Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent na Łotwie

23.11.2012

Naszą bronią w walce o kształt nowego unijnego budżetu jest solidarność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę na Łotwie.

Przed południem Komorowski spotkał się z prezydentem Andrisem Berzinsem. Na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że podziękował prezydentowi Łotwy za "absolutnie wspólny front" w trudnej batalii o kształt nowej unijnej perspektywy budżetowej.

"Przywiązujemy wielką wagę do tego sojuszu strategicznego, ale i tego taktycznego, który dzisiaj mamy i który chcemy umacniać z korzyścią dla nas wszystkich" - podkreślił prezydent.

Łotwa jest jednym z piętnastu krajów UE tworzących grupę tzw. przyjaciół polityki spójności.

Komorowski wyraził satysfakcję, że w ramach grupy przyjaciół spójności Polska i Łotwa "walczą razem". Jak mówił, dla naszych państw unijny fundusz spójności stanowi nie tylko źródło pieniędzy na  projekty integrujące Europę, ale także źródło finansowania inwestycji koniecznych dla podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Według prezydenta Polsce, Łotwie i wszystkim krajom zabiegającym o jak najwyższy poziom funduszu spójności służy bilateralna współpraca państw członkowskich.

Komorowski zwrócił uwagę, że każde z państw UE ma trochę inne potrzeby, jeśli chodzi o kształt nowego budżetu. "My walczymy o swoje. Naszą bronią jest solidarność w tej walce zarówno na gruncie polityki polskiej jak i relacji z innymi krajami, także z Łotwą" - powiedział.

Również prezydent Łotwy wskazywał, że nasze stanowiska w sprawie polityki spójności są identyczne i pozostaną takie przez cały okres negocjacji.

Prezydent odniósł się też do nowej propozycji szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya dotyczącej budżetu UE na lata 2014-2020. Jego zdaniem należy ją traktować jako zbliżanie się do kompromisu. "Jeżeli chce się uzyskać jak najlepszy kompromis, to niczego się nie akceptuje w ciemno, lecz walczy się do końca" - zaznaczył.


PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook