Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Izraela: szef niemieckiego MSZ nie ma politycznego instynktu

28.04.2017

Benjamin Netanjahu obarczył Sigmara Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie


Premier Izraela Benjamin Netanjahu na łamach niemieckiej gazety „Bild” obarczył w piątek szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie i zarzucił niemieckiemu politykowi "brak instynktu". 

Kieruję się bardzo prostą zasadą: nie przyjmuję dyplomatów innych państw, którzy, odwiedzając Izrael, spotykają się przy tej okazji z organizacjami, nazywającymi naszych żołnierzy zbrodniarzami wojennymi. Dlatego spotkanie nie doszło do skutku - powiedział Netanjahu "Bildowi". 

„Breaking the Silence” nie jest organizacją broniącą praw człowieka. Chodzi jej o to, by piętnować izraelskich żołnierzy jako przestępców. „Breaking the Silence” nawołuje do tego, by postawić ich (żołnierzy) przed sądem - wyjaśnił premier Izraela.

Spotykając się z organizacjami pozarządowymi krytykującymi izraelskich żołnierzy w czasie, gdy państwo żydowskie wspomina ofiary Holokaustu, świadczy - zdaniem Netanjahu - o "braku instynktu" u Gabriela.

W tych dniach wspominamy członków naszego narodu zamordowanych podczas Holokaustu i naszych poległych żołnierzy. Armia izraelska jest jedyną siłą, która gwarantuje bezpieczeństwo naszego narodu - podkreślił premier.                      

Netanjahu odwołał wtorkowe spotkanie z Gabrielem w Jerozolimie. Premier Izraela zareagował w ten sposób na spotkanie szefa niemieckiej dyplomacji z przedstawicielami organizacji krytycznych wobec izraelskiego rządu, szczególnie wobec budowania osiedli żydowskich na terenach palestyńskich.

To całkowicie normalne, że podczas wizyt zagranicznych rozmawiamy też z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Postępujemy tak od wielu lat w wielu krajach - uzasadniał Gabriel swoje postępowanie. Jak dodał, w Niemczech taka sytuacja podczas wizyty premiera Izraela byłaby "nie do pomyślenia".

W wywiadzie dla "Bilda" Netanjahu powiedział, że próbował skontaktować się telefonicznie z Gabrielem, by wyjaśnić mu powody decyzji, jednak niemiecki polityk "odmówił rozmowy".

Relacje niemiecko-izraelskie znajdują się w kryzysie. Niemiecki rząd ostro skrytykował uchwaloną w lutym w Izraelu ustawę legalizującą budowę 4 tys. mieszkań na ziemiach należących do Palestyńczyków. Zaplanowane na maj konsultacje międzyrządowe zostały odwołane.

pg/PAP

[foto:PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook