Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Litwy: Rosja terroryzuje sąsiadów

26.09.2014

Zdaniem Grybauskaite zagrożenie stwarzane dziś przez Rosję nie jest mniejsze niż zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Litewska prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Washington Post", że "Rosja terroryzuje swych sąsiadów i posługuje się terrorystycznymi metodami".

Jej zdaniem zagrożenie stwarzane dziś przez Rosję nie jest mniejsze niż zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Grybauskaite obawia się, że jeśli rosyjski prezydent Władimir Putin nie zostanie powstrzymany na Ukrainie, to "pójdzie dalej". Sądzi, że artykuł 5 traktatu założycielskiego NATO stanowiący, iż w razie napaści na członka paktu pozostałe państwa członkowskie udzielą mu pomocy, nie powstrzyma Putina przed realizacją jego planów, jeśli nie będzie "realnych działań ze strony przywódców europejskich i światowych".

"Musimy powstrzymać go (Putina) na Ukrainie. A dotychczas się tego nie rozumie. Dlatego mówię, że dziś w Europie przywództwo objął Putin, a nie Zachód" - oświadczyła.

Według Grybauskaite "tzw. negocjacje pokojowe w Mińsku", czyli spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego, odbyły się w warunkach ultimatum Putina. "Kraje zachodnie i Unia Europejska przyjęły jego warunki, co w praktyce oznacza podział Ukrainy" - powiedziała. Jej zdaniem sytuacja przypomina tę sprzed drugiej wojny światowej. "Z otwartymi oczyma zezwalamy na podział Ukrainy" - powiedziała.

"Dlaczego tak usilnie staramy się nie obrazić Putina, który dziś wysyła swe wojska, żeby zabijały (Ukraińców) i okupowały terytorium ukraińskie? Dlaczego nie jesteśmy wrażliwi na to, co czują Ukraińcy?" - spytała litewska prezydent i wyraziła przekonanie, że "prędzej czy później nazwiemy go
(Putina) terrorystą i przestępcą".

Spytana o sytuację na Ukrainie, Grybauskaite oświadczyła, że sytuacja ta wciąż się pogarsza. "To oznacza, że Europa i świat pozwalają Rosji być krajem, który nie tylko grozi swoim sąsiadom, ale też organizuje wojnę przeciwko sąsiadom. To ten sam terroryzm międzynarodowy, z jakim mamy do czynienia w Iraku i Syrii" - podkreśliła.

Grybauskaite uważa, że sankcje nałożone na Rosję są niewystarczające. "Ale jeśli posunie się on (Putin) dalej, może kraje nałożą bardziej poważne sankcje" - powiedziała.

"Sądzę, że jeśli będziemy zbyt łagodni z sankcjami albo przyjmiemy sankcje, ale nie będziemy ich wprowadzać, (Putin) pójdzie dalej, próbując zjednoczyć wschodnią Ukrainę z południową Ukrainą i Krymem. Mówił ostatnio, że jest w stanie w ciągu dwóch dni dotrzeć do Warszawy, państw bałtyckich i Bukaresztu. To jest otwarta groźba skierowana do jego sąsiadów" - uznała.

Według litewskiej prezydent warunki zawieszenia broni na Ukrainie określono zgodnie z propozycją Rosji. "Zachód nie wspiera Ukrainy militarnie. Niech wszyscy zachodni przywódcy wstydzą się, że pozwolili agresorowi robić, co mu się podoba na terytorium ukraińskim" - oświadczyła Grybauskaite.

Jej zdaniem obecnie zagrożone są wszystkie państwa sąsiadujące z Rosją.

PAP/run

fot. PAP/EPA
Słowa kluczowe:

Litwa

,

Rosja

,

terroryzm

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook