Jedynie prawda jest ciekawa


Prasa o wizycie Steinmeiera: dialog i różnice

20.05.2017

- Steinmeier pielęgnuje skomplikowaną przyjaźń (z Polską) - pisze „Sueddeutsche Zeitung.

Największe opiniotwórcze niemieckie dzienniki, „Sueddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, podkreślają starania prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o podtrzymanie przyjaźni i dialogu z Polską, zwracając uwagę na problemy w relacjach.

- Steinmeier pielęgnuje skomplikowaną przyjaźń (z Polską) — pisze „Sueddeutsche Zeitung” w komentarzu zatytułowanym „Dialog i dysonans”.

Autor Nico Fried podkreśla, że podczas wizyty w Warszawie Steinmeier apelował o dialog i porozumienie.

- Ponieważ po Brexicie i będącej jego konsekwencją utracie najważniejszego sojusznika - Wielkiej Brytanii, Polsce znów bardziej zależy na politycznej współpracy z Niemcami, prezydenta Niemiec przyjęła także premier Beata Szydło — czytamy w „SZ”.

Fried zaznacza, że różne „zgrzyty” zakłócają od miesięcy relacje polskiego rządu z Niemcami i Komisją Europejską.Jak wyjaśnia, rząd w Warszawie krytykowany jest za „reformę wymiaru sprawiedliwości, która ogranicza prawa kontrolne Trybunału Konstytucyjnego, oraz za reformę mediów, która doprowadziła do zwiększonej kontroli państwa nad dziennikarzami”.

Niemiecki dziennikarz pisze, że podczas spotkania w Warszawie Steinmeier i prezydent Andrzej Duda „podkreślali przyjazne relacje”. „SZ” przytacza słowa Dudy, że „zawsze był adwokatem niemiecko-polskich stosunków”, i wypowiedź Steinmeiera, że Polska „leży mu na sercu, a w szczególności niemiecko-polskie relacje”.

Fried zwraca uwagę, że na Warszawskich Targach Książki Steinmeier „starał się uwypuklić to, co łączy oba kraje poza polityką”. Równocześnie odniósł się do wywiadu udzielonego przed laty przez prezydenta Lech Kaczyńskiego, w którym mówił on o „Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna i dialogu „między otwartym na świat Settembrinim a konserwatywnym Naphtą”.

- Dialog, w którym chodzi też o spór między wolnością a totalitarnymi tendencjami, jest jak najbardziej aktualny - uznał prezydent Niemiec, pozostawiając to słuchaczom, by sami domyślili się podobieństw — pisze Fried.

„SZ” zwraca uwagę na milczący protest grupy demonstrantów.

- Każdy z nich trzyma egzemplarz polskiej konstytucji. To protest, który jest zrozumiały, nawet gdy nie zna się słowa po polsku — kończy Nico Fried w „Sueddeutsche Zeitung”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” zaznacza, że w wielu dziedzinach pomiędzy Polską a Niemcami toczy się spór. Autor krótkiego komentarza wymienia w tym kontekście politykę energetyczną, klimat i uchodźców.

- Do tego dochodzi rozwój sytuacji wewnętrznej w Polsce oraz różnica zdań co do przyszłości UE — kontynuuje komentator.

- Biorąc za kryterium antyniemiecką retorykę rządzących w Warszawie narodowych konserwatystów, należałoby właściwie dojść do wniosku, że wzajemne relacje są naprawdę złe — zauważa komentator „FAZ”.

Zastrzegając, że taka ocena byłaby zbyt jednostronna, autor zwraca uwagę na fakt, iż ogromna większość Polaków ocenia relacje z zachodnim partnerem dobrze, a nawet bardzo dobrze.

- Takie oceny oraz zmiany w Europie i Ameryce nie pozostają bez wpływu na polskie kierownictwo — uważa „FAZ”.

- Brexit oznacza, że gra o londyńską bandę przestała być możliwa. Nie wiadomo też, czy serce pana w Białym Domu bije szczególnie mocno dla Polski. A wybór (Emmanuela - PAP) Macrona na prezydenta Francji może wyzwolić w Europie nową dynamikę — wylicza komentator „FAZ”.

- Polska ma prawo do tego, by jej interesy były wysłuchane. Ale uparty sprzeciw i użalanie się nad sobą prowadzą jedynie do  izolacji — ostrzega „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook