Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Rumuni akceptuje raport KE

03.02.2013

Prezydent Traian Basescu ocenił, że krytyczny raport KE uznający, że Rumunia nie do końca gwarantuje rządy prawa i niezawisłość sądów, jest zasadny i pokazuje "prawdziwy obraz funkcjonowania instytucji publicznych".

Raport Komisji Europejskiej "opiera się na faktach, wydarzeniach i politycznych działaniach odpowiedzialnych osób sprawujących funkcje (publiczne)" - podkreślił Basescu podczas konferencji prasowej.

"Naszym zadaniem jest wyeliminowanie negatywnych punktów raportu, ponieważ zobowiązaliśmy się do spełniania unijnych standardów" - dodał szef państwa, krytykując "nadmierne upolitycznienie" tego dokumentu. "Kto poddaje się iluzji, że posługując się propagandą, możemy wprowadzić w błąd Komisję Europejską lub inne państwa członkowskie, ten działa wbrew interesowi narodowemu" Rumunii - podkreślił.Basescu wskazał też, że rządowa koalicja i kontrolowany przez nią parlament wielokrotnie nie stosowały się do zaleceń rumuńskiego urzędu antykorupcyjnego (ANI). Przypomniał, że minister kultury Mircea Diaconu został jednocześnie senatorem mimo podnoszonej przez ANI zasady niełączenia stanowisk, a także że parlament nie zgodził się na wszczęcie dochodzeń korupcyjnych wobec dwóch ministrów.

Basescu jest tym samym jedynym jak dotąd wysokim rangą politykiem rumuńskim, którzy nie neguje wniosków zawartych w raporcie - zauważa agencja APA.

Jego polityczny rywal, socjaldemokratyczny premier Victor Ponta po publikacji tego krytycznego wymowie dokumentu zarzucił Komisji, że nie poinformowała wcześniej rządu o jego treści i przez to nie ustrzegła się "istotnych błędów". Jako przykład podał, że w dokumencie jest wzmianka o trzech ministrach pełniących urzędy mimo toczących się wobec nich dochodzeń korupcyjnych. W odpowiedzi KE przyznała, że w rzeczywistości chodziło o dwóch ministrów, zaznaczyła jednak, że nie zmienia to wymowy omawianego fragmentu.

Także Crin Antonescu, szef koalicyjnej Partii Narodowo-Liberalnej, skrytykował raport KE jako "bezzasadny, przesadny i powstały pod polityczną presją".

W opublikowanym w środę raporcie KE uznała, że mimo postępów w reformie systemu sądownictwa i w walce z korupcją Rumunia nie w pełni gwarantuje rządy prawa i niezawisłość sądów. Jako jedną koniecznych zmian wskazano wdrożenie zasad zmuszających do rezygnacji ministrów, wobec których zapadły wyroki kwestionujące ich uczciwość, a także posłów, wobec których wydano wyroki w sprawie konfliktu interesów lub korupcji na wysokim szczeblu.

Raport na temat Rumunii to dokument w ramach tzw. Mechanizmu Oceny i Kontroli, oceniający postępy kraju w obszarze sprawiedliwości, walki z przestępczością i korupcją w ciągu ostatnich pięciu lat.

W lipcu zeszłego roku Komisja opublikowała bardzo krytyczny raport na temat będącej w UE od 2007 r. Rumunii, wytykając władzom w Bukareszcie działania podważające zasady państwa prawa i niezawisłość sądów. Tłem dla tej krytyki były decyzje rządu Ponty, który w szybkim tempie przyjął dekrety ograniczające kompetencje Trybunału Konstytucyjnego oraz wymienił szefów obu izb parlamentu i rzecznika praw obywatelskich. Jednocześnie parlament przegłosował wszczęcie procedury impeachmentu wobec Basescu.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 5. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 6. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook