Jedynie prawda jest ciekawa

Premier Wielkiej Brytanii Berlinowi mówi "No!"

22.10.2012

Nowy produkt "Made in Germany" w Europie: szczyt państw Unii Europejskiej odbędzie się tylko wówczas, gdy zagwarantowana będzie na nim jedność poglądów.

Z historii Związku Sowieckiego wiadomo, że wszelkie zjazdy partii były pokazem jedności, gdyż przed nimi rozstrzeliwano niepewnych, a potem reszta - skutecznie zastraszona – była pokornie uśmiechnięta i klaskała na zawołanie, co ładnie wyglądało w kronikach filmowych.

Czy Unia Europejska zaczyna nawiązywać do tych tradycji? Jeszcze bez rozstrzeliwania.

Według „Financial Times” kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza ostrzec brytyjskiego premiera Davida Camerona, że będzie dążyła do odwołania szczytu UE planowanego na 22-23 listopada, jeżeli Londyn nie zmieni swego bezkompromisowego stanowiska w sprawie budżetu UE na lata  2014-2020.

Według "FTD" Merkel zamierza spotkać się z Cameronem na początku listopada w Londynie. Przy tej okazji chce go poinformować, że w przypadku podtrzymania decyzji o wecie szczyt "nie ma sensu".

Czy to oznacza, że teraz szczyty Unii Europejskiej będą mogły się odbywać tylko wówczas, gdy panować będzie na nich pełna zgoda?

To po co w ogóle te szczyty? Dla pokazania europejskiej opinii publicznej siły perswazyjnej i negocjacyjnej Berlina?

Brytyjski premier jednak na pewno się nie ugnie. Nie przed Niemcami. I nie chodzi tu o historyczne resentymenty, a jedynie o dbanie o interesy własnego kraju. Brytyjczyk zabiega o wizerunek układnego i grzecznego pupilka chwalonego przez niemieckie media.

Slaw/ PAP

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook