Jedynie prawda jest ciekawa


Prasa światowa o słowach Franciszka

28.07.2016

Światowe media pisząc o wizycie papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa o wojnie w której pogrążony jest świat, a także o potrzebie pomocy uchodźcom. Podkreślają też radosny nastrój panujący podczas Światowych Dni Młodzieży.Stany Zjednoczone:

Zarówno „Wall Street Journal”, jak i „New York Times” w relacjach z wizyty papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa, że ”świat jest pogrążony w wojnie”, lecz „nie jest to wojna religijna”. Przywołują też słowa potępiające atak w Normandii.

„NYT” zauważa również, że Franciszek „zwrócił się do rządów Europy Środkowej i Wschodniej, aby złagodziły swój opór wobec migrantów szukających schronienia”.

„Wraz z narastaniem antymuzułmańskich nastrojów po ostatnich, inspirowanych przez Państwo Islamskie, atakach terrorystycznych we Francji i Niemczech, papież podkreślił, że nie mówi w tym kontekście o wojnie religijnej”, ponieważ „to inni chcą, żeby była to wojna religijna”. Franciszek odniósł się do „wojny interesów, o pieniądze, zasoby i panowanie nad narodami” — dodaje „NYT”.

Gazeta przypomina, że na trzy dni przed przybyciem papieża do Polski Watykan wydał oświadczenie, „w którym udziela reprymendy polskim władzom, +sztucznie wytwarzającym strach wobec muzułmanów+”. W sobotę watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło notę rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest „podsycany przez niektóre partie polityczne”.
Dziennik „Wall Street Journal” obszernie cytuje papieża, który potępił wtorkowy zamach terrorystyczny w kościele w Normandii. W tym kontekście gazeta zauważa, że zabicie 86-letniego księdza odprawiającego mszę „łamie schemat ataków islamistycznych w Europie, które do tej pory ograniczały się do świeckich celów”.

Włochy:

Pisząc o pierwszym dniu wizyty papieża Franciszka w Polsce włoski dziennik „Corriere della Sera” kładzie w czwartek nacisk na słowa papieża wypowiedziane na pokładzie samolotu z Rzymu do Krakowa, gdzie powiedział między innymi, że ”świat jest w stanie wojny”.

Następnie, jak podkreśla gazeta, Franciszek wyjaśnił „rzecz fundamentalną”: że nie mówi o wojnie religijnej.
„Mówienie o wojnie religijnej oznaczałoby przyjęcie wypaczonej wizji świata, jaką mają islamiści, prowadzenie ich gry”
— pisze włoski dziennik.
Następnie „Corriere della Sera” informuje o tym, że do Krakowa i okolic już przybyło pół miliona młodych ludzi z całego świata. Zwraca uwagę, że policjanci i funkcjonariusze innych służb „są wszędzie”. „Młodzież zaś jest spokojna i radosna” — dodaje watykanista dziennika. Podkreśla też, że krakowska wizyta papieża rozpoczęła się od spotkania z władzami. Przy tej okazji zauważa, że Polska wraz z Węgrami przyjęła postawę „całkowitego zamknięcia wobec migrantów z Bliskiego Wschodu”.
Podczas pierwszej wizyty na wschodzie Europy Franciszek - dodaje gazeta - mówił o „marzeniu o nowym europejskim humanizmie”. Ponadto, jak wskazuje „Corriere della Sera”, papież dokonał rozróżnienia między „dobrą pamięcią” a „złą”, która „obsesyjnie” widzi zło.
Mediolański dziennik informuje też, że wieczorem Franciszek zwrócił się do tysięcy Włochów zgromadzonych na koncercie w Krakowie.
„Budujcie mosty. Mury dzielą, a nienawiść rośnie” — oświadczył podczas połączenia za pomocą telemostu.
„Papież rozpoczął najtrudniejszą podróż swego pontyfikatu” — pisze dziennik „La Repubblica”. Wyraża opinię, że Franciszek przyjechał do kraju, który „modyfikuje priorytety jego podróży”. Przypomina następnie, że papież odwiedził wcześniej miejsca naznaczone „bólem uchodźców”. Pisze, że między innymi na wyspach Lampedusa i Lesbos papież „powtarzał chrześcijanom, że jeśli Kościół nie słyszy głosu Chrystusa w ubogim, grozi mu to, że stanie się przeciętną agencją dobrych uczynków na koszt państwa”.
W tej części Europy - stwierdza lewicowy rzymski dziennik - przesłania papieża są „albo nie do przyjęcia, albo niemile widziane”. W Polsce, dodaje, „antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną”.
Również gazeta „La Stampa” zwraca uwagę na to, że kwestia migracji jest w Polsce wyjątkowo „drażliwa”, bo nowa klasa rządząca zajmuje krytyczne stanowisko wobec unijnej polityki w sprawie imigracji. Dlatego Franciszek zaapelował o „mądrość i miłosierdzie”, by przezwyciężyć strach i czynić więcej dobra - zaznacza „La Stampa”.

Hiszpania:

Hiszpańska prasa relacjonuje pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce, pisząc przede wszystkim o jego apelu do Polaków o przyjęcie uchodźców. Jak twierdzi dziennik „El Mundo”, dla Polaków papieżem „wciąż jest Jan Paweł II”.
Gazeta zaznacza, że słowa Franciszka o przyjmowaniu uchodźców wybrzmiały w kraju „zdominowanym przez polityczną prawicę, czasami nieco ksenofobicznym, i na Wawelu - symbolu katolickiej tożsamości Polaków”. Dla „El Mundo” znaczące jest to, że właśnie tam papież „poprosił polskie władze o +dodatkową mądrość i miłosierdzie, aby przezwyciężyć lęki+ i +przyjąć ludzi uciekających od wojen i głodu+”.
Według „El Mundo” Franciszek był w tej kwestii kategoryczny, a jego przesłanie „nie mogło być bardziej bezpośrednie”.
Także dziennik „ABC” podkreśla, że słowa te padły na Wawelu, „w sercu polskiej historii i w obecności najwyższych władz Polski”. Gazeta uważa, że 
„papież wie, iż problemem w Polsce nie jest egoizm, ale (kwestia) otwartości kulturowej, i dlatego ton jego wypowiedzi był pełen szacunku. Powiedział po prostu, by +zająć się problemem migracji+, (…) bo miliony Polaków mieszkają za granicą”.
Hiszpańska prasa pisze również o słowach Franciszka, według którego „świat jest pogrążony w wojnie”. Dziennik „El Pais” podkreślił, że papież odniósł się do śmierci francuskiego księdza Jacques’a Hamela, którego we wtorek brutalnie zamordowali dżihadyści.
„Ale by nie wydawało się, że (Franciszek) nadaje większe znaczenie temu wydarzeniu, bo zginął ksiądz i Europejczyk”, papież dodał, że należy pamiętać także o tak licznych chrześcijanach, niewinnych czy dzieciach, którzy giną np. w Nigerii — pisze dziennik. „El Mundo” nazywa Franciszka
„doskonałym znawcą strategii komunikacyjnej (…), który wie, że media chcą spijać z jego ust pierwsze słowa o barbarzyńskim zabójstwie jednego z jego księży, u stóp ołtarza normandzkiej parafii. (…) I po raz kolejny wykorzystuje ciekawość mediów, żeby ogłosić swoje jasne, stanowcze i zdecydowane przesłanie: +Świat jest pogrążony w wojnie+”.
Media komentują także spotkanie Franciszka z polskimi biskupami, które według „El Pais” było „próbą złagodzenia różnic” istniejących w sprawie uchodźców między Watykanem a Kościołem katolickim w Polsce. Gazeta podkreśla, że „niektórzy biskupi z Polski przyznali, iż zachowują rezerwę wobec Franciszka” w tej kwestii. Na przykład „kardynał Kazimierz Nycz oświadczył w niedawnym wywiadzie, że przesłanie Ojca Świętego jest lepiej przyjmowane przez świeckich niż przez katolicki kler” - zauważa „El Pais”. „El Mundo” zwraca jednocześnie uwagę na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jakie przedsięwzięto w Polsce ze względu na wizytę papieża.

„Wojskowe śmigłowce nieustannie latają nad Krakowem. (…) Wszędzie stoją radiowozy policji. W sumie rozstawiono 20 tys. funkcjonariuszy, niektórych nawet z innych krajów Europy, (…) i tymczasowo wprowadzono kontrole na granicach. Kraj dosłownie się zabarykadował”.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook