Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Powstanie szkoła integracyjna w Mińsku

05.04.2015

Szkoła integracyjna dla dzieci z różnymi upośledzeniami powstaje w Mińsku pod egidą Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (USJK). Na razie siostry prowadzą zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym przy parafiach.


Inicjatorką zajęć integracyjnych dla dzieci była obywatelka Białorusi, siostra Czesława Nowicka (USJK). Wspomina, że kiedy przyjechała do Mińska w 2005 r., uderzyło ją, że wiele dzieci upośledzonych jest oddawanych do zakładów albo siedzi w domach i tylko czasem przychodzi do nich nauczyciel.

- Pomyślałam, dlaczego nie są z innymi dziećmi? Przecież żeby się rozwijać, dziecko musi mieć jakieś wzory. Zdrowe dzieci też powinny zwracać uwagę, że obok jest ktoś, kto potrzebuje pomocy - opowiada PAP siostra.

Jak mówi, zwróciła się do metropolity mińsko-mohylewskiego abpa Tadeusza Kondrusiewicza z inicjatywą utworzenia szkoły integracyjnej i ten ją chętnie podtrzymał.

- Zaczęliśmy działać. Zwróciliśmy się do państwa z prośbą o budynek. Państwo przekazało archidiecezji mińsko-mohylewskiej gmach, a archidiecezja naszej misji, z tym że był on w bardzo złym stanie. Ogromne środki są potrzebne, żeby zrobić rekonstrukcję -podkreśliła zakonnica.

Liczy ona jednak, że dzięki pomocy sponsorów, dobroczyńców i wielu innych osób uda się jeszcze w tym roku otworzyć jedno piętro, gdzie mogłoby przychodzić na zajęcia około 50 dzieci.

- Planujemy 15-18-osobowe grupy, w tym 3-5 dzieci z różnymi upośledzeniami - powiedziała siostra.

Na razie zajęcia w ramach misji Dobrego Samarytanina dla dzieci w wieku przedszkolnym prowadzone są przy parafiach przez siostry i osoby świeckie.

- Jest sporo ludzi bardzo chętnych. Wyjeżdżają do Polski, do naszych szkół, przedszkoli, domów dziecka, żeby pobyć z siostrami, nabrać praktyki i zobaczyć, jak to funkcjonuje. Bo chodzi nie o samą edukację, ale też o wychowanie, o ducha chrześcijańskiego - podkreśliła siostra, która jest dyrektorką misji.

W tej chwili misja opiekuje się grupą do 25 dzieci. Mają zajęcia przygotowujące do szkoły w języku białoruskim; jest język polski i angielski, rytmika i muzyka. Z tymi, które tego potrzebują, pracuje także logopeda.

Wielkanoc dzieci obchodziły już w środę, gdyż w Wielki Czwartek i Wielki Piątek nie ma zajęć. Dzieci przygotowały wielkanocne wiersze o Zmartwychwstaniu i pieśni, a ksiądz poświęcił święconkę. - Dbamy o wszystkie świąteczne dekoracje, symbole, tłumaczymy, co znaczą. Oczywiście jest: jajko i baranek z cukru, zajączek, babka i słodycze – zaznaczyła siostra Czesława Nowicka.

mmil/PAP

[Fot. Polityce.pl]

Słowa kluczowe:

Mińsk

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 3. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 4. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 5. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 6. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 7. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook