Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Litwy: NATO jest silne i zjednoczone

07.02.2017

Obecność wojskowa NATO na Litwie jest świadectwem siły i jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedziała we wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas powitania w miejscowości Rukłe niemieckich żołnierzy z wielonarodowego batalionu NATO.


-Jeszcze nigdy na Litwie nie stacjonowały tak liczne i zjednoczone siły, co jest wyraźnym przekazem dla wszystkich: NATO jest silne i zjednoczone- powiedziała podczas uroczystości prezydent Litwy. Według Grybauskaite obecność żołnierzy znacznie wzmacnia zdolności NATO do odstraszania. Szefowa państwa przywoływała m.in. "agresywną militaryzację" sąsiadującego z Litwą obwodu kaliningradzkiego. Uczestnicząca we wtorkowej uroczystości w garnizonie Rukłe (lit. Rukla) niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen, przypominając radziecką okupację, zaznaczyła, że "nigdy więcej wolność i niepodległość Litwy nie będą składane w ofierze".

Według niemieckiej minister obecność żołnierzy oznacza, że Litwa nie jest sama. Pytana o to, czy możliwe, że po wrześniowych wyborach parlamentarnych w Niemczech stanowisko tego kraju w tej sprawie się zmieni, odparła, że "wszystkie partie podzielają to samo silne zaangażowanie" wobec sojuszników. -Jesteśmy zdeterminowani, by bronić Litwy- powiedziała von der Leyen dziennikarzom. -Dla nas Niemców to wyjątkowy dzień. Od dawna jesteśmy związani z trudną historią. Dlatego tym piękniejsze jest to, że razem bronimy demokracji i przyjaźni- dodała.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w ubiegłym roku na szczycie Sojuszu w Warszawie. Postanowiono wówczas, że na terenie Polski i trzech państw bałtyckich rozmieszczone zostaną cztery grupy batalionowe; każda grupa będzie miała tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością: w Polsce - USA, na Litwie -Niemcy, na Łotwie - Kanada, w Estonii - Wielka Brytania. Na Litwę już przybyło 130 niemieckich żołnierzy. Do końca lutego ma ich być 450. W skład stacjonującego na Litwie batalionu wejdą też żołnierze z Belgii, Chorwacji, Francji, Luksemburga, Holandii i Norwegii. Ostatecznie batalion liczący około 1200 żołnierzy zostanie skompletowany w czerwcu.

fot.[You Tube]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook