Jedynie prawda jest ciekawa


Prasa światowa o słowach Franciszka

28.07.2016

Światowe media pisząc o wizycie papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa o wojnie w której pogrążony jest świat, a także o potrzebie pomocy uchodźcom. Podkreślają też radosny nastrój panujący podczas Światowych Dni Młodzieży.Stany Zjednoczone:

Zarówno „Wall Street Journal”, jak i „New York Times” w relacjach z wizyty papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa, że ”świat jest pogrążony w wojnie”, lecz „nie jest to wojna religijna”. Przywołują też słowa potępiające atak w Normandii.

„NYT” zauważa również, że Franciszek „zwrócił się do rządów Europy Środkowej i Wschodniej, aby złagodziły swój opór wobec migrantów szukających schronienia”.

„Wraz z narastaniem antymuzułmańskich nastrojów po ostatnich, inspirowanych przez Państwo Islamskie, atakach terrorystycznych we Francji i Niemczech, papież podkreślił, że nie mówi w tym kontekście o wojnie religijnej”, ponieważ „to inni chcą, żeby była to wojna religijna”. Franciszek odniósł się do „wojny interesów, o pieniądze, zasoby i panowanie nad narodami” — dodaje „NYT”.

Gazeta przypomina, że na trzy dni przed przybyciem papieża do Polski Watykan wydał oświadczenie, „w którym udziela reprymendy polskim władzom, +sztucznie wytwarzającym strach wobec muzułmanów+”. W sobotę watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło notę rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest „podsycany przez niektóre partie polityczne”.
Dziennik „Wall Street Journal” obszernie cytuje papieża, który potępił wtorkowy zamach terrorystyczny w kościele w Normandii. W tym kontekście gazeta zauważa, że zabicie 86-letniego księdza odprawiającego mszę „łamie schemat ataków islamistycznych w Europie, które do tej pory ograniczały się do świeckich celów”.

Włochy:

Pisząc o pierwszym dniu wizyty papieża Franciszka w Polsce włoski dziennik „Corriere della Sera” kładzie w czwartek nacisk na słowa papieża wypowiedziane na pokładzie samolotu z Rzymu do Krakowa, gdzie powiedział między innymi, że ”świat jest w stanie wojny”.

Następnie, jak podkreśla gazeta, Franciszek wyjaśnił „rzecz fundamentalną”: że nie mówi o wojnie religijnej.
„Mówienie o wojnie religijnej oznaczałoby przyjęcie wypaczonej wizji świata, jaką mają islamiści, prowadzenie ich gry”
— pisze włoski dziennik.
Następnie „Corriere della Sera” informuje o tym, że do Krakowa i okolic już przybyło pół miliona młodych ludzi z całego świata. Zwraca uwagę, że policjanci i funkcjonariusze innych służb „są wszędzie”. „Młodzież zaś jest spokojna i radosna” — dodaje watykanista dziennika. Podkreśla też, że krakowska wizyta papieża rozpoczęła się od spotkania z władzami. Przy tej okazji zauważa, że Polska wraz z Węgrami przyjęła postawę „całkowitego zamknięcia wobec migrantów z Bliskiego Wschodu”.
Podczas pierwszej wizyty na wschodzie Europy Franciszek - dodaje gazeta - mówił o „marzeniu o nowym europejskim humanizmie”. Ponadto, jak wskazuje „Corriere della Sera”, papież dokonał rozróżnienia między „dobrą pamięcią” a „złą”, która „obsesyjnie” widzi zło.
Mediolański dziennik informuje też, że wieczorem Franciszek zwrócił się do tysięcy Włochów zgromadzonych na koncercie w Krakowie.
„Budujcie mosty. Mury dzielą, a nienawiść rośnie” — oświadczył podczas połączenia za pomocą telemostu.
„Papież rozpoczął najtrudniejszą podróż swego pontyfikatu” — pisze dziennik „La Repubblica”. Wyraża opinię, że Franciszek przyjechał do kraju, który „modyfikuje priorytety jego podróży”. Przypomina następnie, że papież odwiedził wcześniej miejsca naznaczone „bólem uchodźców”. Pisze, że między innymi na wyspach Lampedusa i Lesbos papież „powtarzał chrześcijanom, że jeśli Kościół nie słyszy głosu Chrystusa w ubogim, grozi mu to, że stanie się przeciętną agencją dobrych uczynków na koszt państwa”.
W tej części Europy - stwierdza lewicowy rzymski dziennik - przesłania papieża są „albo nie do przyjęcia, albo niemile widziane”. W Polsce, dodaje, „antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną”.
Również gazeta „La Stampa” zwraca uwagę na to, że kwestia migracji jest w Polsce wyjątkowo „drażliwa”, bo nowa klasa rządząca zajmuje krytyczne stanowisko wobec unijnej polityki w sprawie imigracji. Dlatego Franciszek zaapelował o „mądrość i miłosierdzie”, by przezwyciężyć strach i czynić więcej dobra - zaznacza „La Stampa”.

Hiszpania:

Hiszpańska prasa relacjonuje pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce, pisząc przede wszystkim o jego apelu do Polaków o przyjęcie uchodźców. Jak twierdzi dziennik „El Mundo”, dla Polaków papieżem „wciąż jest Jan Paweł II”.
Gazeta zaznacza, że słowa Franciszka o przyjmowaniu uchodźców wybrzmiały w kraju „zdominowanym przez polityczną prawicę, czasami nieco ksenofobicznym, i na Wawelu - symbolu katolickiej tożsamości Polaków”. Dla „El Mundo” znaczące jest to, że właśnie tam papież „poprosił polskie władze o +dodatkową mądrość i miłosierdzie, aby przezwyciężyć lęki+ i +przyjąć ludzi uciekających od wojen i głodu+”.
Według „El Mundo” Franciszek był w tej kwestii kategoryczny, a jego przesłanie „nie mogło być bardziej bezpośrednie”.
Także dziennik „ABC” podkreśla, że słowa te padły na Wawelu, „w sercu polskiej historii i w obecności najwyższych władz Polski”. Gazeta uważa, że 
„papież wie, iż problemem w Polsce nie jest egoizm, ale (kwestia) otwartości kulturowej, i dlatego ton jego wypowiedzi był pełen szacunku. Powiedział po prostu, by +zająć się problemem migracji+, (…) bo miliony Polaków mieszkają za granicą”.
Hiszpańska prasa pisze również o słowach Franciszka, według którego „świat jest pogrążony w wojnie”. Dziennik „El Pais” podkreślił, że papież odniósł się do śmierci francuskiego księdza Jacques’a Hamela, którego we wtorek brutalnie zamordowali dżihadyści.
„Ale by nie wydawało się, że (Franciszek) nadaje większe znaczenie temu wydarzeniu, bo zginął ksiądz i Europejczyk”, papież dodał, że należy pamiętać także o tak licznych chrześcijanach, niewinnych czy dzieciach, którzy giną np. w Nigerii — pisze dziennik. „El Mundo” nazywa Franciszka
„doskonałym znawcą strategii komunikacyjnej (…), który wie, że media chcą spijać z jego ust pierwsze słowa o barbarzyńskim zabójstwie jednego z jego księży, u stóp ołtarza normandzkiej parafii. (…) I po raz kolejny wykorzystuje ciekawość mediów, żeby ogłosić swoje jasne, stanowcze i zdecydowane przesłanie: +Świat jest pogrążony w wojnie+”.
Media komentują także spotkanie Franciszka z polskimi biskupami, które według „El Pais” było „próbą złagodzenia różnic” istniejących w sprawie uchodźców między Watykanem a Kościołem katolickim w Polsce. Gazeta podkreśla, że „niektórzy biskupi z Polski przyznali, iż zachowują rezerwę wobec Franciszka” w tej kwestii. Na przykład „kardynał Kazimierz Nycz oświadczył w niedawnym wywiadzie, że przesłanie Ojca Świętego jest lepiej przyjmowane przez świeckich niż przez katolicki kler” - zauważa „El Pais”. „El Mundo” zwraca jednocześnie uwagę na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jakie przedsięwzięto w Polsce ze względu na wizytę papieża.

„Wojskowe śmigłowce nieustannie latają nad Krakowem. (…) Wszędzie stoją radiowozy policji. W sumie rozstawiono 20 tys. funkcjonariuszy, niektórych nawet z innych krajów Europy, (…) i tymczasowo wprowadzono kontrole na granicach. Kraj dosłownie się zabarykadował”.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 2. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 3. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 4. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 5. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 6. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 7. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 8. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook