Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło z wizytą w Hadze

08.02.2017

- Wspólny rynek w UE będzie jednym z tematów wizyty premier Beaty Szydło w środę w Hadze - mówi PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

- Wspólny rynek w UE będzie jednym z tematów wizyty premier Beaty Szydło w środę w Hadze - mówi PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Szefowa polskiego rządu spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte.

"Chcemy zwrócić uwagę stronie holenderskiej, że zbyt lekkomyślne żonglowanie instrumentami o charakterze protekcjonistycznym, czy to na rynku pracy delegowanej, czy transportowym jest po prostu niebezpieczne dla samego wspólnego rynku" - powiedział Szymański.

Według niego kształt wspólnego rynku wymaga intensywnego dialogu pomiędzy Warszawą a Hagą. Zdaniem wiceministra polski rząd stoi na stanowisku, że środki podejmowane w celu ochrony praw socjalnych powinny być proporcjonalne. "Chodzi o to, aby nie przynosiły efektów, które będą niszczące dla samego rynku" - mówił. Jak zaznaczył, obie stolice łączy ambitne podejście wobec rozwiązań m.in. na rynku cyfrowym i na rynku usług.

Kwestią, która zostanie poruszona podczas rozmów Beaty Szydło w Hadze, będzie też przyszłość UE. Jak powiedział Szymański, stałym elementem rozmów Warszawy z innymi stolicami unijnymi jest "kwestia namysłu nad reformą Unii, na temat tego, co możemy razem zrobić w UE, a czego nie możemy razem zrobić". "Na pewno ta agenda będzie trochę podobna do rozmów polsko-niemieckich" – powiedział wiceminister nawiązując do wizyty kanclerz Angeli Merkel we wtorek w Warszawie.

"Premier Beata Szydło oprócz tego, że jest aktywnym uczestnikiem szczytów Rady Europejskiej, chce dobrze umocnić relacje nie tylko regionalne, ale ze wszystkimi kluczowymi stolicami UE. Haga na pewno należy do jednej z nich" - zaznaczył Szymański.

Holandia jako jedyny kraj w UE nie ratyfikowała jeszcze umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. To pokłosie referendum w Holandii, w którym obywatele odrzucili to porozumienie. Wynik referendum nie był jednak wiążący, dlatego unijni przywódcy na grudniowym szczycie w Brukseli przyjęli deklarację dotyczącą sposobu rozumienia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, której celem było stworzenie warunków dla jej ratyfikacji.

"Zrobiliśmy wszystko, by zapewnić stronę holenderską, że ta umowa nie wiąże się z lękami, które zostały uruchomione w holenderskim społeczeństwie. Wszystko, co mogliśmy zrobić w tej sprawie, zostało zrobione na poziomie unijnym" - powiedział Szymański. Dodał, że "Polska w istotny sposób ukształtowała" deklarację UE tak, by w jasny sposób mówiła ona, czym "ta umowa jest, a czym nie jest".

"Oczekujemy, by ambitnie i odważnie podchodzić do zobowiązań, które już padły po stronie europejskiej" - mówił Szymański nawiązując do umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz ruchu

bezwizowego. "Chcielibyśmy, by Unia zmęczona swoim kryzysem wewnętrznym nie osłabiała swojego otwarcia na Wschód, ponieważ jest on również bardzo ważnym elementem bezpeczeństwa UE" – podkreślił wiceminister. Jak dodał UE nie może osłabiać swojej wiarygodności, bo w ten sposób będzie osłabiać tych, którzy są sprzymierzeńcami Unii na Wschodzie.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 2. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 3. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 4. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 5. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 6. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 7. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook