Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Węgier: UE musi się zmienić

30.03.2017

„Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

Europa jest najlepszym miejscem na świecie, "na razie" - przytoczyła agencja MTI słowa Orbana w drugim dniu zjazdu szefów ugrupowań wchodzących w skład EPL. Premier Węgier podkreślił, że przyszłość Europy kładzie się cieniem na jej teraźniejszości i jest to powód, dla którego partie radykalne zdobywają przyczółki także na kontynencie, który odnosi największe sukcesy na świecie. 

Orban oświadczył, że imigranci chcą tworzyć równoległe społeczeństwa, nie zaś stawać się częścią społeczeństwa większości. "Stanowisko Europy Środkowej jest takie, że jeśli tak dalej pójdzie, to w Europie Zachodniej będzie muzułmańska większość jeszcze za życia naszych pokoleń" - przytacza jego opinię MTI. 

Według węgierskiego premiera Europa Środkowa chce zreformować politykę migracyjną, a tymczasem Zachód wywiera na nią "ideologiczną presję". Ocenił, że migracja okazała się koniem trojańskim terroryzmu, a język liberalnej poprawności politycznej nie jest w stanie pojąć wiążących się z nią rzeczywistych zagrożeń. 

W jego opinii należy także zreformować politykę zagraniczną UE. "Popełniliśmy ogromne błędy" - powiedział Orban, oceniając, że unijna polityka zagraniczna przyczyniła się do destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dodał, że Unii nie usprawiedliwia to, że uczyniła to wraz ze Stanami Zjednoczonymi. 

Orban podkreślił, że należy się przebudzić i stworzyć nową europejską politykę zagraniczną, w której centrum znajdzie się stabilizacja. 

Zaznaczył, że Europa musi stawić czoło także wielu innym kryzysom, np. w sferze konkurencyjności, bezpieczeństwa i demografii, a ponadto niepokoi sytuacja na Ukrainie i na Bałkanach. 

Według Orbana trzeba również pilnie zreformować Europejski Trybunał Praw Człowieka, bo jego orzeczenia stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Europy i są zaproszeniem dla imigrantów. 

Premier Węgier wezwał też do zmian w EPL. Według niego EPL powinna być okrętem flagowym Europy, partią, w której jest miejsce na dumę narodową i tożsamość chrześcijańską. 

Trzeba stanąć do politycznej i intelektualnej walki z lewicą i nie należy się bać krytyki ze strony lewicy oraz tego, że "nazywają nas populistami", gdyż wiemy, że nimi nie jesteśmy - przytoczyła jego słowa agencja MTI, dodając, że przyjęto je oklaskami. 

Jak dodał Orban, lewica ma jasny plan wprowadzenia zmian w Europie i jego realizacja byłaby dla Europy zgubna. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook