Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło przybyła do Tallina na unijny szczyt

28.09.2017

Premier Beata Szydło w czwartek wieczorem przybyła do Tallina na unijny szczyt poświęcony cyfryzacji. Przywódcy mają rozmawiać o utrzymaniu Europy na czele zmian technologicznych. Polska chciałaby, by swobodny przepływ danych stał się piątą swobodą wspólnego rynku.

Spotkanie przywódców państw i rządów rozpocznie się w czwartek od kolacji, podczas której politycy będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed UE. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka w trakcie spotkania poruszone zostaną kwestie polityki migracyjnej, Brexitu, wspólnego rynku i bezpieczeństwa.

W piątek przywódcy omówią możliwości technologicznego rozwoju Europy. Prezydencji estońskiej, która jest gospodarzem spotkania, zależy na tym, by szczyt cyfrowy stał się "platformą do uruchomienia dyskusji na wysokim szczeblu ws. przyszłych planów dotyczących innowacji cyfrowych". Celem ma być utrzymanie Europy na czele technologicznych zmian.

Polski rząd również opowiada się za ambitnymi rozwiązaniami w kwestii jednolitego rynku cyfrowego. "Polska była inicjatorem już dwóch wspólnych listów w sprawie cyfryzacji na forum UE. Za sprawą Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju mamy jedną z najbardziej ambitnych strategii krajowych" - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

"Chcielibyśmy, aby szczyt cyfrowy dał impuls do działań legislacyjnych, które zrealizują założenia jednolitego rynku cyfrowego" - dodał.

Jak mówił, "potrzebujemy rozsądnego kompromisu w sprawie opodatkowania platform cyfrowych i regulacji, także z zakresu pomocy publicznej, które pomogą rozwijać infrastrukturę cyfrową 5G".

"Potrzebujmy jasnych regulacji w zakresie autorskich praw pokrewnych. Potrzebujemy europejskich rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i retencji danych" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodał, że naczelnym systemowym postulatem Polski jest oparcie budowy rynku cyfrowego UE o zasadę swobody przepływu danych. "To powinna być piąta swoboda wspólnego rynku" - uważa Szymański.

Rzecznik rządu powiedział PAP, że w opinii polskiego rządu szczyty cyfrowe powinny być organizowane systematycznie w celu jak najszybszego dokończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego, co ma prowadzić do wzmocnienia konkurencyjności unijnej gospodarki.

W programie szczytu przewidziane są dwie sesje: "Przyszłość rządów i bezpieczeństwo" dotycząca przyszłej roli rządów w sprawach związanych z bezpieczeństwem i polityką przemysłową oraz "Przyszłość gospodarki i społeczeństwa" na temat wdrożenia infrastruktury 5G jako standardu łączności ruchomej.

Z Tallina Mateusz Roszak (PAP)

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 3. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 4. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 5. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 6. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook