Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Litwy odcina się od Sikorskiego

12.07.2012

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odmówiła komentarza do wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, że Polska jest w każdej chwili gotowa do nowego otwarcia w stosunkach z Litwą.

- Nie komentuję wypowiedzi litewskich polityków, nie będę też komentowała wypowiedzi polskich polityków - powiedziała Grybauskaite na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej trzeciej rocznicy objęcia przez nią urzędu prezydenta.

Podkreśliła jednak, że minister Sikorski "stawia Litwie wiele warunków" wznowienia stosunków dwustronnych.

Sikorski, który był dziś gościem radiowej Jedynki, zapytany o możliwość nowego otwarcia - "resetu" - w stosunkach pomiędzy Polską a Litwą powiedział: "My jesteśmy w każdej chwili gotowi do nowego otwarcia w stosunkach. No, ale od 20 lat cierpliwie prosimy o wypełnienie postanowień traktatu (polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy - PAP)". Jak, dodał, wypełnienie przez Litwę zapisów tego dokumentu "musi być częścią tego resetu".

Przed miesiącem prezydent Grybauskaite wyraziła opinię, że w stosunkach polsko-litewskich potrzebna jest przerwa. - W niektórych stosunkach lepiej zrobić pewną przerwę aniżeli próbować naprawić coś, co w tej chwili jest nie do naprawienia - powiedziała wówczas Grybauskaite w wywiadzie dla tygodnika "Veidas".

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Grybauskaite skoncentrowała się na polityce wewnętrznej kraju, a nie na polityce zagranicznej, która jej ustawowo podlega.

Litewscy obserwatorzy krytykują realizowaną przez prezydent politykę zagraniczną. W ocenie politologa Laurasa Bielinisa "przynosi ona więcej szkody niż korzyści".

- Wspomnę chociażby fakt, że nasze stosunki ze wszystkimi sąsiadami, delikatnie mówiąc, bardzo się pogorszyły, a to przynosi szkodę państwu, obywatelom i codziennemu życiu. Wygląda na to, że prezydent w ogóle nie ma wyraźnej wizji polityki zagranicznej i strategicznych założeń - powiedział w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Lietuvos Rytas" Bielinis.

Politolog Algis Krupaviczius na łamach dziennika "Lietuvos Żinios" również odnotowuje, że "w polityce zagranicznej kraju brak pozytywnych przemian". "Jest wręcz odwrotnie" - powiedział politolog i dodał, że "stosunki z Polską czekają nowe wyzwania, wzrosło w nich napięcie", również "w stosunkach z innymi sąsiadami brakowało dynamiki".

PAP/EPA
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook