Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydenci omówią sprawę stabilności Afganistanu

08.01.2013

Spotkanie Baracka Obamy z Hamidem Karzajem zdaniem komentatorów oznacza, że Biały Dom chce podtrzymać dotychczasową politykę wobec Afganistanu. Koniec misji w 2014 roku?

Prezydent USA Barack Obama przyjmie w najbliższy piątek 11 bm. prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w celu przedyskutowania problemu stabilności tego kraju po zakończeniu w końcu 2014 r. misji NATO – poinformował Biały Dom.

Według komunikatu Białego Domu, Obama i Karzaj przedyskutują sprawy związane z kolejnymi fazami wycofywania wojsk USA z Afganistanu.

Będzie to pierwsze bezpośrednie spotkanie obu prezydentów od zwycięstwa Obamy w wyborach z listopada ub. r. Associated Press podkreśla, że zwycięstwo to oznacza kontynuację polityki zakładającej zakończenie wojskowej części misji NATO w Afganistanie do końca 2014 r.

W 2014 r. afgańska armia i policja mają przejąć całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju. Waszyngton usiłuje obecnie ustalić ze stroną afgańską charakter i zakres ewentualnej dalszej obecności żołnierzy USA w Afganistanie. 

Demokraci, a nawet część Republikanów, domagają się od Obamy jeszcze szybszego zakończenia działań wojennych USA w tym kraju.

Natomiast amerykańscy wojskowi przestrzegają przed zbyt pośpiesznym wycofaniem się z Afganistanu. Wskazują, że mogłoby to grozić utratą ciężko uzyskanych zdobyczy.

Według dziennika "Wall Street Journal", Pentagon zamierza ograniczyć liczbę żołnierzy USA w Afganistanie po roku 2014 do maksymalnie 9 tys. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 100 tys.
żołnierzy NATO, w tym 2/3 Amerykanów.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Wiadomości z kraju

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook