Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Kazachstanu miał zięcia mordercę?

30.12.2014

Poważne problemy w rodzinie prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

Austriacka prokuratura oskarżyła Rachata Alijewa, byłego zięcia prezydenta, o zamordowanie w tej byłej radzieckiej republice dwóch bankierów w 2007 roku - poinformował we wtorek wiedeński sąd.

Władze w Astanie występowały do Austrii o ekstradycję Alijewa, ale władze austriackie dwukrotnie odmawiały, wskazując na sytuację w dziedzinie praw człowieka w Kazachstanie. Alijew był ambasadorem Kazachstanu w Austrii. Stawiane mu zarzuty wielokrotnie określał jako umotywowane politycznie. Wymiar sprawiedliwości Kazachstanu zaczął go ścigać, gdy Alijew skłócił się z prezydentem Nazarbajewem.

Alijew przebywa w areszcie śledczym w Wiedniu od czerwca, kiedy powrócił do Austrii ze swego domu na Malcie i oddał się w ręce władz. Rzeczniczka wiedeńskiego sądu poinformowała, że nie zaoferowano mu możliwości wyjścia z aresztu za kaucją.

Śledztwo przeciwko Alijewowi wszczęto w Austrii w 2011 roku. Gdyby był sądzony w Kazachstanie, groziłoby mu do 40 lat więzienia. W Austrii za zarzucane mu przestępstwo grozi co najmniej 10 lat pozbawienia wolności.

lap/PAP

[fot. Astana Economic Forum/lic. CC BY-2.0]

Słowa kluczowe:

mord

,

morderstwa

,

prezydent

,

Kazachstan

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook