Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Bułgarii chce pełnego otwarcia akt SB

01.02.2014

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew opowiedział się w sobotę za pełnym dostępem do archiwów dawnej bezpieki. "Wszystkie archiwa należy dygitalizować, tak by stały się powszechnie dostępne" - zaapelował podczas obchodów dnia pamięci ofiar komunizmu.

Według prezydenta obecna procedura dostępu do archiwów jest zbyt skomplikowana, a tymczasem "obywatele bułgarscy nie potrzebują pośredników, by poznać prawdę". "Najcięższą wadą okresu transformacji jest brak jednoznacznej oceny przestępstw komunistycznego reżimu" – podkreślił Plewnelijew, dodając, że zamiast rzetelnej i opartej na dokumentach oceny szerzy się nostalgia za komunistyczną przeszłością.

Prezydent Bułgarii krytykuje opieszałą procedurę zapoznawania się z archiwami służb specjalnych okresu komunistycznego, przewidującą składanie podania do komisji badającej archiwa, i czekanie na jej decyzję.  W ostatnich latach, choć nie bez oporu, większość urzędów, w których znajdowały się archiwa, przekazała je komisji. Wyjątkiem wciąż jest część dokumentów wywiadu. Teoretycznie wszystkie archiwa są dostępne, lecz dostęp do nich jest utrudniony przez biurokrację.

Według Plewnelijewa archiwa należy jak najszybciej dygitalizować i umożliwić dostęp do nich w internecie, jak to  uczyniono z dokumentacją posiedzeń ścisłego kierownictwa partii komunistycznej.

Plewnelijew wystąpił o ułatwienie dostępu do archiwów dawnej SB w dniu, w którym w Bułgarii upamiętnia się ofiary komunizmu. Chodzi o ofiary tzw. Trybunału Ludowego - specjalnego sądu karnego, działającego w latach 1944-1945, po objęciu władzy w kraju przez komunistów.

Trybunał skazał w sumie 10907 przedstawicieli przedwojennych władz bułgarskich, a także wojskowych, przedstawicieli biznesu, intelektualistów i duchownych. W 2618 przypadkach orzekł karę śmierci.

 

PAP, ruk

[Fot. president.bg]

Słowa kluczowe:

archiwa

,

Bułgaria

,

komunizm

,

SB

,

dokumenty

Warto poczytać

 1. koptowieSISISI 27.05.2017

  ISIS przyznaje się do ataków na Koptów

  Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w sobotę do przeprowadzenia piątkowego ataku na grupę Koptów w Egipcie, w którym zginęło 29 osób, w tym dzieci. Jednocześnie egipskie lotnictwo kontynuuje odwetowe uderzenia na cele dżihadystów.

 2. airbriti 27.05.2017

  Paraliż brytyjskich lotnisk

  'Linie lotnicze British Airways oświadczyły w sobotę, że nie ma dowodów na to, iż globalna awaria ich systemów informatycznych to skutek cyberataku. Z powodu awarii brytyjski przewoźnik odwołał wszystkie loty do godz. 18 (g. 19 w Polsce) z Heathrow i Gatwick."

 3. PetrPavel2012 27.05.2017

  Gen. NATO: Będziemy bronić terytorium Polski

  "NATO to sojusz obronny, NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją".

 4. mid-epa05992920 27.05.2017

  Trump: Do NATO napływają pieniądze

  "Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków".

 5. mid-epa05992467 27.05.2017

  Franciszek: Gdy nie ma pracy, zagrożona demokracja

  Ojciec Święty odwiedził Genuę - miejsce, z którego jego ojciec rozpoczął podróż do Argentyny.

 6. ramadan-dsjksjjsd 27.05.2017

  Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

  30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego.

 7. Zbigniew-Brzezinski-gfdgdg 27.05.2017

  Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

  Informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego przekazały w sobotę amerykańskie media.

 8. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook