Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

24.01.2018
1270trumppodpisuje
Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

- Prezydent USA Donald Trump jako przywódca największego na świecie mocarstwa jest oczekiwany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos; nie ma jednak w agendzie mojego z nim bilateralnego spotkania - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Od wtorku wieczorem prezydent bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotka się z szefami rządów i państw.

"Prezydent Stanów Zjednoczonych jest zawsze oczekiwany, wiem to już doskonale. Zdążyłem się już przekonać w trakcie tych spotkań, że prawda jest taka, że to jest największe na świecie mocarstwo. Kiedy przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych to zawsze skupia na sobie uwagę" - powiedział Andrzej Duda w TVP Info.

Pytany, czy dojdzie do spotkania z prezydentem USA Duda odpowiedział: "No zobaczymy, czy dojdzie. Być może, że dojdzie do jakiegoś takiego spotkania, choć bilateralnego spotkania jako takiego z panem prezydentem Donaldem Trumpem nie ma w agendzie, natomiast Davos to nie jest wielkie miasto".

Według polskiego prezydenta interes Polski w relacji ze Stanami Zjednoczonymi ma podwójny charakter.

"Z jednej strony to jest interes gospodarczy. My chcemy mieć dobre więzi ze Stanami Zjednoczonymi, my chcemy mieć wiele konkurencyjnych w stosunku do innych produktów ze Stanów Zjednoczonych, czy surowców, tak jak chcemy mieć gaz w dobrej cenie ze Stanów Zjednoczonych w ramach dywersyfikacji dostaw" - powiedział Duda. Pozytywnie ocenił podpisanie w listopadzie ub.r. pierwszego kontraktu średnioterminowego na dostawy skroplonego gazu z USA.

"To bardzo dobrze, bo tak właśnie powinien funkcjonować gazoport. Powinien mieć dostawy z różnych źródeł" - ocenił.

"Ale dla nas to też przede wszystkim współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa. Wiadomo, że trwają w tej chwili procedury związane z zakupem amerykańskiego uzbrojenia, choćby systemów obrony przeciwrakietowej. Wiadomo, że są w Polsce amerykańscy żołnierze, my byśmy chcieli, żeby te związki w budowaniu sfery bezpieczeństwa Polska - Stany Zjednoczone były bardzo ścisłe, i żeby ta współpraca układała się jak najlepiej" - powiedział Duda.

Prezydent zwrócił także uwagę, że o dobrych relacjach Polski z USA świadczy zaplanowana na piątek wizyta w Warszawie sekretarza stanu Rexa Tillersona. "Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał nie tak dawno w Waszyngtonie, dosłownie kilka dni, tydzień temu. Będziemy rozmawiali w piątek i w sobotę także właśnie na te tematy, bo one dzisiaj są jednymi z podstawowych w naszej wspólnej agendzie" - podkreślił prezydent.

Według prezydenta to, iż Tillerson w tym tygodniu odwiedzi Warszawę jako jedno z czterech miejsc w Europie potwierdza, że "jesteśmy w grze". "To potwierdza, że nie tylko my interesujemy się Stanami Zjednoczonymi, ale także Stany Zjednoczone interesują się nami, i że jest szansa dalszego rozwijania tej współpracy" - zaznaczył prezydent Duda.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

(PAP) / fot. PAP/EPA/MIKE THEILER / POOL

Warto poczytać

 1. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 2. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 7. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 8. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook