizowany z pozycji partnerstwa. A jeżeli popatrzymy na to jak działa Rosja, która w sposób bezlitosny wykorzystuje każdą słabość  swoich potencjalnych konkurentów i ofiar, to nie ma mam wątpliwości, że tylko realna obecność sił Sojuszu i twardo stojące na swoim stanowisku NATO jest w stanie prowadzić politykę odstraszania, która zapobiegnie dalszym imperialnym działaniom Rosji.”

Prezydent został też zapytany o kwestię polskiego zaangażowania w walkę z Daesh. „Jestem jak najdalej od jakichkolwiek decyzji, by polskich żołnierzy wysyłać gdziekolwiek. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy członkiem NATO i by nas poważnie traktowano, to musimy rozumieć, że inne państwa członkowskie mają swoje interesy w innych częściach świata. To są kwestie, o których chcemy rozmawiać na szczycie NATO. Jakie decyzje zostaną podjęte, to sprawa otwarta i nie będę wychodził naprzód. Z jednej strony jest NATO, ale z drugiej strony jest ONZ” - powiedział.

„Dzisiaj nie ma postanowień. Są różne formy, w jakich można wspierać działania Sojuszu. Pan minister mówił, że moglibyśmy wysłać jakąś część naszych myśliwców F-16, by wesprzeć misje obserwacyjną. Więc są różne formy wsparcia. Nie możemy też mówić – przyślijcie nam wojska NATO, a my nie będziemy mieli żadnych zobowiązań. W sposób adekwatny będziemy brali udział. Nie widzę powodu, by powołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego” – dodał.  Mly/wPolityce.pl

fot. [M.Czutko]

Warto poczytać

 1. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 4. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 5. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 6. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook