Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Litwy odcina się od Sikorskiego

12.07.2012

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odmówiła komentarza do wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, że Polska jest w każdej chwili gotowa do nowego otwarcia w stosunkach z Litwą.

- Nie komentuję wypowiedzi litewskich polityków, nie będę też komentowała wypowiedzi polskich polityków - powiedziała Grybauskaite na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej trzeciej rocznicy objęcia przez nią urzędu prezydenta.

Podkreśliła jednak, że minister Sikorski "stawia Litwie wiele warunków" wznowienia stosunków dwustronnych.

Sikorski, który był dziś gościem radiowej Jedynki, zapytany o możliwość nowego otwarcia - "resetu" - w stosunkach pomiędzy Polską a Litwą powiedział: "My jesteśmy w każdej chwili gotowi do nowego otwarcia w stosunkach. No, ale od 20 lat cierpliwie prosimy o wypełnienie postanowień traktatu (polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy - PAP)". Jak, dodał, wypełnienie przez Litwę zapisów tego dokumentu "musi być częścią tego resetu".

Przed miesiącem prezydent Grybauskaite wyraziła opinię, że w stosunkach polsko-litewskich potrzebna jest przerwa. - W niektórych stosunkach lepiej zrobić pewną przerwę aniżeli próbować naprawić coś, co w tej chwili jest nie do naprawienia - powiedziała wówczas Grybauskaite w wywiadzie dla tygodnika "Veidas".

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grybauskaite skoncentrowała się na polityce wewnętrznej kraju, a nie na polityce zagranicznej, która jej ustawowo podlega.

Litewscy obserwatorzy krytykują realizowaną przez prezydent politykę zagraniczną. W ocenie politologa Laurasa Bielinisa "przynosi ona więcej szkody niż korzyści".

- Wspomnę chociażby fakt, że nasze stosunki ze wszystkimi sąsiadami, delikatnie mówiąc, bardzo się pogorszyły, a to przynosi szkodę państwu, obywatelom i codziennemu życiu. Wygląda na to, że prezydent w ogóle nie ma wyraźnej wizji polityki zagranicznej i strategicznych założeń - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Lietuvos Rytas" Bielinis.

Politolog Algis Krupaviczius na łamach dziennika "Lietuvos Żinios" również odnotowuje, że "w polityce zagranicznej kraju brak pozytywnych przemian". "Jest wręcz odwrotnie" - powiedział politolog i dodał, że "stosunki z Polską czekają nowe wyzwania, wzrosło w nich napięcie", również "w stosunkach z innymi sąsiadami brakowało dynamiki".

PAP/EPA
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook