Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Hiszpanii oskarża Grecję

27.04.2015

Zdaniem Mariano Rajoya, niestabilność polityczna i sytuacja w Grecji negatywnie wpływają na sytuację Hiszpanii.


Konserwatywny premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Madrycie, że ożywieniu gospodarczemu w kraju szkodzą niestabilność polityczna, a także sytuacja w zadłużonej Grecji.

"W tym momencie za wrogów ożywienia w Hiszpanii uważam niestabilność polityczną, a następnie Grecję" - powiedział Rajoy na miesiąc przed wyborami lokalnymi i regionalnymi. Dodał, że w tym roku, jak również w przyszłym, wzrost gospodarczy w Hiszpanii ma wynieść 2,9 proc. Stworzonych ma zostać pół miliona miejsc pracy.

Premier przypomniał, że Grecja w zamian za środki z UE miała spełnić swe zobowiązania dotyczące m.in. zmniejszenia deficytu i długu publicznego oraz reform strukturalnych. "Sprawy nie miały się źle. Następnie zmienił się grecki rząd. Nowy rząd podjął decyzję, by powiedzieć, że nie zaakceptuje niczego, co będzie mu mówiła Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - powiedział Rajoy. "Ale to są jej (Grecji) wierzyciele i jeśli się niczego nie akceptuje, to ryzykuje się tym, że nie otrzyma się finansowania" - dodał.

Dla Hiszpanii "kluczem jest wzrost i zatrudnienie. Aby to mieć, trzeba robić to, co robią wszyscy: wprowadzać konsolidacja budżetową, reformy strukturalne itp." - powiedział Rajoy.

Szef rządu jest przekonany, że najlepszym scenariuszem dla "Greków, Europejczyków, Hiszpanów" jest to, by "Grecja pozostała tam, gdzie jest (w strefie euro) i by szanowała swe zobowiązania". "Możemy to wynegocjować (...) i osiągnąć dobre rezultaty" - ocenił. "Hiszpania jest krajem, który ma największy interes w tym, by sprawy Grecji potoczyły się dobrze" - podkreślił Rajoy.

W poniedziałek mają zostać wznowione negocjacje rządu Grecji z wierzycielami - poinformowało w niedzielę źródło w Atenach. Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc. Ciągnący się od lutego impas w renegocjacji długu znów grozi niewypłacalnością Grecji, której brakuje pieniędzy na obsługę długu zagranicznego.

mly/PAP

[fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

Rajoy

,

Grecja

,

Hiszpania

,

gospodarka

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook