Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent na Litwie. Andrzej Duda będzie świętował 100-lecie niepodległości kraju

16.02.2018
Duda16022018
Prezydent na Litwie. Andrzej Duda będzie świętował 100-lecie niepodległości kraju

Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że liczy na to, że przełożą się one również na poprawę sytuacji Polaków żyjących na Litwie.

Duda rozpoczął trzydniową wizytę na Litwie od spotkania w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z Polakami mieszkającymi w tym kraju. W piątek prezydent weźmie udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy państwa litewskiego. W sobotę z kolei Duda spotka się z prezydent Dalią Grybauskaite.

- To wielki dzień, kiedy w przededniu święta narodowego odrodzenia Litwy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej spotyka się z Polakami z Litwy. Polacy na Litwie to nie Polonia, to nie imigranci, to Polacy urodzeni tutaj, na tej ziemi; oni zawsze tu byli, nigdy stąd nie wyjechali i dlatego do nich dzisiaj przyjechał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - mówiła ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, witając Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydent podziękował Polakom za to, że są "dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego", chociaż mają polskie pochodzenie. - W ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi; ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją. Jestem państwu za to jako prezydent Polski wdzięczny, bo poprzez państwa budowany jest także wizerunek Polski, dobry wizerunek naszego kraju, kraju waszych ojców - zaznaczył Duda.

Jak mówił, przyjechał na Litwę z jednej strony, by świętować razem z Polakami tu żyjącymi, a także razem z obywatelami Litwy i litewskimi władzami odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. - Ale jestem także po to, by spotkać się z państwem i powiedzieć: "Dziękuję". Dziękuję za polskość; za to, że jesteście razem, że możecie się spotykać w tym miejscu, że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z waszej inicjatywy wspólnie podjętej z nieżyjącym już marszałkiem Andrzejem Stelmachowskim - wskazał.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z problemów, z którymi borykają się Polacy mieszkający na Litwie, związanych m.in. z nauczaniem polskiego, z językiem polskim na maturze. - Są problemy; będę o tych problemach, które państwa dotykają, rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaite; będziemy się starali powoli, mam nadzieję, te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które budzą spory czy wątpliwości - powiedział prezydent.

- Ale proszę państwa, żebyśmy zachowali spokój i robili to w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku, i liczę bardzo na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj na Litwie - powiedział Duda.

- Możecie państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z panią prezydent rozmawiał - zapewnił prezydent.

Zaznaczył, że rok 2018 to także rok setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyraził nadzieję, że Polacy z Litwy wezmą udział w obchodach, które odbędą się 11 listopada.

Prezydent wręczył też kilkunastu Polakom żyjącym na Litwie - "zasłużonym obywatelom Republiki Litewskiej" - odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Adam Błaszkiewicz.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Lilia Kiejzik, Alicja Klimaszewska, Irena Litwinowicz, Artur Ludkowski i Maria Rekść. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Alwida Bajor, Hanna Balsiene, Tadeusz Jasiński, Józef Lejsza, Edyta Maksymowicz, Regina Markiewicz, Krystyna Rutkowska i Józef Szostakowski. Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono: Mirosława Dawlewicza, Henrykę Sokołowską, Józefa Szuszkiewicza i Grażynę Zaborowską.

PAP
Fot: PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 2. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 3. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 4. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 5. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 6. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook