Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

26.05.2018
dudatbilsisi
Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

Prezydent Duda wraz z innymi przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej wziął w sobotę udział w uroczystościach z okazji 100-lecia proklamowania I Demokratycznej Republiki Gruzji. Obecni w Tbilisi byli m.in. prezydenci: Armenii, Finlandii, Łotwy, Litwy, Słowacji. W obchodach uczestniczył też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

"Polacy i Gruzini to narody wyznające te same wartości - łączy nas umiłowanie wolności i głęboki patriotyzm. I wy, i my musieliśmy długo walczyć o prawo do samostanowienia i o własną państwowość, dlatego suwerenność i niepodległość naszych ojczyzn to dla nas skarb najcenniejszy" - mówił prezydent podczas uroczystości na Placu Wolności w stolicy Gruzji.

"Nigdy nie zgodzimy się na naruszanie granic suwerennych państw, nie zaakceptujemy agresji i zawsze będziemy protestować przeciwko łamaniu prawa międzynarodowego" - oświadczył Duda. Jak podkreślił, to właśnie przestrzeganie prawa międzynarodowego jest podstawą pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

"Choć świętujemy dzisiaj piękny jubileusz odrodzenia niepodległości, to jesteśmy świadomi zagrożeń i wyzwań, jakie ciągle stoją przed nami. Musimy wspólnie i solidarnie stawiać im czoła" - mówił Duda.

Jak zaznaczył, "prawie dziesięć lat temu polski prezydent prof. Lech Kaczyński stanął niedaleko od tego miejsca, by wraz z innymi przywódcami naszego regionu zaprotestować przeciwko agresji wobec Gruzji i wezwać świat do jej powstrzymania".

"Udzielił nam wtedy ciągle aktualnej lekcji geopolityki: wobec zagrożeń i wyzwań agresywnego świata musimy zawsze stać razem; działając wspólnie, jesteśmy silni" - mówił Duda.

Jak podkreślił, "Gruzja i Gruzini mają prawo do niezależności i życia w pokoju, mają prawo do wyboru własnej drogi i kierunku integracji". Zapewnił, że Polska nieustannie wspiera dążenie narodu gruzińskiego do integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Prezydent zaznaczył, że jest to prawo, którego nikt nie może kwestionować. "Drzwi do Unii Europejskiej i NATO powinny pozostawać otwarte dla państw i narodów, które podzielają wartości uznawane przez te wspólnoty" - oświadczył Duda.

"Życzę Gruzji i Gruzinom pokoju i bezpieczeństwa, dobrobytu i dalszego rozwoju na następne 100 lat. Niech już nikt nigdy nie zakłóci praw Gruzinów do niepodległego państwa" - zakończył swe wystąpienie polski prezydent.

Przewodniczący KE podkreślił w swoim przemówieniu, że Gruzja jest "dumnym krajem, zbudowanym na odwadze i ambicji swoich obywateli". Podkreślił, że Gruzja "to kraj, który zawsze był częścią Europy i zawsze patrzył w kierunku Europy".

"Ale chcę, aby ta wyjątkowa okazja była początkiem następnego rozdziału naszej wspólnej opowieści. Zawsze twierdziłem, że Unia Europejska musi wysłać Gruzji, a zwłaszcza jej młodzieży, przesłanie nadziei" - powiedział szef Komisji Europejskiej.

"Gruzja i Unia Europejska bronią się nawzajem. Zawsze będziemy wspierać suwerenność i integralność terytorialną Gruzji w ramach jej uznanych międzynarodowo granic" - powiedział Juncker. Podziękował też za udział gruzińskich żołnierzy w operacjach pokojowych UE.

Z Tbilisi Marzena Kozłowska (PAP)

Warto poczytać

 1. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 2. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 3. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 4. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 5. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 7. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 8. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook