Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Bush docenia rolę Polaków

07.07.2014

„Bez męstwa Polaków dyplomatyczne zabiegi i negocjacje z końca lat 80. nie przyniosłyby przemian w Europie”.

George H. W. Bush docenia rolę Polaków w przemianach geopolitycznych w Europie Środkowej. Były prezydent USA przyznał, że „bez męstwa Polaków” do żadnych zmian by nie doszło.

Wspominając swój występ w polskiej telewizji w 1987 roku wskazywał, że „to, co działo się w Polsce, było niezwykle poruszające”. „Nadzieja dosłownie wisiała w powietrzu, czuło się, że zanosi się na zmiany. Pragnęliśmy zobaczyć wreszcie ten tryumf wolności. Jednocześnie staraliśmy się działać w taki sposób, by nie przesadzić, nie popełnić jakiegoś błędu, nie rozegrać tego w zły sposób. Chodziło o to, by Polacy przypadkiem nie stracili impetu, z jakim działali. To była wyważona gra, taka koronkowa robota” - tłumaczył Bush w rozmowie z TVP.

Pytany o rolę Polski i Polaków w zmianach politycznych w Europie były prezydent wskazuje, że ta rola była kluczowa. „My, Amerykanie czuliśmy dumę, wspierając wszystkich dzielnych Polaków, którzy pod wodzą Lecha Wałęsy i innych przywódców „Solidarności” po tak wielu, nazbyt wielu latach życia w tyranii, potrafili zażądać zarówno wolności, jak i oddania przyszłości w ich ręce” - tłumaczył.

Wskazał, że „bez męstwa Polaków wszystkie dyplomatyczne zabiegi i międzynarodowe negocjacje z końca lat 80. nie przyniosłyby przemian w Europie”. „To zwyczajni ludzie zapoczątkowali zmianę biegu historii” - zakończył wywiad Bush.

TK,TVP.info
[Fot. AJ Guel/Wikipedia.org na lic. CC BY 2.0]

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook