Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Francji: Nie możemy przegrać tej wojny

29.06.2015

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji i-Télé, radia Europe 1 i dziennika "Le Monde" premier Francji socjalista Manuel Valls stwierdził, że wybuchła wojna przeciwko „uniwersalnym wartościom” prowadzona przez radykalny islam.

„Nie możemy przegrać tej wojny, ponieważ w grę wchodzi przetrwanie naszej cywilizacji” - powiedział Valls. Oraz podkreślił, że Francja ma do czynienia z zagrożeniem z zewnątrz, ale - co uznał za nowy element sytuacji - także od wewnątrz. Według niego „rządzący muszą być świadomi tego zagrożenia i spojrzeć prawdzie w twarz”. Oraz „bronić naszej cywilizacji, wszelkimi dostępnymi środkami”.

Valls wytłumaczył przy okazji, że mówiąc o „naszej cywilizacji” chodzi mu o „uniwersalne wartości humanistyczne”. Autorami ostatniej serii zamachów we Francji są osoby albo urodzone w tym kraju, albo osiadłe w nim od dawna.

„Służby zidentyfikowały we Francji 1800 osób mających powiązania z siatkami przerzutowymi do Syrii i Iraku lub z działającymi tam ugrupowaniami, głównie Państwem Islamskim. Ponadto mamy w kraju ok. 10-15 tys. radykalnych salafitów „ - zaznaczył Valls, dodając, że są to „ostrożne szacunki”.

Centroprawica, czyli politycy „Republikanów”, ugrupowania Nicolasa Sarkozy’ego, pochwalili Vallsa za to, że „wreszcie przejrzał na oczy”. Oraz przypomnieli mu, że Sarkozy już w styczniu, po zamachach na Charlie Hebdo i koszerny supermarket w podparyskim Vincennes, mówił o „starciu cywilizacji”.

„Sarkozy był wtedy ostro krytykowany przez socjalistów. Teraz Valls sam używa tego określenia. Nareszcie” - skomentował rzecznik „Republikanów Sébastien Huyghe na Twitterze. A deputowany „Republikanów” Éric Ciotti dodał, że „teraz pozostaje, by socjaliści „od słów przeszli do czynów”.

Jego partyjny kolega Christian Estrosi poszedł jeszcze o krok dalej i wskazał, że we Franci „istnieje V kolumna islamistów”. „Ten dramatyczny zamach w Isère (departament w którym znajduje się gazownia Air Products –red.) przypomina nam po raz kolejny boleśnie o obecności V kolumny islamistów we Francji. To jest fakt, któremu nie da się już zaprzeczyć” - napisał Estrosi na Twitterze.

Francuscy centryści uderzają w podobny ton.  „To nie wojna cywilizacji. To wojna barbarzyństwa przeciwko cywilizacji” - oświadczył w wywiadzie z telewizją „TF 1” szef Mouvement Démocrate (MoDem) François Bayrou.

Nie wszystkim spodobały się jednak zdecydowane słowa premiera Vallsa. Szereg polityków Partii Socjalistycznej podkreślało dziś w mediach, że „Francja nie prowadzi wojny z religią, którą jest islam, ani z muzułmanami jako takimi”.

Ryb, lefigaro.fr, Le Monde

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

Francja

,

islam

,

zamachy

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook