Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent na Litwie. Andrzej Duda będzie świętował 100-lecie niepodległości kraju

16.02.2018
Duda16022018
Prezydent na Litwie. Andrzej Duda będzie świętował 100-lecie niepodległości kraju

Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że liczy na to, że przełożą się one również na poprawę sytuacji Polaków żyjących na Litwie.

Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Litwie od spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z Polakami mieszkającymi w tym kraju. W piątek prezydent weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego. W sobotę z kolei Duda spotka się z prezydent Dalią Grybauskaite.

- To wielki dzień, kiedy w przededniu święta narodowego odrodzenia Litwy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spotyka się z Polakami z Litwy. Polacy na Litwie to nie Polonia, to nie imigranci, to Polacy urodzeni tutaj, na tej ziemi; oni zawsze tu byli, nigdy stąd nie wyjechali i dlatego do nich dzisiaj przyjechał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - mówiła ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, witając Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydent podziękował Polakom za to, że są "dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego", chociaż mają polskie pochodzenie. - W ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi; ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją. Jestem państwu za to jako prezydent Polski wdzięczny, bo poprzez państwa budowany jest także wizerunek Polski, dobry wizerunek naszego kraju, kraju waszych ojców - zaznaczył Duda.

Jak mówił, przyjechał na Litwę z jednej strony, by świętować razem z Polakami tu żyjącymi, a także razem z obywatelami Litwy i litewskimi władzami odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. - Ale jestem także po to, by spotkać się z państwem i powiedzieć: "Dziękuję". Dziękuję za polskość; za to, że jesteście razem, że możecie się spotykać w tym miejscu, że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z waszej inicjatywy wspólnie podjętej z nieżyjącym już marszałkiem Andrzejem Stelmachowskim - wskazał.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z problemów, z którymi borykają się Polacy mieszkający na Litwie, związanych m.in. z nauczaniem polskiego, z językiem polskim na maturze. - Są problemy; będę o tych problemach, które państwa dotykają, rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaite; będziemy się starali powoli, mam nadzieję, te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które budzą spory czy wątpliwości - powiedział prezydent.

- Ale proszę państwa, żebyśmy zachowali spokój i robili to w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku, i liczę bardzo na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj na Litwie - powiedział Duda.

- Możecie państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z panią prezydent rozmawiał - zapewnił prezydent.

Zaznaczył, że rok 2018 to także rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyraził nadzieję, że Polacy z Litwy wezmą udział w obchodach, które odbędą się 11 listopada.

Prezydent wręczył też kilkunastu Polakom żyjącym na Litwie - "zasłużonym obywatelom Republiki Litewskiej" - odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Adam Błaszkiewicz.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Lilia Kiejzik, Alicja Klimaszewska, Irena Litwinowicz, Artur Ludkowski i Maria Rekść. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Alwida Bajor, Hanna Balsiene, Tadeusz Jasiński, Józef Lejsza, Edyta Maksymowicz, Regina Markiewicz, Krystyna Rutkowska i Józef Szostakowski. Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono: Mirosława Dawlewicza, Henrykę Sokołowską, Józefa Szuszkiewicza i Grażynę Zaborowską.

PAP
Fot: PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook