Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Francji: Nie możemy przegrać tej wojny

29.06.2015

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji i-Télé, radia Europe 1 i dziennika "Le Monde" premier Francji socjalista Manuel Valls stwierdził, że wybuchła wojna przeciwko „uniwersalnym wartościom” prowadzona przez radykalny islam.

„Nie możemy przegrać tej wojny, ponieważ w grę wchodzi przetrwanie naszej cywilizacji” - powiedział Valls. Oraz podkreślił, że Francja ma do czynienia z zagrożeniem z zewnątrz, ale - co uznał za nowy element sytuacji - także od wewnątrz. Według niego „rządzący muszą być świadomi tego zagrożenia i spojrzeć prawdzie w twarz”. Oraz „bronić naszej cywilizacji, wszelkimi dostępnymi środkami”.

Valls wytłumaczył przy okazji, że mówiąc o „naszej cywilizacji” chodzi mu o „uniwersalne wartości humanistyczne”. Autorami ostatniej serii zamachów we Francji są osoby albo urodzone w tym kraju, albo osiadłe w nim od dawna.

„Służby zidentyfikowały we Francji 1800 osób mających powiązania z siatkami przerzutowymi do Syrii i Iraku lub z działającymi tam ugrupowaniami, głównie Państwem Islamskim. Ponadto mamy w kraju ok. 10-15 tys. radykalnych salafitów „ - zaznaczył Valls, dodając, że są to „ostrożne szacunki”.

Centroprawica, czyli politycy „Republikanów”, ugrupowania Nicolasa Sarkozy’ego, pochwalili Vallsa za to, że „wreszcie przejrzał na oczy”. Oraz przypomnieli mu, że Sarkozy już w styczniu, po zamachach na Charlie Hebdo i koszerny supermarket w podparyskim Vincennes, mówił o „starciu cywilizacji”.

„Sarkozy był wtedy ostro krytykowany przez socjalistów. Teraz Valls sam używa tego określenia. Nareszcie” - skomentował rzecznik „Republikanów Sébastien Huyghe na Twitterze. A deputowany „Republikanów” Éric Ciotti dodał, że „teraz pozostaje, by socjaliści „od słów przeszli do czynów”.

Jego partyjny kolega Christian Estrosi poszedł jeszcze o krok dalej i wskazał, że we Franci „istnieje V kolumna islamistów”. „Ten dramatyczny zamach w Isère (departament w którym znajduje się gazownia Air Products –red.) przypomina nam po raz kolejny boleśnie o obecności V kolumny islamistów we Francji. To jest fakt, któremu nie da się już zaprzeczyć” - napisał Estrosi na Twitterze.

Francuscy centryści uderzają w podobny ton.  „To nie wojna cywilizacji. To wojna barbarzyństwa przeciwko cywilizacji” - oświadczył w wywiadzie z telewizją „TF 1” szef Mouvement Démocrate (MoDem) François Bayrou.

Nie wszystkim spodobały się jednak zdecydowane słowa premiera Vallsa. Szereg polityków Partii Socjalistycznej podkreślało dziś w mediach, że „Francja nie prowadzi wojny z religią, którą jest islam, ani z muzułmanami jako takimi”.

Ryb, lefigaro.fr, Le Monde

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

Francja

,

islam

,

zamachy

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook