Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydenci omówią sprawę stabilności Afganistanu

08.01.2013

Spotkanie Baracka Obamy z Hamidem Karzajem zdaniem komentatorów oznacza, że Biały Dom chce podtrzymać dotychczasową politykę wobec Afganistanu. Koniec misji w 2014 roku?

Prezydent USA Barack Obama przyjmie w najbliższy piątek 11 bm. prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w celu przedyskutowania problemu stabilności tego kraju po zakończeniu w końcu 2014 r. misji NATO – poinformował Biały Dom.

Według komunikatu Białego Domu, Obama i Karzaj przedyskutują sprawy związane z kolejnymi fazami wycofywania wojsk USA z Afganistanu.

Będzie to pierwsze bezpośrednie spotkanie obu prezydentów od zwycięstwa Obamy w wyborach z listopada ub. r. Associated Press podkreśla, że zwycięstwo to oznacza kontynuację polityki zakładającej zakończenie wojskowej części misji NATO w Afganistanie do końca 2014 r.

W 2014 r. afgańska armia i policja mają przejąć całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju. Waszyngton usiłuje obecnie ustalić ze stroną afgańską charakter i zakres ewentualnej dalszej obecności żołnierzy USA w Afganistanie. 

Demokraci, a nawet część Republikanów, domagają się od Obamy jeszcze szybszego zakończenia działań wojennych USA w tym kraju.

Natomiast amerykańscy wojskowi przestrzegają przed zbyt pośpiesznym wycofaniem się z Afganistanu. Wskazują, że mogłoby to grozić utratą ciężko uzyskanych zdobyczy.

Według dziennika "Wall Street Journal", Pentagon zamierza ograniczyć liczbę żołnierzy USA w Afganistanie po roku 2014 do maksymalnie 9 tys. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 100 tys.
żołnierzy NATO, w tym 2/3 Amerykanów.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook