Jedynie prawda jest ciekawa


Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

24.06.2018
usa24062018
Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

W ciągu doby ma się tak stać z kolejnym 16 dzieci.

Poinformowano ponadto, że według amerykańskiej straży granicznej tylko niewielka liczba dzieci nie wróci ostatecznie do opiekunów; ma to dotyczyć głównie przypadków, gdy nie jest możliwe potwierdzenie więzi rodzinnych lub gdy dorosły może sprawiać zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci.

W oświadczeniu ministerstwa podano, że w sumie pod opieką władz USA jest 2053 dzieci  odseparowanych od rodziców-imigrantów.

Do łączenia dzieci z rodzicami doszło pod presją narastającego oburzenia amerykańskiej i światowej opinii publicznej. W środę prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze nakazujące wstrzymanie procederu oddzielania dzieci od rodziców zatrzymanych w związku z próbą przekroczenia granicy w ramach polityki zerowej tolerancji wobec nielegalnej imigracji.

Obecnie Waszyngton upewnia się, czy "wszystkie rodziny wiedzą, gdzie są ich dzieci i czy mają z nimi regularny kontakt". W tym celu uruchomiono specjalny informacyjny numer telefoniczny orazoddelegowano do tej sprawy specjalnych koordynatorów. Media informowały, że niektórzy rodzice nie

wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi i nie mogą się z nimi skontaktować.

Zgodnie z rozporządzeniem Trumpa od teraz nieletni będą w ośrodkach odosobnienia z rodzicami, którzy czekają na proces. Jednocześnie według zmodyfikowanych przepisów rodziny z dziećmi będą objęte procedurami imigracyjnymi przed innymi migrantami.

Odseparowane dzieci zatrzymanych w ramach polityki zerowej tolerancji przebywają obecnie w ośrodkach odosobnienia biura obsługi uchodźców, które podlega ministerstwu zdrowia i świadczeń socjalnych, a także w schroniskach organizacji charytatywnych i niekiedy - w tymczasowych rodzinach

zastępczych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA zastrzegał jednak, że korekta do przepisów imigracyjnych wprowadzona przez

rozporządzenie wykonawcze nie zakończy jego polityki zerowej tolerancji wobec nielegalnych

przybyszy do USA. (PAP)

ulb/  mok/


Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 5. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 6. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook