Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent na Łotwie

23.11.2012

Naszą bronią w walce o kształt nowego unijnego budżetu jest solidarność - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę na Łotwie.

Przed południem Komorowski spotkał się z prezydentem Andrisem Berzinsem. Na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że podziękował prezydentowi Łotwy za "absolutnie wspólny front" w trudnej batalii o kształt nowej unijnej perspektywy budżetowej.

"Przywiązujemy wielką wagę do tego sojuszu strategicznego, ale i tego taktycznego, który dzisiaj mamy i który chcemy umacniać z korzyścią dla nas wszystkich" - podkreślił prezydent.

Łotwa jest jednym z piętnastu krajów UE tworzących grupę tzw. przyjaciół polityki spójności.

Komorowski wyraził satysfakcję, że w ramach grupy przyjaciół spójności Polska i Łotwa "walczą razem". Jak mówił, dla naszych państw unijny fundusz spójności stanowi nie tylko źródło pieniędzy na  projekty integrujące Europę, ale także źródło finansowania inwestycji koniecznych dla podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Według prezydenta Polsce, Łotwie i wszystkim krajom zabiegającym o jak najwyższy poziom funduszu spójności służy bilateralna współpraca państw członkowskich.

Komorowski zwrócił uwagę, że każde z państw UE ma trochę inne potrzeby, jeśli chodzi o kształt nowego budżetu. "My walczymy o swoje. Naszą bronią jest solidarność w tej walce zarówno na gruncie polityki polskiej jak i relacji z innymi krajami, także z Łotwą" - powiedział.

Również prezydent Łotwy wskazywał, że nasze stanowiska w sprawie polityki spójności są identyczne i pozostaną takie przez cały okres negocjacji.

Prezydent odniósł się też do nowej propozycji szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya dotyczącej budżetu UE na lata 2014-2020. Jego zdaniem należy ją traktować jako zbliżanie się do kompromisu. "Jeżeli chce się uzyskać jak najlepszy kompromis, to niczego się nie akceptuje w ciemno, lecz walczy się do końca" - zaznaczył.


PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook