Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Hiszpanii oskarża Grecję

27.04.2015

Zdaniem Mariano Rajoya, niestabilność polityczna i sytuacja w Grecji negatywnie wpływają na sytuację Hiszpanii.


Konserwatywny premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Madrycie, że ożywieniu gospodarczemu w kraju szkodzą niestabilność polityczna, a także sytuacja w zadłużonej Grecji.

"W tym momencie za wrogów ożywienia w Hiszpanii uważam niestabilność polityczną, a następnie Grecję" - powiedział Rajoy na miesiąc przed wyborami lokalnymi i regionalnymi. Dodał, że w tym roku, jak również w przyszłym, wzrost gospodarczy w Hiszpanii ma wynieść 2,9 proc. Stworzonych ma zostać pół miliona miejsc pracy.

Premier przypomniał, że Grecja w zamian za środki z UE miała spełnić swe zobowiązania dotyczące m.in. zmniejszenia deficytu i długu publicznego oraz reform strukturalnych. "Sprawy nie miały się źle. Następnie zmienił się grecki rząd. Nowy rząd podjął decyzję, by powiedzieć, że nie zaakceptuje niczego, co będzie mu mówiła Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - powiedział Rajoy. "Ale to są jej (Grecji) wierzyciele i jeśli się niczego nie akceptuje, to ryzykuje się tym, że nie otrzyma się finansowania" - dodał.

Dla Hiszpanii "kluczem jest wzrost i zatrudnienie. Aby to mieć, trzeba robić to, co robią wszyscy: wprowadzać konsolidacja budżetową, reformy strukturalne itp." - powiedział Rajoy.

Szef rządu jest przekonany, że najlepszym scenariuszem dla "Greków, Europejczyków, Hiszpanów" jest to, by "Grecja pozostała tam, gdzie jest (w strefie euro) i by szanowała swe zobowiązania". "Możemy to wynegocjować (...) i osiągnąć dobre rezultaty" - ocenił. "Hiszpania jest krajem, który ma największy interes w tym, by sprawy Grecji potoczyły się dobrze" - podkreślił Rajoy.

W poniedziałek mają zostać wznowione negocjacje rządu Grecji z wierzycielami - poinformowało w niedzielę źródło w Atenach. Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc. Ciągnący się od lutego impas w renegocjacji długu znów grozi niewypłacalnością Grecji, której brakuje pieniędzy na obsługę długu zagranicznego.

mly/PAP

[fot. YouTube]

Słowa kluczowe:

Rajoy

,

Grecja

,

Hiszpania

,

gospodarka

Warto poczytać

 1. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

 2. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 3. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 4. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 5. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 6. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 7. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 8. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook