Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Wielkiej Brytanii Berlinowi mówi "No!"

22.10.2012

Nowy produkt "Made in Germany" w Europie: szczyt państw Unii Europejskiej odbędzie się tylko wówczas, gdy zagwarantowana będzie na nim jedność poglądów.

Z historii Związku Sowieckiego wiadomo, że wszelkie zjazdy partii były pokazem jedności, gdyż przed nimi rozstrzeliwano niepewnych, a potem reszta - skutecznie zastraszona – była pokornie uśmiechnięta i klaskała na zawołanie, co ładnie wyglądało w kronikach filmowych.

Czy Unia Europejska zaczyna nawiązywać do tych tradycji? Jeszcze bez rozstrzeliwania.

Według „Financial Times” kanclerz Niemiec Angela Merkel zamierza ostrzec brytyjskiego premiera Davida Camerona, że będzie dążyła do odwołania szczytu UE planowanego na 22-23 listopada, jeżeli Londyn nie zmieni swego bezkompromisowego stanowiska w sprawie budżetu UE na lata  2014-2020.

Według "FTD" Merkel zamierza spotkać się z Cameronem na początku listopada w Londynie. Przy tej okazji chce go poinformować, że w przypadku podtrzymania decyzji o wecie szczyt "nie ma sensu".

Czy to oznacza, że teraz szczyty Unii Europejskiej będą mogły się odbywać tylko wówczas, gdy panować będzie na nich pełna zgoda?

To po co w ogóle te szczyty? Dla pokazania europejskiej opinii publicznej siły perswazyjnej i negocjacyjnej Berlina?

Brytyjski premier jednak na pewno się nie ugnie. Nie przed Niemcami. I nie chodzi tu o historyczne resentymenty, a jedynie o dbanie o interesy własnego kraju. Brytyjczyk zabiega o wizerunek układnego i grzecznego pupilka chwalonego przez niemieckie media.

Slaw/ PAP

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook