Jedynie prawda jest ciekawa


Pradziadek "Inki" nie zostanie pochowany w Polsce? Jest sprzeciw Rosji

11.05.2018
Rosjaflagaflickr
Pradziadek "Inki" nie zostanie pochowany w Polsce? Jest sprzeciw Rosji

Z powodu sporu między Polską a Rosją Turcja może być zmuszona do ponownego pochowania na swym terytorium zwłok zmarłego w 1894 roku polskiego podpułkownika carskiej armii rosyjskiej Karola Rzepeckiego - podał w piątek turecki dziennik "Hurriyet".

Gazeta powołała się na wypowiedź, jaką złożył w tej sprawie turecki minister kultury Numan Kurtulmus.

Trumnę ze zwłokami Rzepeckiego odkopano przypadkowo w kwietniu ubiegłego roku w trakcie prac budowlanych na terenie dawnego cmentarza katolickiego w mieście Ardahan na wschodzie Turcji. Od roku 1878 do 1917 Ardahan znajdował się w granicach Rosji w podległym jej administracji wojskowej obwodzie karskim (nazwa od miasta Kars).

Rzepecki był pradziadkiem Danuty Siedzikówny, ps. Inka - bohaterki antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, straconej przez komunistów w 1946 roku.

Po zidentyfikowaniu zwłok Rzepeckiego Polska wystąpiła o ich zwrot, ale sprzeciwiła się temu Rosja argumentując, że zmarły był jej obywatelem i służył w armii rosyjskiej. Sporu dotąd nie rozstrzygnięto.

- Na razie kontakty obu państw w tej sprawie nie przyniosły żadnego wyniku. Ponieważ nie są w stanie uporać się z problemem, trumna przechowywana jest nadal w muzeum w Kars. Ciało w grobie przez wiele lat nie uległo rozkładowi (faktycznie nastąpiło jego zmumifikowanie - przyp. PAP), ale w muzeum zmarnieje i to jest najbardziej smutna kwestia. Wydaje się, że będziemy je musieli pochować tutaj (w Turcji), gdyż nie może być w nieskończoność przechowywane w muzeum - powiedział Kurtulmus w czwartek "Hurriyetowi".

Minister dodał, że strona rosyjska nie domaga się zwrotu zwłok, lecz pochowania ich na chrześcijańskim cmentarzu w Ardahanie.

- Człowiek ten był Polakiem. Jego rodzina żyje w Polsce. Próbujemy rozwiązać problem bez powodowania nieporozumień między obu państwami - zaznaczył Kurtulmus. 

PAP
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. Irlandia25052018 25.05.2018

  W niedzielę Irlandczycy zadecydują w sprawie aborcji

 2. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 3. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 4. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 5. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 6. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 7. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook