Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent Litwy odcina się od Sikorskiego

12.07.2012

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odmówiła komentarza do wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, że Polska jest w każdej chwili gotowa do nowego otwarcia w stosunkach z Litwą.

- Nie komentuję wypowiedzi litewskich polityków, nie będę też komentowała wypowiedzi polskich polityków - powiedziała Grybauskaite na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej trzeciej rocznicy objęcia przez nią urzędu prezydenta.

Podkreśliła jednak, że minister Sikorski "stawia Litwie wiele warunków" wznowienia stosunków dwustronnych.

Sikorski, który był dziś gościem radiowej Jedynki, zapytany o możliwość nowego otwarcia - "resetu" - w stosunkach pomiędzy Polską a Litwą powiedział: "My jesteśmy w każdej chwili gotowi do nowego otwarcia w stosunkach. No, ale od 20 lat cierpliwie prosimy o wypełnienie postanowień traktatu (polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy - PAP)". Jak, dodał, wypełnienie przez Litwę zapisów tego dokumentu "musi być częścią tego resetu".

Przed miesiącem prezydent Grybauskaite wyraziła opinię, że w stosunkach polsko-litewskich potrzebna jest przerwa. - W niektórych stosunkach lepiej zrobić pewną przerwę aniżeli próbować naprawić coś, co w tej chwili jest nie do naprawienia - powiedziała wówczas Grybauskaite w wywiadzie dla tygodnika "Veidas".

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grybauskaite skoncentrowała się na polityce wewnętrznej kraju, a nie na polityce zagranicznej, która jej ustawowo podlega.

Litewscy obserwatorzy krytykują realizowaną przez prezydent politykę zagraniczną. W ocenie politologa Laurasa Bielinisa "przynosi ona więcej szkody niż korzyści".

- Wspomnę chociażby fakt, że nasze stosunki ze wszystkimi sąsiadami, delikatnie mówiąc, bardzo się pogorszyły, a to przynosi szkodę państwu, obywatelom i codziennemu życiu. Wygląda na to, że prezydent w ogóle nie ma wyraźnej wizji polityki zagranicznej i strategicznych założeń - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Lietuvos Rytas" Bielinis.

Politolog Algis Krupaviczius na łamach dziennika "Lietuvos Żinios" również odnotowuje, że "w polityce zagranicznej kraju brak pozytywnych przemian". "Jest wręcz odwrotnie" - powiedział politolog i dodał, że "stosunki z Polską czekają nowe wyzwania, wzrosło w nich napięcie", również "w stosunkach z innymi sąsiadami brakowało dynamiki".

PAP/EPA
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270berlindemo 22.10.2017

  Demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

  12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

 2. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 3. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 4. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 5. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook