Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

24.01.2018
1270trumppodpisuje
Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

- Prezydent USA Donald Trump jako przywódca największego na świecie mocarstwa jest oczekiwany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos; nie ma jednak w agendzie mojego z nim bilateralnego spotkania - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Od wtorku wieczorem prezydent bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotka się z szefami rządów i państw.

"Prezydent Stanów Zjednoczonych jest zawsze oczekiwany, wiem to już doskonale. Zdążyłem się już przekonać w trakcie tych spotkań, że prawda jest taka, że to jest największe na świecie mocarstwo. Kiedy przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych to zawsze skupia na sobie uwagę" - powiedział Andrzej Duda w TVP Info.

Pytany, czy dojdzie do spotkania z prezydentem USA Duda odpowiedział: "No zobaczymy, czy dojdzie. Być może, że dojdzie do jakiegoś takiego spotkania, choć bilateralnego spotkania jako takiego z panem prezydentem Donaldem Trumpem nie ma w agendzie, natomiast Davos to nie jest wielkie miasto".

Według polskiego prezydenta interes Polski w relacji ze Stanami Zjednoczonymi ma podwójny charakter.

"Z jednej strony to jest interes gospodarczy. My chcemy mieć dobre więzi ze Stanami Zjednoczonymi, my chcemy mieć wiele konkurencyjnych w stosunku do innych produktów ze Stanów Zjednoczonych, czy surowców, tak jak chcemy mieć gaz w dobrej cenie ze Stanów Zjednoczonych w ramach dywersyfikacji dostaw" - powiedział Duda. Pozytywnie ocenił podpisanie w listopadzie ub.r. pierwszego kontraktu średnioterminowego na dostawy skroplonego gazu z USA.

"To bardzo dobrze, bo tak właśnie powinien funkcjonować gazoport. Powinien mieć dostawy z różnych źródeł" - ocenił.

"Ale dla nas to też przede wszystkim współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Wiadomo, że trwają w tej chwili procedury związane z zakupem amerykańskiego uzbrojenia, choćby systemów obrony przeciwrakietowej. Wiadomo, że są w Polsce amerykańscy żołnierze, my byśmy chcieli, żeby te związki w budowaniu sfery bezpieczeństwa Polska - Stany Zjednoczone były bardzo ścisłe, i żeby ta współpraca układała się jak najlepiej" - powiedział Duda.

Prezydent zwrócił także uwagę, że o dobrych relacjach Polski z USA świadczy zaplanowana na piątek wizyta w Warszawie sekretarza stanu Rexa Tillersona. "Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał nie tak dawno w Waszyngtonie, dosłownie kilka dni, tydzień temu. Będziemy rozmawiali w piątek i w sobotę także właśnie na te tematy, bo one dzisiaj są jednymi z podstawowych w naszej wspólnej agendzie" - podkreślił prezydent.

Według prezydenta to, iż Tillerson w tym tygodniu odwiedzi Warszawę jako jedno z czterech miejsc w Europie potwierdza, że "jesteśmy w grze". "To potwierdza, że nie tylko my interesujemy się Stanami Zjednoczonymi, ale także Stany Zjednoczone interesują się nami, i że jest szansa dalszego rozwijania tej współpracy" - zaznaczył prezydent Duda.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

(PAP) / fot. PAP/EPA/MIKE THEILER / POOL

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook