Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Węgier: UE musi się zmienić

30.03.2017

„Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

Europa jest najlepszym miejscem na świecie, "na razie" - przytoczyła agencja MTI słowa Orbana w drugim dniu zjazdu szefów ugrupowań wchodzących w skład EPL. Premier Węgier podkreślił, że przyszłość Europy kładzie się cieniem na jej teraźniejszości i jest to powód, dla którego partie radykalne zdobywają przyczółki także na kontynencie, który odnosi największe sukcesy na świecie. 

Orban oświadczył, że imigranci chcą tworzyć równoległe społeczeństwa, nie zaś stawać się częścią społeczeństwa większości. "Stanowisko Europy Środkowej jest takie, że jeśli tak dalej pójdzie, to w Europie Zachodniej będzie muzułmańska większość jeszcze za życia naszych pokoleń" - przytacza jego opinię MTI. 

Według węgierskiego premiera Europa Środkowa chce zreformować politykę migracyjną, a tymczasem Zachód wywiera na nią "ideologiczną presję". Ocenił, że migracja okazała się koniem trojańskim terroryzmu, a język liberalnej poprawności politycznej nie jest w stanie pojąć wiążących się z nią rzeczywistych zagrożeń. 

W jego opinii należy także zreformować politykę zagraniczną UE. "Popełniliśmy ogromne błędy" - powiedział Orban, oceniając, że unijna polityka zagraniczna przyczyniła się do destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dodał, że Unii nie usprawiedliwia to, że uczyniła to wraz ze Stanami Zjednoczonymi. 

Orban podkreślił, że należy się przebudzić i stworzyć nową europejską politykę zagraniczną, w której centrum znajdzie się stabilizacja. 

Zaznaczył, że Europa musi stawić czoło także wielu innym kryzysom, np. w sferze konkurencyjności, bezpieczeństwa i demografii, a ponadto niepokoi sytuacja na Ukrainie i na Bałkanach. 

Według Orbana trzeba również pilnie zreformować Europejski Trybunał Praw Człowieka, bo jego orzeczenia stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Europy i są zaproszeniem dla imigrantów. 

Premier Węgier wezwał też do zmian w EPL. Według niego EPL powinna być okrętem flagowym Europy, partią, w której jest miejsce na dumę narodową i tożsamość chrześcijańską. 

Trzeba stanąć do politycznej i intelektualnej walki z lewicą i nie należy się bać krytyki ze strony lewicy oraz tego, że "nazywają nas populistami", gdyż wiemy, że nimi nie jesteśmy - przytoczyła jego słowa agencja MTI, dodając, że przyjęto je oklaskami. 

Jak dodał Orban, lewica ma jasny plan wprowadzenia zmian w Europie i jego realizacja byłaby dla Europy zgubna. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook