Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Niemiec złoży hołd sowieckim żołnierzom

02.05.2015

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapowiedział, że w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej złoży hołd poległym żołnierzom sowieckim. Zasługują oni, jego zdaniem, na wdzięczność i szacunek, niezależnie od późniejszej roli gwaranta komunistycznych dyktatur.

"Narody Związku Radzieckiego należały do narodów, które wyzwoliły nas 8 maja 1945 roku, choć nie były naszymi jedynymi wyzwolicielami. Dlatego należy się im wdzięczność i szacunek" - powiedział Gauck w wywiadzie dla weekendowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Jak zaznaczył, ta ocena obowiązuje "niezależnie od faktu, iż sowieccy wyzwoliciele po zakończeniu wojny odpowiedzialni byli jako okupanci we wschodniej części Niemiec za niewolę, ucisk i prześladowania".

Podkreślił, że wszystko to, na czym opiera się europejska demokracja - godność człowieka, prymat prawa, podział władz - zostało w krajach zdominowanych przez ZSRR zniszczone. Dlatego wspomnienia o sowieckiej armii są "ambiwalentne" - powiedział prezydent.

Gauck zapowiedział, że 8 maja odwiedzi cmentarz żołnierzy sowieckich poległych w walkach o Berlin. Dwa dni wcześniej złoży wizytę w miejscu, gdzie więzieni byli sowieccy jeńcy - zamek Holte-Stukenbrock pod Bielefeld. Przypomniał, że z 5,5 mln wziętych do niewoli czerwonoarmistów przeżyła mniej niż połowa.

"Miliony Rosjan, Ukraińców, Gruzinów i przedstawicieli innych narodów zabito przez pracę przymusową i głód" - powiedział prezydent Niemiec. Przyznał, że sowieccy jeńcy należą do grupy ofiar nazizmu, które dotychczas pomijano.

Gauck zaprzeczył, że jego aktualna ekspiacja wobec ofiar sowieckich jest odpowiedzią na krytykę, że w przemówieniu z okazji 75. rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte pominął atak Niemiec na ZSRR w 1941 roku. "Nie, to nie jest moim zamiarem. We wrześniu zeszłego roku w Polsce powiedziałem to, co z okazji rocznicy napaści na Polskę musiałem powiedzieć" - wyjaśnił.

Gauck, były wschodnioniemiecki przeciwnik systemu komunistycznego, należy do zdecydowanych krytyków aktualnej polityki Rosji wobec Ukrainy.

Ze względu na konflikt z Rosją o Ukrainę większość przywódców krajów zachodnich nie weźmie udziału w obchodach Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Kanclerz Angela Merkel przyjedzie do Moskwy dzień później. Razem z prezydentem Władimirem Putinem złoży wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Szef MSZ Frank-Walter Steinmeier odwiedzi 7 maja Wołgograd - dawny Stalingrad.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Rosja

,

hołd

,

II Wojna Światowa

,

Wyzwolenie

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook