Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prasa światowa o słowach Franciszka

28.07.2016

Światowe media pisząc o wizycie papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa o wojnie w której pogrążony jest świat, a także o potrzebie pomocy uchodźcom. Podkreślają też radosny nastrój panujący podczas Światowych Dni Młodzieży.Stany Zjednoczone:

Zarówno „Wall Street Journal”, jak i „New York Times” w relacjach z wizyty papieża Franciszka w Polsce zwracają uwagę na jego słowa, że ”świat jest pogrążony w wojnie”, lecz „nie jest to wojna religijna”. Przywołują też słowa potępiające atak w Normandii.

„NYT” zauważa również, że Franciszek „zwrócił się do rządów Europy Środkowej i Wschodniej, aby złagodziły swój opór wobec migrantów szukających schronienia”.

„Wraz z narastaniem antymuzułmańskich nastrojów po ostatnich, inspirowanych przez Państwo Islamskie, atakach terrorystycznych we Francji i Niemczech, papież podkreślił, że nie mówi w tym kontekście o wojnie religijnej”, ponieważ „to inni chcą, żeby była to wojna religijna”. Franciszek odniósł się do „wojny interesów, o pieniądze, zasoby i panowanie nad narodami” — dodaje „NYT”.

Gazeta przypomina, że na trzy dni przed przybyciem papieża do Polski Watykan wydał oświadczenie, „w którym udziela reprymendy polskim władzom, +sztucznie wytwarzającym strach wobec muzułmanów+”. W sobotę watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło notę rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest „podsycany przez niektóre partie polityczne”.
Dziennik „Wall Street Journal” obszernie cytuje papieża, który potępił wtorkowy zamach terrorystyczny w kościele w Normandii. W tym kontekście gazeta zauważa, że zabicie 86-letniego księdza odprawiającego mszę „łamie schemat ataków islamistycznych w Europie, które do tej pory ograniczały się do świeckich celów”.

Włochy:

Pisząc o pierwszym dniu wizyty papieża Franciszka w Polsce włoski dziennik „Corriere della Sera” kładzie w czwartek nacisk na słowa papieża wypowiedziane na pokładzie samolotu z Rzymu do Krakowa, gdzie powiedział między innymi, że ”świat jest w stanie wojny”.

Następnie, jak podkreśla gazeta, Franciszek wyjaśnił „rzecz fundamentalną”: że nie mówi o wojnie religijnej.
„Mówienie o wojnie religijnej oznaczałoby przyjęcie wypaczonej wizji świata, jaką mają islamiści, prowadzenie ich gry”
— pisze włoski dziennik.
Następnie „Corriere della Sera” informuje o tym, że do Krakowa i okolic już przybyło pół miliona młodych ludzi z całego świata. Zwraca uwagę, że policjanci i funkcjonariusze innych służb „są wszędzie”. „Młodzież zaś jest spokojna i radosna” — dodaje watykanista dziennika. Podkreśla też, że krakowska wizyta papieża rozpoczęła się od spotkania z władzami. Przy tej okazji zauważa, że Polska wraz z Węgrami przyjęła postawę „całkowitego zamknięcia wobec migrantów z Bliskiego Wschodu”.
Podczas pierwszej wizyty na wschodzie Europy Franciszek - dodaje gazeta - mówił o „marzeniu o nowym europejskim humanizmie”. Ponadto, jak wskazuje „Corriere della Sera”, papież dokonał rozróżnienia między „dobrą pamięcią” a „złą”, która „obsesyjnie” widzi zło.
Mediolański dziennik informuje też, że wieczorem Franciszek zwrócił się do tysięcy Włochów zgromadzonych na koncercie w Krakowie.
„Budujcie mosty. Mury dzielą, a nienawiść rośnie” — oświadczył podczas połączenia za pomocą telemostu.
„Papież rozpoczął najtrudniejszą podróż swego pontyfikatu” — pisze dziennik „La Repubblica”. Wyraża opinię, że Franciszek przyjechał do kraju, który „modyfikuje priorytety jego podróży”. Przypomina następnie, że papież odwiedził wcześniej miejsca naznaczone „bólem uchodźców”. Pisze, że między innymi na wyspach Lampedusa i Lesbos papież „powtarzał chrześcijanom, że jeśli Kościół nie słyszy głosu Chrystusa w ubogim, grozi mu to, że stanie się przeciętną agencją dobrych uczynków na koszt państwa”.
W tej części Europy - stwierdza lewicowy rzymski dziennik - przesłania papieża są „albo nie do przyjęcia, albo niemile widziane”. W Polsce, dodaje, „antyeuropeizm i ksenofobia zapisują agendę polityczną i religijną”.
Również gazeta „La Stampa” zwraca uwagę na to, że kwestia migracji jest w Polsce wyjątkowo „drażliwa”, bo nowa klasa rządząca zajmuje krytyczne stanowisko wobec unijnej polityki w sprawie imigracji. Dlatego Franciszek zaapelował o „mądrość i miłosierdzie”, by przezwyciężyć strach i czynić więcej dobra - zaznacza „La Stampa”.

Hiszpania:

Hiszpańska prasa relacjonuje pierwszy dzień wizyty papieża Franciszka w Polsce, pisząc przede wszystkim o jego apelu do Polaków o przyjęcie uchodźców. Jak twierdzi dziennik „El Mundo”, dla Polaków papieżem „wciąż jest Jan Paweł II”.
Gazeta zaznacza, że słowa Franciszka o przyjmowaniu uchodźców wybrzmiały w kraju „zdominowanym przez polityczną prawicę, czasami nieco ksenofobicznym, i na Wawelu - symbolu katolickiej tożsamości Polaków”. Dla „El Mundo” znaczące jest to, że właśnie tam papież „poprosił polskie władze o +dodatkową mądrość i miłosierdzie, aby przezwyciężyć lęki+ i +przyjąć ludzi uciekających od wojen i głodu+”.
Według „El Mundo” Franciszek był w tej kwestii kategoryczny, a jego przesłanie „nie mogło być bardziej bezpośrednie”.
Także dziennik „ABC” podkreśla, że słowa te padły na Wawelu, „w sercu polskiej historii i w obecności najwyższych władz Polski”. Gazeta uważa, że 
„papież wie, iż problemem w Polsce nie jest egoizm, ale (kwestia) otwartości kulturowej, i dlatego ton jego wypowiedzi był pełen szacunku. Powiedział po prostu, by +zająć się problemem migracji+, (…) bo miliony Polaków mieszkają za granicą”.
Hiszpańska prasa pisze również o słowach Franciszka, według którego „świat jest pogrążony w wojnie”. Dziennik „El Pais” podkreślił, że papież odniósł się do śmierci francuskiego księdza Jacques’a Hamela, którego we wtorek brutalnie zamordowali dżihadyści.
„Ale by nie wydawało się, że (Franciszek) nadaje większe znaczenie temu wydarzeniu, bo zginął ksiądz i Europejczyk”, papież dodał, że należy pamiętać także o tak licznych chrześcijanach, niewinnych czy dzieciach, którzy giną np. w Nigerii — pisze dziennik. „El Mundo” nazywa Franciszka
„doskonałym znawcą strategii komunikacyjnej (…), który wie, że media chcą spijać z jego ust pierwsze słowa o barbarzyńskim zabójstwie jednego z jego księży, u stóp ołtarza normandzkiej parafii. (…) I po raz kolejny wykorzystuje ciekawość mediów, żeby ogłosić swoje jasne, stanowcze i zdecydowane przesłanie: +Świat jest pogrążony w wojnie+”.
Media komentują także spotkanie Franciszka z polskimi biskupami, które według „El Pais” było „próbą złagodzenia różnic” istniejących w sprawie uchodźców między Watykanem a Kościołem katolickim w Polsce. Gazeta podkreśla, że „niektórzy biskupi z Polski przyznali, iż zachowują rezerwę wobec Franciszka” w tej kwestii. Na przykład „kardynał Kazimierz Nycz oświadczył w niedawnym wywiadzie, że przesłanie Ojca Świętego jest lepiej przyjmowane przez świeckich niż przez katolicki kler” - zauważa „El Pais”. „El Mundo” zwraca jednocześnie uwagę na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jakie przedsięwzięto w Polsce ze względu na wizytę papieża.

„Wojskowe śmigłowce nieustannie latają nad Krakowem. (…) Wszędzie stoją radiowozy policji. W sumie rozstawiono 20 tys. funkcjonariuszy, niektórych nawet z innych krajów Europy, (…) i tymczasowo wprowadzono kontrole na granicach. Kraj dosłownie się zabarykadował”.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook