Jedynie prawda jest ciekawa


Prawdopodobny przywódca zamachowców z Katalonii mieszkał w Belgii

21.08.2017

Imam Abdelbaki As-Satty, wskazywany jako przywódca grupy, która dokonała w czwartek i piątek zamachów w Katalonii, miał związki z Belgią - podały belgijskie media. Według władz mieszkał on przez pewien czas w podbrukselskiej miejscowości Vilvoorde.

As-Satty podejrzewany jest o to, że zradykalizował młodych ludzi, którzy dołączyli do komórki terrorystycznej i dokonali zamachów w Barcelonie i Cambrils.

Burmistrz Vilvoorde, Hans Bonte, powiedział publicznemu nadawcy VRT, że Marokańczyk przebywał w jego mieście między styczniem a marcem 2016 roku.

Z kolei sekretarz stanu ds. azylowych i migracji Belgii Theo Francken napisał na Twitterze, że imam nigdy nie miał prawa pobytu w Belgii, ani o to nie wnioskował. - Być może przybył do Belgii, ale biuro ds. cudzoziemców nic o tym nie wie - podkreślił.

O tym, że Abdelbaki As-Satty był prawdopodobnie przywódcą grupy zamachowców z Katalonii poinformowały w sobotę późnym wieczorem hiszpańskie media powołując się na źródła policyjne. Islamski duchowny mieszkał w Ripoll, miejscowości, z której pochodziła część zamachowców. Policja przeprowadziła rewizję w mieszkaniu imama. W dalszym ciągu nieznany jest jego los.

Hiszpańskie media "El Pais" i "El Mundo" podały, że miał on przeszłość kryminalną. W 2012 roku wyszedł z więzienia, dokąd trafił za drobne przestępstwa.

"El Pais" ujawnił, że poza lokalnym duchownym, który mógł mieć wpływ na radykalizację pochodzących z Maroka dżihadystów, katalońscy islamiści mogli utrzymywać kontakt z przedstawicielami Państwa Islamskiego (IS) w Szwajcarii. Dowodem na to miała być niedawna podróż dwóch członków grupy do Zurychu.

W czwartek na popularnej wśród turystów promenadzie Las Ramblas w stolicy Katalonii furgonetka wjechała w tłum ludzi. Śmierć poniosło 13 osób, a ponad 120 zostało rannych.

W piątek nad ranem policja zastrzeliła pięciu zamachowców w Cambrils. Terroryści wjechali tam autem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.

Łącznie w czwartek i piątek hiszpańska policja zabiła pięciu terrorystów i aresztowała czterech.

PAP

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook