Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

20.10.2016

Premier Beata Szydło przybyła w czwartek do Brukseli na szczyt UE. Przywódcy podsumują politykę migracyjną Unii i omówią relacje z Rosją. Polska jest otwarta na rozmowę o nowych sankcjach wobec Rosji w związku z Syrią - deklaruje wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Wiceminister Szymański zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej będzie mowa o "nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE, przeniesieniu akcentu na instrumenty zewnętrzne". Podkreślił, że istotne jest takie wyposażenie granicy zewnętrznej, "by obywatele UE mieli pewność, że jest ona kontrolowana". Dodał, że musi być znana tożsamość każdej osoby przekraczającej granice UE.

"Mamy inicjatywy legislacyjne. Chcemy dać zielone światło dla systemu kontroli wjazdu i wyjazdu na granicy zewnętrznej. Chcemy dać zielone światło dla inicjatyw Komisji Europejskiej w obszarze systemu informacji na temat osób, które zamierzają przekroczyć granicę zewnętrzną UE" – powiedział Szymański.

Wiceszef MSZ dodał, że potrzebne jest też omówienie tego, w jaki sposób UE ma współpracować z krajami pochodzenia migracji i krajami tranzytowymi dla migracji. "To potencjalnie element nowego porozumienia w sprawie migracji, które ułatwiłoby UE wyrażenie swojej jedności, zamknęłoby problem sporu o tzw. relokację" - uznał.

Przywódcy krajów UE podczas szczytu omówią też stosunki UE-Rosja. "Nie ma powodów, żeby zmieniać cokolwiek w zakresie polityki UE wobec Rosji, w szczególności polityki sankcyjnej. Na Ukrainie, niestety, nie wydarzyło się nic nowego. Nie widzimy postępu, jeśli chodzi o przywrócenie bezpieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy" - powiedział Szymański.

"Nie ma żadnych podstaw, żeby przygotowywać grunt pod wycofanie lub osłabienie reżimu sankcyjnego wobec Rosji. Niestety bardzo negatywny rozwój wypadków w Syrii powoduje, że jest, by przyjąć kolejne pakiety sankcji. Polska jest otwarta na taką rozmowę" - dodał.

Jak zaznaczył Szymański, polityka UE wobec Rosji musi być konsekwentna i przewidywalna. Inną kwestią omawianą podczas szczytu będzie polityka handlowa UE.

"Rozmowa w mniejszym stopniu, jak sądzę, będzie dotyczyła tej szczególnej sprawy, jaką jest porozumienie CETA. Będzie dotyczyła przyszłości polityki handlowej. Polska oczekuje, aby UE prowadziła ambitną, możliwie otwartą politykę handlową wobec świata. Tak samo silnie będziemy akcentowali konieczność umocnienia instrumentów ochrony rynku europejskiego, tak aby polityka handlowa nie powodowała deindustrializacji" - powiedział Szymański.

Dodał, że Polska opowiada się za jak największą transparentnością negocjacji umów handlowych. "Rola parlamentów narodowych w tej sprawie powinna być umocniona" - zadeklarował wiceszef MSZ.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 2. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 3. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 4. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 5. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 6. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 7. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 8. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook