Jedynie prawda jest ciekawa


Pożar trawi Kalifornię. Tragiczny bilans

11.10.2017

17 osób nie żyje, ponad 150 zostało uznanych za zaginionych, blisko 2 tysiące domostw zostało zniszczonych, kilkadziesiąt tysięcy trzeba było ewakuować - to tragiczny bilans strat po pożarze, który wybuch w niedziele w północnej części Kalifornii.

Najbardziej poszkodowanym regionem jest hrabstwo Sanoma oraz miasto Santa Rosa, gdzie spłonęły całe dzielnice. Policja podaje, że 155 osób jest uznanych za zaginionych, jednak winę za to może ponosić chaotyczna ewakuacja ludności cywilnej.

Ken Pimlott, komendant kalifornijskiej straży pożarnej, na konferencji prasowej przekazał informację, że pożar, który wybuchł w 17 miejscach spalił około 26 tysięcy hektarów ziemi w mniej niż 24 godziny. Stwierdził także, że podlegli mu strażacy starają się walczyć z pożarem, jednak boi się, że kolejne dni mogą przynieść jeszcze większe starty.

Mamy nadzieję, że zaginieni mieszkańcy wyjechali do swoich rodzin, przyjaciół lub opuścili miasto a my po prostu nie mamy możliwości się z nimi skontaktować - powiedział Ken Pimlott.

Ponad 91 tysięcy domostw jest obecnie bez prądu. W związku z ogromnym rozmiarem tragedii gubernator Kalifornii Jerry Brown ogłosił stan wyjątkowy w hrabstwach Sanoma, Napa oraz 5 innych, mniej dotkniętych przez żywioł.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił stan klęski żywiołowej pozwalając na użycie federalnej rezerwy na pomoc poszkodowanym regionom.

fot. PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

 

 

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook