Jedynie prawda jest ciekawa

Premier Kopacz u Papieża Franciszka

12.06.2015

Ojciec Święty Franciszek przyjął dziś na audiencji premier Ewę Kopacz. To jej pierwsza wizyta w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu we wrześniu ubiegłego roku.

Rozmowa Kopacz z Franciszkiem toczy się w papieskiej bibliotece. Wcześniej strona rządowa zapowiadała, że premier chce porozmawiać z Papieżem o sytuacji na Ukrainie, nielegalnej imigracji do krajów UE, a także o Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

Polska premier została przyjęta w Watykanie dwa dni po wizycie u papieża prezydenta Rosji Władimira Putina. Tamto spotkanie skoncentrowane było na wydarzeniach na Ukrainie.

W kwestii imigracji Franciszek apeluje o okazywanie solidarności, pomocy i gościny wszystkim, którzy uciekają do Europy przed ubóstwem i wojnami. Papież powtarza, że nie można zamykać przed nimi drzwi.

Po rozmowie Kopacz z Franciszkiem z udziałem tłumacza odbędzie się publiczna część audiencji, w czasie której do biblioteki wejdą członkowie całej delegacji z Warszawy. Są w niej m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska i główny doradca premier Sławomir Nitras.

Następnie Ewa Kopacz spotka się z szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej, arcybiskupem Paulem Gallagherem z Wielkiej Brytanii.

Premier złoży też kwiaty przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook